Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Pasáž pojednává o ději a hrdinech Vergiliova eposu Aeneis a o vzniku antických velmocí Kartága a Říma.
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se krátce zabývá knihou Ludvíka Vaculíka, autora manifestu za lidská práva Dva tisíce slov, Loučení k panně. Ludvík Vaculík hovoří o počátcích psaní svých deníků, motivaci k jejich psaní a vzniku díla.
Knihovna Václava Havla uvedla v podobě scénického čtení novodobou premiéru hry o Havlově ráčkování Pavel Havel, kterou společně napsali Václav Havel a Pavel Kohout. Tato jednoaktovka byla uvedena zatím pouze jedenkrát, a to během setkání zakázaných spisovatelů na Hrádečku u Václava Havla v roce 1974. V novodobé premiéře vystupuje bratr Václava Havla Ivan M. Havel, spisovatel a spoluautor Pavel Kohout a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Ti vzpomínají na to, jak "korespondenční hra" již zakázaných autorů vznikala.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje básníka Tomáše Přidala. Autor předčítá a interpretuje svou báseň Třídní schůzky a báseň Dopis svého otce Antonína Přidala.
Spisovatel Michal Viewegh vypráví v rozhovoru s Markem Ebenem o prasklé aortě, o tom, jak se po nemoci vracel ke psaní a jak žije dnes. Věnuje se vztahu politiky a literatury i deníkům a fejetonům a jejich místě v literatuře. Co by sám sobě vytknul jako spisovateli, na co je hrdý a co bude psát, až mu bude 80 let?
Spisovatel, básník, výtvarník, pedagog, badatel a znalec posvátných míst Václav Vokolek vypráví stručně nejen o rodinné historii, jak se dostal ke „studiu posvátna“ a psaní knih, ale i jak se stal „individuem práce se štítící“. V rozhovoru s Pavlem Klineckým se snaží (ne)definovat posvátno a uvádí, jak souvisí s náboženstvím a pověrami.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.