07:12
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
Sára zažila malý šok, když šla ze školy. Starší pán se před ní svalil na chodník a ona nevěděla, jak mu pomoci. Správně tedy zavolala alespoň rychlou záchrannou službu 155. Jenže doma pak způsobila krvácení z nosu svému bratrovi Vojtovi a nepřímo i omdlení jejich mámy. Proto se je nakonec táta rozhodne zasvětit do problematiky první pomoci a zorganizuje pro ně domácí kurz.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Co je to stres? Jak se s ním vypořádat a co všechno stres může lidskému tělu a zdraví způsobit?
Sledujeme nelehkou práci na obnovení vztahu mezi otcem Honzou a dospívající dcerou Martinou. Jejich vazba byla narušena rozpory v rodině, později sebevraždou maminky Evy a závislostí Martiny.
Sestra Štěpánka, dominikánka. Sestra Judith, boromejka. Dvě mladé ženy, které se rozhodly zasvětit život Bohu a vstoupily do kláštera. Jejich motivy a cesty k víře byly různé a různé jsou i řeholní řády, které si zvolily. Ale obě spojuje láska k Bohu a potřeba sloužit nejen jemu, ale všem potřebným lidem.
Jsme údajně národem, který miluje domácí mazlíčky. Přesto realita bývá jiná: nemocná a týraná zvířata, zvířata zanechaná v lese nebo v popelnici, množírny psů. Naštěstí se najdou i lidé, pro které se záchrana zvířat stala smyslem života a věnují jim veškerý volný čas i peníze. Kateřina Šimková má dům plný zvířat, především týraných psů. Blanka Schröpferová s manželem provozuje útulek pro týrané koně. Nad smutnými příběhy jejich svěřenců zůstává rozum stát. Ani oni by se ale neobešli bez pomoci dalších lidí.
Parta dětí najde v lese nevybuchlou munici. Nikomu nic neřeknou a snaží se ji rozebrat. Zbytky munice na závěr vhodí do otevřeného ohně a následuje výbuch, který děti těžce zraní. Příběh je inspirován skutečným příběhem a je varováním před podobným nebezpečným chováním.
Jaký je hlavní rozdíl mezi porodem v nemocnici a domácím porodem? Je porod doma jediná alternativa k tomu, co známe jako „klasiku“ z porodnice? Je porod spíše rutinní záležitost, nebo zážitek? Nad těmito a dalšími otázkami se v rozhovoru zamýšlí dvě matky. Jedna z nich je zároveň porodní asistentka, druhá herečka se dvěma dětmi.
Pro nemocné anorexií se hlavním životním nepřítelem stane jídlo. Proč se to děje? Tihle lidé často jedí tak málo, že se potácejí na hranici života a smrti. Jak těžká je cesta, která vede ven z hladového pekla? Své životní příběhy vyprávějí Petra a Tereza.
Školský ombudsman Pelán chce zjistit příčinu úmrtí nadaného chlapce. Matka chlapce se psychicky zhroutila a je v péči lékařů. Vyčerpaná se svěřuje, jak je těžké mít doma výjimečné dítě. Zároveň se obviňuje, že mu nedokázala pomoci.
Na základě anonymního udání o sexuálním zneužívání navštěvuje školský ombudsman Pelán střední průmyslovou školu, aby případ prošetřil. Školní prostředí dobře zná, dříve tu sám učil. O to víc je zaskočen, když zjistí skutečnost, že jeho dlouholetý kamarád a současný ředitel zdejší školy sexuálně obtěžuje chlapce.
Podle odborníků je domácím násilím ohrožena každá dvacátá domácnost v Česku. Podoby násilí mohou být různé a obětí může být kdokoli. Typické je především napadání žen jejich partnery a velmi časté je bohužel i sexuální násilí páchané na dětech. Některé oběti o pomoc ani nepožádají, jiné se jí dožadují marně. Od roku 2007 má policie pravomoc vykázat násilníka ze společné domácnosti. Za tu dobu využila této pravomoci více než 12 tisíckrát. Situaci ve společnosti to ale moc nemění. Tři ženy se podělily o svůj vlastní příběh: dlouhá léta psychicky a fyzicky týraná žena, matka s dítětem na útěku před manželem a dívka, kterou od pěti let zneužíval vlastní otec. Co se musí změnit, aby tato alarmující čísla klesla? Poznámka: Video představuje autentické výpovědi žen a zahrnuje vulgarismy.
Při sexuální fantazii si cvičíme určité části mozku. Jaké sexuální fantazie mají ženy a jaké muži? V čem jsou rozdílné a v čem shodné? I v této oblasti panují rozdílnosti. Nesmíme ublížit partnerovi či partnerce, ale pravidla toho, co je v sexu normální, neexistují. Ve frekvenci sexuálního aktu by se měl přizpůsobit ten s vyšší potřebou. A žádná erotogenní mapa neexistuje.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj introvertní Růženky, která krásně malovala. Jejím snem je přestat se bát mluvit a vyučit se v oboru kadeřnice.
Fetišismus je specifická závislost. Fetišisté nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí, ale svoji zálibu raději skrývají před veřejností. Společnost je totiž řadí mezi devianty. Zvláštní zálibu má i Lukáš. Místo manželky má doma skříň plnou bot na podpatku.
10 930
559
3 202
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.