03:40
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Romská holčička Tulina do své nové rodiny přišla z Klokánku se zvláštní nálepkou: „Nebude moc mluvit, bude nemocná.“ Nic z toho ale nebyla pravda. Tulina je velmi empatická, inteligentní a už ve svém školkovém věku ovládá i cizí jazyky.
Rusíni nikdy neměli vlastní stát. Podkarpatská Rus patřila po nějakou dobu Československé republice, pak Maďarsku, SSSR a nyní je toto území součástí Ukrajiny. Katarína Romaňáková, která vede umělecký rusínský folklorní soubor Skejušan z Chomutova, odkrývá část svých fotografií a vzpomínek ze své kroniky Rusínů. V samotném závěru nahlédneme do způsobu života Rusínů a typického interiéru v jejich obydlích, která pomalu mizí.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání ti, jichž se bezprostředně týká? Jak moc je pro děti inkluze náročná? V prostředí jedné soukromé školky se potkávají děti z různých koutů světa. Překonávají mezi sebou jazykové bariéry i kulturní odlišnosti. Všichni si však společně hrají a nikoho nevyčleňují. Děti se spřátelí s každým.
Remigiusz Górski se narodil ve Varšavě. Vystudoval v Praze gymnázium a právnickou fakultu, oženil se s Češkou a pracuje v polské firmě. Publikuje a snaží se o ekonomickou i sociální osvětu spoluobčanů. Stal se součástí české společnosti, svou polskou duši však neztratil. Jak na Čechy pohlíží a čeho si v Česku nejvíce považuje? Jsme si opravdu tak blízcí jako naše jazyky? Jaká je vlastně polská duše? A panují o Polácích podle něj nějaké předsudky? A jak na Česko pohlížejí Poláci a polská média? Je podle nich výhodou, že jsou si naše jazyky tak podobné?
Finská kreslířka a spisovatelka Tove Jansson, která žila otevřeně ve vztahu se ženou, vytvořila slavnou muminí rodinu jako společenství bytostí, které je otevřené i těm divným, excentrickým a na první pohled nedůvěryhodným. A jak se dnes žije queer lidem ve Finsku, v zemi, která přemosťuje sever a východ a kterou lze i nelze schovat pod přikrývku „skandinávské svobodomyslnosti“? (Video v cizím jazyce a s českými titulky.)
Vzpomínky a zastavení českého herce, politika, milovníka života a celoživotního gay aktivisty Jiřího Hromady. Kdysi nepřehlédnutelná postava gay scény a nejvlivnější bojovník za práva sexuálních menšin odešel ze světla reflektorů a zpovzdálí sleduje, kam se ubírá emancipační hnutí, které kdysi pomáhal stvořit. Kam se od té doby posunulo?
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například duševní onemocnění. Mentální porucha slouží ve filmové tvorbě zejména k pobavení či zastrašení. Jaké další stereotypy a stigmata jsou běžná? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Dopamin je zodpovědný za správnou funkci mozku a různé aspekty lidského chování. Příliš vysoká nebo naopak nízká hladina tohoto neurotransmiteru je však spojena se závažnými zdravotními komplikacemi od deprese a nespavosti až po schizofrenii. Psychózy obecně znamenají ztrátu kontaktu s realitou. Jakou roli hraje nervový přenašeč dopamin u psychóz?
Na základě anonymního udání o sexuálním zneužívání navštěvuje školský ombudsman Pelán střední průmyslovou školu, aby případ prošetřil. Školní prostředí dobře zná, dříve tu sám učil. O to víc je zaskočen, když zjistí skutečnost, že jeho dlouholetý kamarád a současný ředitel zdejší školy sexuálně obtěžuje chlapce.
Osobní zpovědi dětí a mládeže žijících v dětských domovech a ústavech, ale i vzpomínky dospělých lidí, kteří své traumatické události z dětství překonali a nyní žijí spořádaný, mnohdy i velmi úspěšný život. Co vše ale takový život v dětských domovech obnáší? Jaká jsou jeho úskalí?
Pro českou společnost je typické, že velké množství pohřbů probíhá bez obřadu. Máme v tom bohužel takřka světový unikát. Důvody k rozhodnutí, proč se s blízkým po jeho smrti obřadně nerozloučit, mohou být různé a některé mohou znít i srozumitelně. Přesto zůstává otázka, proč v jiných zemích se svými zesnulými zacházejí důstojněji, ačkoli zmíněné důvody jistě existují i tam.
Recepce byly původně vyhrazeny úzkému okruhu osob ve vysoké politice, ale nyní se už konají při nejrůznějších příležitostech. Oblečení je určeno denní dobou, kdy se recepce pořádá, a typickým znakem bývá konzumování jídla a nápojů vestoje, což s sebou nese jistá rizika. Kromě recepce existují i další specifická společenská setkání, jako je koktejl, piknik, garden party nebo číše vína. Jak se v tom vyznat?
V judaismu je dítě vychováváno v židovských tradicích a zvycích. U chlapců výchova vrcholí ve 13 letech obřadem dospělosti – bar micva. Zodpovědnost za chlapce přechází z jeho otce na něj samotného. Chlapci svůj obřad doplňují recitací Tóry a obvazováním modlitebními řemínky. Dívky se stávají nábožensky dospělými ve 12 letech. Pro ně se v některých židovských obcích prosazuje obdobný obřad - bat micva. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazuje, jak nás přesahují.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.