08:48
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Co si o sobě myslí tlumočnice do znakového jazyka, jaká je máma? A jaké vlastní chyby vidí téměř na konci sedmileté rodičovské dovolené? Sebereflektivní povídání o dětech, přípravě na ně, prožívání šestinedělí a samozřejmě mateřství.
Tři matky (blogerka, porodní asistentka a vizuální umělkyně) sdílejí zkušenosti, jaký vliv měl porod a těhotenství na jejich sexualitu. Stal se pro ně v těhotenství sex tabu? Znamenal pro ně porod dlouhou pauzu a nulovou chuť na sex? Nebo to měly zcela naopak? Může být porod impulsem nové energie v mém ženství? Jak to měla Darina Alster? Co na to Alžběta Samková? Otázky a odpovědi na tělo i o těle.
Rodina je hlavním zdrojem uspokojování emočních potřeb. Velmi důležitá je i pro zdravý vývoj člověka – vliv prostředí a výchovy, vztah s matkou, to vše má na vývoj dítěte prokazatelně větší vliv než genová predispozice. Možná jste se už také zamýšleli nad rozdílem mezi emočně zdravou a nezdravou rodinou. Jaké jsou příznaky toho, že v rodině něco není v pořádku a že dochází k patologickým jevům? V závěru vás pak čeká malý přehled toho, co od sebe v manželství navzájem očekávají muži a ženy. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Výjimečně nadaný žák Lukáš se rozhodl pro sebevraždu. Pro nic netušící rodiče však zanechal vzkaz v podobě hádanky. S jejím vyluštěním jim pomáhá školský ombudsman Pelán. Ten objeví Lukášovu oblibu v lezení na komíny a pořizování videonahrávek, zároveň upozorní také na Lukášovu beznaděj a strach ze života plného nepochopení. Ukázku lze použít v hodinách Občanské výchovy pro diskuzi na téma nadání a talentu. Přidružené materiály pro učitele, vedení škol a pro rodiče jsou zaměřeny na téma nadaných, mimořádně nadaných a talentovaných žáků. Jak talent či nadání rozpoznat, rozpoznat, jak s dětmi pracovat, jak by měla postupovat rodina, vedení školy, učitelé a kam se lze obrátit pro podporu.
Fetišismus je specifická závislost. Fetišisté nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí, ale svoji zálibu raději skrývají před veřejností. Společnost je totiž řadí mezi devianty. Zvláštní zálibu má i Lukáš. Místo manželky má doma skříň plnou bot na podpatku.
Jitka je matka čtyř dětí, která vyznává zdravý životní styl, avšak potýká se se závislostí na alkoholu. Přes všechny své snahy abstinovat se v poslední době u Jitky objevuje zase recidiva. V pozadí přetrvávající závislosti může být strach nahlédnout do svého vnitřního světa a konkrétně pojmenovat, co ji k opakovaným recidivám přivádí. Dokáže Jitka udělat to, o čem sama mluví?
Pokud člověk dokáže určit, čeho se bojí, hovoříme o fobii. Mohli bychom sem zařadit strach z jednotlivých věcí (strach z pavouků, z hromu, z výšek aj.), ale i fobie komplexnější. MUDr. Jiřina Kosová vysvětluje rozdíly mezi agorafobií, sociální fobií, generalizovanou úzkostnou poruchou, panickou poruchou, obsedantně-kompulzivní poruchou či posttraumatickou stresovou poruchou. Jak se jednotlivé fobie projevují a znepříjemňují pacientům život?
Ideálním objektem pro manipulaci a ovlivňování názorů jsou lidé frustrovaní, lidé s narušenými rodinnými vztahy a jedinci, kteří si nejsou jistí sami sebou. Ochotně se podřídí vůdci, který jim nabídne snadné řešení, možnost někam patřit a hlavně je zbaví zodpovědnosti za vlastní život. To velmi dobře vědí a využívají všichni manipulátoři, ať už jde o různé sekty, nebo o politiku a šíření dezinformací.
Závěrečný díl seriálu reflektujícího sexuální témata v Československu ukáže, jak se za socialismu vyvíjela prostituce. Jaké faktory ji brzdily, jaké naopak pomohly jejímu rozmachu? A jak s tématem souvisí dětské domovy a diagnostické ústavy?
Puberta s sebou nese spoustu tělesných proměn. Jaké to jsou? U lidí s dělohou je to mimo jiné nastartování menstruačního cyklu a první menstruace. Jak funguje, co od ní můžete očekávat, jak se s ní vyrovnat a z jakých hygienických potřeb a pomůcek můžete vybírat?
Československé možnosti, jak provozovat sex a neotěhotnět, představuje další díl dokumentárního seriálu o sexuálních tématech. Jaká antikoncepce byla nejrozšířenější u nás a v dalších zemích sovětského bloku? Kdo byl nejčastější žadatelkou o interrupci před odbornou komisí v Československu? A do kdy takové komise fungovaly?
Mladá žena brala už od základní školy drogy a nakonec skončila na pervitinu. Dostala se do dluhů a přišla o manžela i syna. Když podruhé otěhotněla, pomohlo jí to k rozhodnutí něco se svým životem udělat. Po návratu z léčebny ji ale dostihly dluhy.
Pro nemocné anorexií se hlavním životním nepřítelem stane jídlo. Proč se to děje? Tihle lidé často jedí tak málo, že se potácejí na hranici života a smrti. Jak těžká je cesta, která vede ven z hladového pekla? Své životní příběhy vyprávějí Petra a Tereza.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.