05:42
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj introvertní Růženky, která krásně malovala. Jejím snem je přestat se bát mluvit a vyučit se v oboru kadeřnice.
Nerovnoprávné postavení židovské menšiny ve společnosti se začíná postupně měnit od konce 18. století, po vydání josefínských reforem. Josef II. sice nezrušil to, co Židy trápilo nejvíce, přesto se změny daly jednoznačně chápat jako symbolické zahájení modernizace jejich života. Např. byla zrušena diskriminační povinnost nosit židovská znamení nebo bylo Židům zpřístupněno univerzitní vzdělání.
Rudolf Vrba a Alfred Wetzler byli slovenští Židé, kterým se v dubnu 1944 povedlo uprchnout z vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Birkenau. V Žilině sepsali zprávu, v níž vylíčili pravdu o transportech a o skutečném fungování koncentračního tábora – tedy vše, co se nacisté snažili udržet v tajnosti. Věřili, že tím, že informují světovou veřejnost o nacistických zločinech páchaných na Židech, dokážou zabránit v dalších tragických událostech. To se však bohužel nepodařilo.
Jaká je náplň organizace DROM, která vznikla už v roce 1989? A co vlastně toto slovo znamená v originále? Romské středisko DROM se snaží v mnoha oblastech pomáhat lidem, kteří to potřebují. Svým klientům zajišťuje při školách romského pedagogického asistenta, pomáhá s komunitním bydlením, slouží i jako prevence kriminality a závislostí.
Mezináboženský dialog je nutnou podmínkou pro soužití světů různých náboženství a šťastného života na světě. Odlišnost je potřeba vnímat jako vzájemné obohacení. Smyslem dialogu je více se poznat navzájem, neboť takto lze předejít vzniku napětí a bojů a najít zrníčka pravdy v každém z náboženství. Opravdový dialog vede ke sblížení. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Informační válka (resp. její nástroje) je pro psychologa zajímavým fenoménem, a to především ve dvou rovinách. V popředí zájmu stojí psychologie přesvědčování, tedy techniky, jejichž cílem je člověka zmanipulovat a vnutit mu konkrétní názor. Důležitá je ale i rovina sociologická, protože současný svět, společnost a způsob žití s sebou přinášejí kromě výhod také sociální nejistotu a neukotvenost, což nahrává manipulátorům.
Snad každý měl někdy problém se spánkem. Potřeba spánku je základní lidskou potřebou a její dlouhodobé frustrování se nevyplácí nikomu. Víte, kam se obrátit, když vás trápí poruchy spánku? O poruchách spánku mluvíme tehdy, pokud dochází k posunům takzvaných cirkadiánních rytmů. Málokdy se však hovoří o problému nadměrné spavosti nebo syndromu neklidných nohou. Pořadem provází Cyril Höschl.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje jednání Terezy se zástupci nakladatelství o propagaci její knihy, v níž otevřeně popisuje trauma ze znásilnění. Tereza čelí morálnímu dilematu: má se řídit strategií nakladatelství a veřejně vystoupit jako oběť sexuálního násilí, aby podpořila úspěch knihy? Nebo má odmítnout medializaci svého příběhu a riskovat, že její svědectví nebude bráno vážně a kniha zapadne?
Sex nás provází celým naším životem, doba cudných náznaků je dávno pryč, mýty ve společnosti však přetrvávají. Je pravda, že muži mají stále chuť na sex a touží pouze po ženách s perfektním tělem? A že masturbace v dětství a mládí je škodlivá? Jde o mýty, nebo fakta?
Matka, dokumentaristka, připravuje film o tom, jaké to je porodit mrtvé dítě. Jak se s tím srovnat? Kde hledat radu? Jakou roli hraje v celém procesu lékař? To vše bude nejen v připravovaném dokumentu, ale už teď o tom mluví v rozhovoru. Protože to prožila – od začátku až do konce.
Naše populace stárne a za nějaký čas bude mít problém s pamětí téměř každý. Toto je jev zcela normální, který potká asi 60 % obyvatel. U někoho se ale rozvine Alzheimerova choroba, která už představuje závažný zdravotní problém. Alzheimerova nemoc, pojmenovaná po německém psychiatrovi, je nejčastější poruchou, při které trpí hypocampus. Pacienti ztrácejí paměť, dochází k úbytku mozkové tkáně. Pořadem provází Cyril Höschl a Aleš Bartoš.
Povídání Ukrajinky, matky dvou dětí, kterou do Čech přivedl strach z války. Na Ukrajině je válečný stav již delší dobu, je to ale od února 2022 jiné? Jaký okamžik rozhodl, že matka zabalila věci, děti a odešla ze svého domova? Co jí běželo hlavou při balení, když věděla, že za hodinu odjíždí vlak "do bezpečí"? Jak mluvit s ukrajinskými dětmi o válce, kvůli které odcházejí od svých rodin?
Hlavním úkolem psychoterapie na konci 19. století bylo najít cestu k nevědomí. O tom, co se děje v mozku, se nevědělo nic a psychiatrické léčebny pouze uklízely nemocné stranou. Jde o dobu, kdy na scénu přichází vídeňský lékař a moravský rodák Sigmund Freud. Nejprve se zabýval hysterií. Zjišťoval, na základě jakých traumat se u někoho může rozvinout hysterická porucha. Proč člověk některé zážitky vytěsňuje a jakým způsobem to dělá? A kde v mozku nevědomí fyzicky sídlí? Jedním ze způsobů, jak zmapovat hlubší důvody duševních pochodů i našeho jednání, je cesta psychoanalýzy. Co to je? Pořadem provází lékaři Václav Mikota a Cyril Höschl.
13 203
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.