06:46
Karpatské louky jsou pravým rájem pozemních orchidejí. Pro rozmnožování potřebují pravidelně sečené louky. Právě proto jsou místní orchideje závislé na péči člověka. Jde o kulturní krajinu, kterou jsme zdědili po předcích a kterou by bez pomoci člověka nebylo možné do budoucna udržet. V rámci naší země jde o unikátní biotop, kde se i dnes stále objevují nové rostlinné druhy. Pro jeho zachování můžete něco udělat i vy.
03:07
Rameno je nejpohyblivější kloub v těle a podobně jako kyčle či koleno je velmi namáhaný. Pokud opotřebení zajde tak daleko, že je pohyb velmi bolestivý, lze kloub nahradit umělou protézou. Jedná se o obdobu běžné operace kyčlí, která je díky větší zátěži tohoto kloubu ještě častější.
05:05
Jak se žije muži, který se cítí být ženou? Transsexualita patří mezi medicínsky charakterizované diagnózy, které však nelze nijak měřit nebo zjistit jinak než vlastním uvědoměním samotného jedince. Přijetí této skutečnosti musí přijít jednak z jeho strany, jednak z okolí. Za posledních několik desítek let se náhled na transsexualitu dost proměnil. Ať už ve společnosti, nebo z hlediska vědeckých zkoumání.
02:50
Nezhoubné zvětšení prostaty je nejčastější problém u mužů, může však dojít až do stadia zhoubného karcinomu. Zvětšenou prostatu lze odstranit chirurgicky a ulevit tak od bolestivých obtíží.
04:01
Po 30. roce věku ženy se zvyšuje riziko vzniku nezhoubného nádoru v děloze, tzv. myomu. Vzhledem k tomu, že mnoho žen plánuje těhotenství i později, je prioritou lékařů tento problém řešit tak, aby byla zachována reprodukční schopnost zasažených orgánů. Díky moderním metodám a miniinvazivní léčbě toho lze dosáhnout.
03:30
Občas se stane, že se dítě narodí předčasně. V pražské nemocnici U Apolináře se starají o děti, které se narodí třeba už ve 24. týdnu těhotenství, neváží ani jeden kilogram a vyžadují neustálou péči. V tomto poměrně mladém oboru patří místní lékaři ke světové špičce a podařilo se jim zachránit už mnoho takhle narozených dětí.
03:05
Být transsexuální znamená cítit v sobě rozkol mezi fyzickou a psychickou příslušností. Ze silného psychického traumatu však vede cesta ven a prvním krokem je o svém problému mluvit. Následný proces je sice dlouhý a náročný, ale ve výsledku se člověk může konečně opravdu cítit dobře ve vlastním těle.
03:04
V roce 1978 se narodilo první dítě na světě počaté in vitro, neboli ve zkumavce. Tento zásadní průlom v medicíně změnil svět a dal naději mnoha bezdětným párům, pro které je jedinou možností, jak mít děti. Téma umělé reprodukce sice vzbuzuje určité kontroverze, lékařské metody se však stále zdokonalují.
06:45
Šafrány patří mezi jarní cibuloviny. Z jedné cibulky vyrůstá v únoru a březnu několik květů. Po odkvetení se cibulka zatáhne. Rozmnožuje se cibulkou a semínkem. Šafrán nebo krokus pochází z Alp a v české přírodě roste jen na velmi málo lokalitách, kde si ho váží jako rodinného stříbra. Ne nadarmo se říká, že je něčeho jako šafránu…
01:35
Skokan hnědý obývá okolí rybníků a mokřin, které vyhledává zejména v období rozmnožování. Zimuje převážně ve vodě, v různých říčkách a potocích. Poté překonává dlouhé vzdálenosti až na místa rozmnožování. Společně s ropuchou obecnou během tohoto putování často umírá na silnicích pod koly aut.
07:55
Jaká má být dnešní funkce zoologických zahrad? V 21. století už ZOO nemůže být živým muzeem. Česká republika je v počtu zoologických zahrad nadprůměrná ve srovnání s ostatními zeměmi. Přitom by stačilo, pokud by se například dvě zoologické zahrady zaměřily na chov exotických zvířat, zbytek by se mohl zaměřit na místní faunu a její ochranu a spolupráci s místními národními parky.
03:20
Video se zabývá problematikou tahu obojživelníků ze zimovišť na místo rozmnožování v době páření. Představuje práci dobrovolníků při přenášení žab, čolků a mloků přes překážky, jako jsou např. komunikace. V pasáži je zdůrazněna také úzká provázanost mezi ochranou obojživelníků a ochranou krajiny, která je velmi ohrožena odvodňováním.