Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Čtenářský deník maturanta

Maturita z češtiny: Čtenářský deník

Knihy plní mnoho funkcí. Zjemňují a kultivují náš vnitřní svět, představují kolektivní paměť, zvyšují schopnost empatie, slouží jako dekorace na poličku… To poslední tvrzení samozřejmě nemyslíme vážně. Ale o ta předchozí se může opřít to, že existuje takzvaná doporučená četba. Zreflektovat přečtené dílo ve čtenářském deníku, provést jeho rozbor a odlišit od sebe jednotlivé literární jevy by měl umět každý, kdo se uchází o titul maturant.

Stáhnout materiály

maturita-ctenarsky-denik

Abychom vám pomohli zjistit, jak moc jste v tomto umění kovaní, připravili jsme pro vás námět, který pracuje s jednotlivými knihami. Podíváme se, jak hovoří o knihách odborníci i sami autoři. A vy pak budete sami moci posoudit, čím se inspirovat, či jestli byste mohli z fleku uvažovat o kariéře literárního kritika. Nebo rovnou literáta? Pojďme to společně rozlousknout.

Zobrazit další materiály
Vergiliova Aeneis

14:55

Vergiliova Aeneis

Pasáž pojednává o ději a hrdinech Vergiliova eposu Aeneis a o vzniku antických velmocí Kartága a Říma.

Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

03:49

Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

Pasáž z pořadu Čtenářský deník se zabývá známou českou knihou Báječná léta pod psa od Michala Viewegha. Autor předčítá ukázku z knihy a v rozhovoru se Sabrinou Karasovou se vyjadřuje k autobiografickým momentům v románu i v jeho některých postavách.

Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch

07:24

Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch

Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Vladimír Kokolia i autorka se vyjadřují k románovým tématům a motivům, historickým reáliím a zabývají se také otázkou viny.

A. Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

10:32

A. Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá knihou Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou od Arnošta Lustiga. Tento významný český autor hovoří o vzniku díla, tématu, postavách a pozitivním ohlasu nejen v českém literárním prostředí. Lustigovo vyprávění je doplněno čtenými ukázkami z knihy.

Ludvík Vaculík: Loučení k panně

02:51

Ludvík Vaculík: Loučení k panně

Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se krátce zabývá knihou Ludvíka Vaculíka, autora manifestu za lidská práva Dva tisíce slov, Loučení k panně. Ludvík Vaculík hovoří o počátcích psaní svých deníků, motivaci k jejich psaní a vzniku díla.

Jiří Gruša: Mimner aneb Hra o smrďocha

02:08

Jiří Gruša: Mimner aneb Hra o smrďocha

Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá prozaickým antiutopickým dílem Mimner aneb Hra o smrďocha od Jiřího Gruši. V úryvku předčítá z knihy Milan Uhde a následně hovoří s autorem o tématu knihy.

Radka Denemarková: Peníze od Hitlera

05:06

Radka Denemarková: Peníze od Hitlera

Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem Radky Denemarkové Peníze od Hitlera. O knize, jejím tématu, vzniku a úspěchu, hovoří autorka a Karol Sidon, který také předčítá ukázky z knihy. Mluví i o běsech, které se automaticky dostavují v určitých životních situacích lidí, a o svém způsobu práce.

Emil Hakl: O rodičích a dětech

04:40

Emil Hakl: O rodičích a dětech

Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem O rodičích a dětech od Emila Hakla. Hakl předčítá pasáže z knihy a komentuje okolnosti jejího vzniku. Mluví také o obsahu a názvu knihy.

Vladimír Körner: Údolí včel

07:14

Vladimír Körner: Údolí včel

Oldřich Říha diskutuje s Vladimírem Körnerem o jeho novele Údolí včel. Hovoří o nadčasovosti tématu díla, o postavách a jejich vztazích. Jejich názory se rozcházejí v pohledu na roli víry v životě člověka. Součástí videa pocházejícího z pořadu Čtenářský deník jsou i dvě ukázky z novely předčítané Oldřichem Říhou.

