Křišťálová noc v listopadu 1938 byla prvním viditelným útokem na židovské obyvatelstvo a majetek v nacistickém Německu. Poetický název nemá s hrůzami, které se té noci staly, nic společného. Cílem pracovního listu je zasadit tuto událost do historických souvislostí.
Na podzim 1940 zakotvila v Haifě loď Patria se stovkami Židů prchajícími před nacismem. Britské úřady jim znemožnily vstup na pevninu. Aby bylo tomuto postupu zabráněno, odpálili členové ilegální skupiny na lodi nálož. Pracovní list mapuje bližší osudy této události i jejích účastníků.
Po březnu 1939 pak začalo systematické pronásledování a posléze separace a deportace do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Tento pracovní list je založený na interpretaci ukázky ze seriálu Bohéma a její porovnání s básní Jiřího Ortena.
V létě roku 1945, po konci druhé světové války, se na zámku v Postupimi nedaleko Berlína sešli představitelé vítězných mocností. Toto jednání již předznamenávalo budoucí konflikt, který se zapsal do historie jako studená válka. Pracovní list je zaměřen na bližší podrobnosti jednání v Postupimi.
Publicistická ukázka shrnuje okolnosti vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Hodnotí také reakci obyvatelstva na okupaci. Pracovní list má sloužit k opakování nebo shrnutí dané problematiky.
Jednou z aktuálních otázek poválečného Československa bylo potrestání kolaborantů s nacistickým režimem, a hlavně odsun německé menšiny. Pracovní list se zaměřuje na základní pojmy, které s poválečnou dobou vyvstaly.
Marie Šupíková, která přežila vyvraždění Lidic, vypráví své vzpomínky na 10. června 1942. Pracovní list by měl sloužit pro detailnější seznámení s historií vypálení Lidic a osudy jejich obyvatel.
Tři muži tvořící malou, velmi dobře organizovanou odbojovou skupinu dlouho svou činností dokázali udržovat v pohotovosti členy pražského gestapa. Pracovní list seznamuje s činností a členy odbojové skupiny Tři králové.
Pracovní list umožňuje žákům zabývat se do hloubky reflexí vypálení Lidic v poválečném Československu. Je určen žákům druhého stupně, a především žákům středních škol. Žáci se díky pracovnímu listu seznámí s ohlasem vypálení Lidic a Ležáků v dobovém tisku a ve filmovém týdeníku.
Na podzim roku 1945, po konci druhé světové války, se z území Československa stahovala Rudá armáda, která osvobodila většinu našeho území. Tento pracovní list seznamuje s dobovými materiály z let 1945, 1968 a 1991 a nabízí práci nad vnímáním sovětské armády v různých dějinných epochách.
Pracovní list umožní žákům seznámit se s humanitární krizí v poválečném Československu a s rolí, kterou UNRRA sehrála při řešení této krize. Žáci budou pracovat s grafy, dobovými psanými prameny i s ukázkou z filmového týdeníku.