04:25
V čem spočívá krása a jak se mění lidská identita v 21. století? Zatímco většina modelingového světa stále kopíruje zavedený stereotyp standardizované krásy „90–60–90“, existují i lidé, kteří jdou jiným směrem. Už i v Česku existuje a funguje trend, zaměřovat se na lidi, kteří ze standardů mainstreamové estetiky vybočují. Jde o lidi, kteří sami cítí, že jejich identita je oproti většinové společnosti jiná. A nejenže se za ni nestydí, ale mají odvahu ji okázale vystavovat.
04:27
Jak prožívají projekt společného vzdělávání žáci s problémy v chování? Žáci s tímto znevýhodněním popisují, jak se projevují jejich problémy. Svůj pohled na věc připojují i jejich spolužáci.
03:53
Důvodů pro odklad nástupu do školy může být více. Nejčastějším však je, že dítě není fyzicky, biologicky a psychicky připravené pro nástup do školy. Problém se soustředěním má i šestiletá Páťa, která navštěvuje takzvanou přípravnou třídu. Hlavní předností přípravné třídy je snížený počet žáků, který umožňuje pedagogovi individuální přístup a užší kontakt s dítětem. Cílem těchto přípravných tříd je, aby odklad povinné školní docházky splnil svůj účel a dítě bylo připraveno pro vstup do první třídy.
03:40
Romská holčička Tulina do své nové rodiny přišla z Klokánku se zvláštní nálepkou: „Nebude moc mluvit, bude nemocná.“ Nic z toho ale nebyla pravda. Tulina je velmi empatická, inteligentní a už ve svém školkovém věku ovládá i cizí jazyky.
04:50
Funkčnost inkluze neboli společného vzdělávání dětí s postiženími i bez, Čechů i cizinců, dětí s různým stupněm nadání a z různých rodinných zázemí je v poslední době námětem emotivních debat dospělých. Pedagogové upozorňují na nedostatečné proškolení učitelů ve všech oblastech specifických poruch učení a chování a na potřebu asistenta pedagoga v hodinách. A jak vše vnímají sami žáci se specifickými poruchami učení a jejich spolužáci?
05:20
Při sexuální fantazii si cvičíme určité části mozku. Jaké sexuální fantazie mají ženy a jaké muži? V čem jsou rozdílné a v čem shodné? I v této oblasti panují rozdílnosti. Nesmíme ublížit partnerovi či partnerce, ale pravidla toho, co je v sexu normální, neexistují. Ve frekvenci sexuálního aktu by se měl přizpůsobit ten s vyšší potřebou. A žádná erotogenní mapa neexistuje.
10:24
Sex nás provází celým naším životem, doba cudných náznaků je dávno pryč, mýty ve společnosti však přetrvávají. Je pravda, že muži mají stále chuť na sex a touží pouze po ženách s perfektním tělem? A že masturbace v dětství a mládí je škodlivá? Jde o mýty, nebo fakta?
05:33
Člověk je veden vrozenou schopností a touhou postarat se o nově narozené či nezaopatřené mládě. Instinktivně pečujeme o své děti, ale i o děti cizí. Na základě vědeckých studií ovšem bohužel zjišťujeme, že jsou-li si rodiče vědomi, že potomek není jejich vlastní, častěji na takovém dítěti páchají násilí. Psychologické mechanismy nám brání chovat se násilně k malým dětem, ovšem v případě nevlastního dítěte tyto mechanismy snadněji selžou.
04:01
Stanovení diagnózy a vyznání se v jinakostech je důležité, ještě důležitější je však podpora a pomoc danému člověku. Svou nálepku dyslektika dostala i Nina, která byla v očích spolužáků, a bohužel i učitelů, za outsidera. Přes svůj strach nedokázala projevovat svůj talent. Nyní, bez nálepky, si konečně dopřává luxus být sama sebou.
09:31
Nepravé otcovství je poměrně časté. Uvádí se, že až 10 % dětí má jiné biologické otce než ty, kteří se za ně považují. Otcové si své biologické rodičovství hlídají. Dějiny a kulturní zvyklosti jsou plné příkladů, v nichž bychom mohli hlídání otcovství pozorovat. Současná věda nás seznamuje se souvisejícím fenoménem žárlivosti.
02:41
Umělec, dokumentarista a koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek se ve svých projektech zabývá problémy menšin a tématy, jako je násilí, nenávist, identita a bezpráví ve společnosti. V jednom ze svých projektů poukazuje na problematiku Romů, které na svých fotografiích oblékl do krojů z míst, odkud pocházejí. Narazil přitom na předsudky a stereotypy.
08:21
Nejohroženějšími a nejčastěji HIV nakaženými lidmi jsou obecně gayové, ale infekce se nevyhýbá ani heterosexuálům. Lidí s chorobou AIDS u nás přibývá a jde o cejch i o smrtelnou nemoc. Lidé nakažení HIV jsou společností vnímáni jako ti, co si za svoje onemocnění mohou sami. Své o tom ví Jana i Petr. A lze vůbec žít s HIV pozitivním partnerem a nenakazit se? Na tuto otázku zase odpovídá HIV pozitivní Radek se svou manželkou.