17. listopad: Obrat ve směřování našich dějin

V polovině listopadu roku 1989 došlo v našich dějinách ke zvratu, který znamenal konec studené války, totalitního režimu, pád Sovětského svazu a jeho satelitů. Evropa, rozdělená železnou oponou, začala psát novou epizodu svých dějin. Východní blok přestal existovat. Přesto, že sled událostí, které začaly zdánlivě poklidnou studentskou demonstrací, je dodnes předmětem nejrůznějších konspiračních teorií, můžeme s jistotou říci, že komunistickému režimu došel dech. Studenti tak shodou okolností navázali na odpor proti nacistickému režimu, který stál v roce 1939 život Jana Opletala.

Jedním z důsledků devastující politiky komunistické strany, která naši zemi řídila přes 40 let, byla skutečnost, že v severních Čechách se doslova nedalo dýchat. Protesty proti stavu ovzduší se staly nečekanou rozbuškou, která vedla až k pádu režimu a poklidnému předání moci. Naše země tak znovu po dlouhých desetiletích ochutnala demokracii. Nepřátelé státu se přes noc stali jeho hrdiny a prominenti zrádci. A to nejen v tehdejším Československu, ale v celé východní Evropě. Den 17. listopad tak již podruhé natrvalo vstoupil do našich dějin. Studenti v tom sehráli zásadní roli již v roce 1939. Zavření českých vysokých škol nacisty si v této kapitole připomeneme také. 

17. listopad

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

42 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

36 listů

Pracovní list: Den boje za svobodu a demokracii

Cílem pracovního listu je seznámit žáky prvního stupně s událostmi pojícími se se státním svátkem 17. listopadu. Žáci budou potřebovat psací potřeby.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list: Sametová revoluce

Cílem PL je uvědomění si významu listopadového státního svátku. Informace a dovednosti, které si žáci díky pracovnímu listu osvojí naplňují i jednu z oblastí rozvoje digitálních kompetencí v propojení s oborem Matematika a její aplikace 1. stupeň. PL je určen žákům prvního stupně.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Časová náročnost:
25 minut
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 030

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání