Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Maturita z češtiny: Čtenářský deník

Knihy plní mnoho funkcí. Zjemňují a kultivují náš vnitřní svět, představují kolektivní paměť, zvyšují schopnost empatie, slouží jako dekorace na poličku… To poslední tvrzení samozřejmě nemyslíme vážně. Ale o ta předchozí se může opřít to, že existuje takzvaná doporučená četba. Zreflektovat přečtené dílo ve čtenářském deníku, provést jeho rozbor a odlišit od sebe jednotlivé literární jevy by měl umět každý, kdo se uchází o titul maturant.

Čtenářský deník maturanta

Abychom vám pomohli zjistit, jak moc jste v tomto umění kovaní, připravili jsme pro vás námět, který pracuje s jednotlivými knihami. Podíváme se, jak hovoří o knihách odborníci i sami autoři. A vy pak budete sami moci posoudit, čím se inspirovat, či jestli byste mohli z fleku uvažovat o kariéře literárního kritika. Nebo rovnou literáta? Pojďme to společně rozlousknout.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Babička

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na Babičku Boženy Němcové.

Pracovní list: Invalidní sourozenci

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na román Egona Bondyho - Invalidní sourozenci.

Pracovní list: Kniha smíchu a zapomnění

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na Knihu smíchu a zapomnění Milana Kundery.

Pracovní list: Osudy dobrého vojáka Švejka

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na Haškův román Osudy dobrého vojáka Švejka.

Pracovní list: Pražský hřbitov I

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české a světové literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na Pražský hřbitov od Umberta Eca.

Pracovní list: Pražský hřbitov II

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české a světové literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na rozbor textu z románu Umberta Eca - Pražský hřbitov.

Pracovní list: Příběh inženýra lidských duší

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české a světové literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na román Josefa Škvoreckého - Příběh inženýra lidských duší.

Pracovní list: Vladař

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české a světové literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na Vladaře od Niccolò Machiavelliho.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání