08:48
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Co si o sobě myslí tlumočnice do znakového jazyka, jaká je máma? A jaké vlastní chyby vidí téměř na konci sedmileté rodičovské dovolené? Sebereflektivní povídání o dětech, přípravě na ně, prožívání šestinedělí a samozřejmě mateřství.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání žáci s problémy v chování? Žáci s tímto znevýhodněním popisují, jak se projevují jejich problémy. Svůj pohled na věc připojují i jejich spolužáci.
Video ukazuje zásadní životní epizodu několika středoškoláků. Představuje okolnosti a okamžiky, které mohou zásadně rozhodnout o našem dalším životě. Klíčové postavení zde hrají emoce a jejich zpracování i to, jaké způsoby volíme při řešení náročných životních situací. Ukázka by měla vést ke kritickému postoji žáků, k uvědomění, že zásadní rozhodnutí se nedělá pod vlivem emočního rozladění. Měla by podnítit diskusi o vhodných způsobech řešení náročných životních situací.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj komunikativní Míši, která byla mezi děvčaty tzv. „tahounem třídy“. Jak na samotný projekt Míša dnes vzpomíná, jak se jí daří a v čem spatřuje své možnosti a životní cíle?
Záleží na velikosti penisu? Nebo jeho tvaru? Okolo penisu koluje spousta polopravd a mýtů, které je třeba uvést na pravou míru. Získejte odpovědi na nejčastější otázky o penisech a o tom, co umí.
Emoce nejen umělce inspirují, ale emoce obsažené v uměleckých dílech mohou také léčit. I tvůrčí proces samotný může léčit. A to nejen tvůrce samotného, ale i toho, kdo umělecké dílo vnímá. Máme na mysli jak léčbu duše, tak těla. Léčba duše je zároveň i tvůrčím procesem, jak potvrzují mnozí psychoterapeuti ze zkušeností z muzikoterapie, zvukoterapie, arteterapie a dalších psychoterapií. Emoce a umění jsou zkrátka spojené nádoby.
Každý z aktérů střeleckého útoku ve škole se snaží zreflektovat aktuální situaci a každý vidí příčinu trochu v něčem jiném. I když se společným jmenovatelem různých problémů zdá být Mája. Nebo ne? Lukáš mezitím přemýšlí o své sexuální identitě.
Ukrajince Ele žijící v Česku vzaly úřady kvůli závislosti na drogách po porodu dcerku. Sofie byla svěřena do dočasné péče Elině sestře Nataše. Přestože Ela už rok abstinuje, sestra Nataša jí nevěří a s návratem dítěte, ale ani s kontaktem s Elou, nesouhlasí. Ela, která svou sestru celé dětství vnímala jako svůj vzor, se pokouší udělat v situaci jasno s pomocí rodinných konstelací a doufá, že najde dostatek síly vzdorovat sestře. Vybojuje si Ela svou abstinencí dceru zpět?
Dnes se o sexu mluví tolik, až nás může překvapit, že jsou mezi námi i ti, kteří jednoduše nepociťují sexuální přitažlivost. Své o tom ví Jana i Ondřej. Ani jeden z nich se nedokáže zamilovat, nestojí o sex ani o romantický vztah. Začátky neměli lehké. Jana se bála vycházet z bytu a Ondřej trpěl depresemi. Sebepřijetí přišlo ve chvíli, kdy objevili svoji sexuální identitu. Uvědomili si, že jsou aromantičtí asexuálové. Dnes svým osobním příběhem dodávají sílu všem lidem, kteří se bojí přiznat asexualitu sobě i druhým.
Funkčnost inkluze neboli společného vzdělávání dětí s postiženími i bez, Čechů i cizinců, dětí s různým stupněm nadání a z různých rodinných zázemí je v poslední době námětem emotivních debat dospělých. Pedagogové upozorňují na nedostatečné proškolení učitelů ve všech oblastech specifických poruch učení a chování a na potřebu asistenta pedagoga v hodinách. A jak vše vnímají sami žáci se specifickými poruchami učení a jejich spolužáci?
Skoro dvouletá Vendulka, jejíž maminka Renata je ve výkonu trestu, se dostala do péče pěstounky Jiřiny na přechodnou dobu, tedy na jeden rok. Žijí spolu v malém bytě v klidné části města. Vendulka je chytrá, učenlivá a svou pěstounku, která jí věnuje spoustu pozornosti, oslovuje „babi“. Společně se vydávají na návštěvu do vězení za Vendulčinou maminkou. Co bude s Vendulkou dál? Bude muset do ústavního zařízení, nebo se pro ni najde nová adoptivní či pěstounská rodina?
Matka Simona z malé obce u Jihlavy sama vychovává dvě děti. Starší Dany začíná v 15 letech proměnu z chlapce na dívku. Má za sebou konečný verdikt sexuologů, že je dívka v chlapeckém těle, a nastupuje na hormonální léčbu. Simona vzpomíná nejen na coming out své dcery, ale také na vyrovnání se s reakcemi okolí, na období depresí, šikany a nepochopení ze strany školy.
Pedagogičtí pracovníci se shodují na tom, že inkluze a integrace je dobrá věc. Do komunity přináší každé z dětí něco ze sebe a rozvíjí tu pak svůj osobní potenciál. Bohužel také ale zmiňují problém nepřipravenosti na integraci, nedostatečnou podporu pedagogů, nedostatek speciálních pedagogů, logopedů, výchovných poradců a zejména mluví o špatné koordinaci a spolupráci asistentů s pedagogy.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.