03:40
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Romská holčička Tulina do své nové rodiny přišla z Klokánku se zvláštní nálepkou: „Nebude moc mluvit, bude nemocná.“ Nic z toho ale nebyla pravda. Tulina je velmi empatická, inteligentní a už ve svém školkovém věku ovládá i cizí jazyky.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k zachování nemateriálního kulturního dědictví. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich jsou i vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, které jsou zapsány také na seznamu UNESCO. V tomto zdánlivém chaosu panují přesná pravidla.
Na společenských setkáních se nevyhneme konzumaci nápojů, měli bychom se proto vyznat v jejich druzích a způsobech servírování. Tyto znalosti rovněž oceníme při každé návštěvě restaurace, baru nebo kavárny, ale i při návštěvě u přátel. V malém přehledu se mimo jiné dozvíme, jaké vybrat sklenice, jak se podává káva, co je to dekantace nebo jak správně skladovat víno.
V judaismu souvisí tradice a zvyky spojené s jídlem se svátky. Tóra určuje striktní dietetická pravidla. Křesťanství oproti židovství opouští tradici čistého a nečistého jídla, významné jsou ale půsty.
Finská kreslířka a spisovatelka Tove Jansson, která žila otevřeně ve vztahu se ženou, vytvořila slavnou muminí rodinu jako společenství bytostí, které je otevřené i těm divným, excentrickým a na první pohled nedůvěryhodným. A jak se dnes žije queer lidem ve Finsku, v zemi, která přemosťuje sever a východ a kterou lze i nelze schovat pod přikrývku „skandinávské svobodomyslnosti“? (Video v cizím jazyce a s českými titulky.)
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje rozhovor Davida, kterého Tereza konfrontuje se znásilněním po maturitním plese, a jeho spolužáka. Davidův kamarád byl svědkem událostí předcházejících činu a jednoznačně se staví na jeho stranu.
Tři matky (blogerka, porodní asistentka a vizuální umělkyně) sdílejí zkušenosti, jaký vliv měl porod a těhotenství na jejich sexualitu. Stal se pro ně v těhotenství sex tabu? Znamenal pro ně porod dlouhou pauzu a nulovou chuť na sex? Nebo to měly zcela naopak? Může být porod impulsem nové energie v mém ženství? Jak to měla Darina Alster? Co na to Alžběta Samková? Otázky a odpovědi na tělo i o těle.
Pro nemocné anorexií se hlavním životním nepřítelem stane jídlo. Proč se to děje? Tihle lidé často jedí tak málo, že se potácejí na hranici života a smrti. Jak těžká je cesta, která vede ven z hladového pekla? Své životní příběhy vyprávějí Petra a Tereza.
Intuicí se rozumí schopnost, kdy člověk vnitřně něco tuší a najednou zná správnou odpověď.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Tento díl sleduje životní příběh Alenky, křehké a drobné dívky s pevným rodinným zázemím. Patřila mezi nejnadanější kameramany, její videa zaujala diváky svojí spontánností a živelností. A jak se jí daří dnes? Dostála svému snu a stala se z ní kadeřnice? Na prahu dospělosti Alenka bohužel zažila velmi traumatickou zkušenost, která výrazně ovlivnila její následující životní období.
Nane Hripsime, Sevak, Vahe – tato exoticky znějící jména jsou arménská a děti, které jsou jejich nositeli, se narodily arménským rodičům žijícím v České republice. Chodí sice do arménské školy, aby nezapomněly na své kořeny, a v rodině udržují původní arménské tradice, přesto už jsou to tak trochu Češi. Rádi poznávají Českou republiku, česky hovoří bezchybně a nedokonalá čeština jejich rodičů je jim k smíchu.
Remigiusz Górski se narodil ve Varšavě. Vystudoval v Praze gymnázium a právnickou fakultu, oženil se s Češkou a pracuje v polské firmě. Publikuje a snaží se o ekonomickou i sociální osvětu spoluobčanů. Stal se součástí české společnosti, svou polskou duši však neztratil. Jak na Čechy pohlíží a čeho si v Česku nejvíce považuje? Jsme si opravdu tak blízcí jako naše jazyky? Jaká je vlastně polská duše? A panují o Polácích podle něj nějaké předsudky? A jak na Česko pohlížejí Poláci a polská média? Je podle nich výhodou, že jsou si naše jazyky tak podobné?
Rusíni nikdy neměli vlastní stát. Podkarpatská Rus patřila po nějakou dobu Československé republice, pak Maďarsku, SSSR a nyní je toto území součástí Ukrajiny. Katarína Romaňáková, která vede umělecký rusínský folklorní soubor Skejušan z Chomutova, odkrývá část svých fotografií a vzpomínek ze své kroniky Rusínů. V samotném závěru nahlédneme do způsobu života Rusínů a typického interiéru v jejich obydlích, která pomalu mizí.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.