Umberto Eco: Pražský hřbitov

03:47

Umberto Eco: Pražský hřbitov

Knižní svět láká k četbě románu, který zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku 2011. Román přeložený Jiřím Pelánem vypráví o možných okolnostech vzniku podvodného spisu Protokolů sionských mudrců a nejen tímto motivem se stává varováním před konspiračními a nenávistnými teoriemi. Přibližuje nám atmosféru, ve které dochází v Evropě k masivnímu nástupu antisemitismu ve druhé polovině 19. století. K formální i obsahové stránce působivého románu spojeného se Starým židovským hřbitovem na pražském Josefově hovoří romanistka Alice Flemrová.

Milan Kundera: Kniha smíchu a zapomnění

02:09

Milan Kundera: Kniha smíchu a zapomnění

V roce 2017 vyšel po více než čtyřiceti letech od svého vydání poslední z dosud v České republice nevydaných česky napsaných románů Milana Kundery, Kniha smíchu a zapomnění. Video je tlumočeno do znakového jazyka.

Josef Škvorecký: Příběh inženýra lidských duší

03:17

Josef Škvorecký: Příběh inženýra lidských duší

Český spisovatel Josef Škvorecký, žijící od konce šedesátých let v Kanadě, a překladatel Paul Wilson hovoří o některých aspektech Škvoreckého románu Příběh inženýra lidských duší.

Niccolò Machiavelli: Vladař

04:30

Niccolò Machiavelli: Vladař

Zjednodušené myšlenky Niccola Machiavelliho v podobě takzvaného machiavellismu jsou dnes vnímány většinou negativně. Jak to Machiavelli se svými radami vládcům myslel doopravdy? Literární historik Martin C. Putna rozebírá světoznámé dílo renesanční politiky.

Dobrý voják Švejk

13:45

Dobrý voják Švejk

Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.

Egon Bondy: Invalidní sourozenci

03:57

Egon Bondy: Invalidní sourozenci

Reportáž, která vznikla u příležitosti úplného vydání Bondyho románu, přináší informace o antiutopické próze z roku 1974, o níž hovoří zejména editor Martin Machovec. Jedná se o vyznání pro komunitu známou jako český underground. Machovec hovoří také o básníkovu vlivu na českou hudební scénu a zhudebňování jeho textů. V neposlední řadě je prostor věnován vlivu Bondyho díla na tehdejší čtenáře v normalizačním Československu.

Babička jako pohádka?

05:00

Babička jako pohádka?

Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?

Babička Boženy Němcové

09:28

Babička Boženy Němcové

Babička Boženy Němcové je považována za jeden z knižních vrcholů v dějinách české literatury. Dílo, které se mnohým znelíbilo, protože bylo povinnou četbou žáků ve věku, kdy nemohli dílo pochopit ani posoudit jeho význam. Stalo se to i těm, kteří se později o Babičce vyjádřili v tom nejpochvalnějším smyslu. Podívejme se, jak na knihu nahlížejí různé osobnosti a nakolik se Babička stala inspirativním dílem...

Babička jako symbol integrity

03:37

Babička jako symbol integrity

Babička patří mezi základní pilíře české klasické literatury. Literární vědci Milan Horký, Ondřej Hausenblas a Libuše Heczková připomínají toto dílo z různých úhlů pohledu: Milan Horký hovoří o tom, jak Babičku vnímají japonští bohemisté, Ondřej Hausenblas nabízí možnost, jak chápat postavy humánní babičky a zavržené Viktorky, Libuše Heczková připomíná surrealistické pojetí Babičky s názvem Babička po pitvě. Závěr připomíná nezapomenutelné ztvárnění postavy babičky v podaní Jiřího Pechy. Babička se tak stává něčím důležitějším než jen hodnou stařenkou, dostává rozměry postavy s vlastní integritou a jasným postojem.

Probíhá načítání