05:52
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Jak to mají tanečnice s těhotenstvím? Lze si naplánovat přirozený porod, nebo si nakonec raději vyberete císaře? Povídání jedné z nich ukáže, že snaha o plné ovládnutí těla v těhotenství je spíše úsměvná domněnka než splněný sen.
Jak chránit sebe i ostatní a zároveň si užít sex? Antikoncepčních prostředků existuje celá řada, stačí si jen vybrat. Jak poznáme ten správný? Pozor ale na to, že ne všechny ochranné prostředky chrání před pohlavně přenosnými chorobami! A ty se nepřenášejí jen pohlavním stykem.
Dennodenně dostáváme od okolí i sebe samých různé nálepky. Pusťte si rozhovor s matkou samoživitelkou, která se zamýšlí nad těmi svými. Zajistí výkonná a usměvavá „máma z reklamy na kukuřičné lupínky“ dobré dětství? A co máma, která nemá peníze, aby koupila dítěti hračky?
Danaj je obřadní tanec, kterým žije několik generací stejnojmenného souboru. Ve své studii z roku 1892 jej popsal už Leoš Janáček jako víření, točivý tanec určité struktury, který se tančil velmi rychle, a zpívalo se při něm. V současné době se tanec zpomalil. Pro členy souboru však danaj neznamená pouze tanec nebo soubor, ale i krok, život, tradici, životní styl či rodinu. Lidový tanec danaj proto přežívá i v digitální době.
Naši planetu nemilosrdně zaplavujeme plasty. Každý rok se jich vyrobí 280 milionů tun. A recyklace se dočká jen pouhých 20 % z tohoto množství. Velká část zbývajících 80 % končí v mořích jihovýchodní Asie. Před lety se do Thajska vypravil potápět Jan Bareš. Jenže se nevydržel dívat na všudypřítomné smetí a rozhodl se tamní pláže uklidit. Výsledek ho natolik nadchl, že založil mezinárodní organizaci Trash Hero. Ta sdružuje dobrovolníky z celého světa, kteří se snaží zbavovat nepořádku i další místa.
Nepravé otcovství je poměrně časté. Uvádí se, že až 10 % dětí má jiné biologické otce než ty, kteří se za ně považují. Otcové si své biologické rodičovství hlídají. Dějiny a kulturní zvyklosti jsou plné příkladů, v nichž bychom mohli hlídání otcovství pozorovat. Současná věda nás seznamuje se souvisejícím fenoménem žárlivosti.
Ukázka shrnuje význam sebepoznání pro náš další osobnostní rozvoj, pro zvýšení kvality života, porozumění tomu, že každý jsme jiný, a je to naprosto v pořádku. Cenné je stručné shrnutí, co který typ potřebuje a čemu bychom měli s ohledem na své nastavení věnovat pozornost. Video navazuje na díl Sebepoznání: Typologie osobnosti.
Transsexuálové Denny, Tereza, Kristián a Petra vyprávějí o své životní proměně. Někteří z nich své tajemství skrývali desítky let. Změnu pohlaví řeší hormonální léčbou a chirurgicky. Celková přeměna trvá několik let, je časově náročná a fyzicky zatěžující. Jak moc pro ně byla tranzice náročná a jak se ke změně postavila jejich rodina, přátelé a okolí?
Ukázka z celovečerního filmu Jana Hřebejka Veterán z roku 2020 nás seznámí s Martinem, který se vrací domů po dvaceti letech působení v cizinecké legii a snaží se navázat na svůj bývalý život. Otevírá si kavárnu a „prvně v životě dělá něco, co je normální.“ Jenže se mu to přes veškeré úsilí daří jen velmi obtížně. Ta normální či dokonce lepší společnost nehraje podle pravidel, na která si Martin za roky vojenského života zvykl. Musí se postavit hříchům mládí, před kterými kdysi utekl a fyzická síla mu při tom není nic platná. Před minulostí nelze utéct. Poznámka: Video sleduje vývoj postav. Z důvodu delší stopáže je vhodné jej využít jako domácí přípravu žáků pro následnou práci v hodině. Video obsahuje vulgarismy.
Doba adventní, během které probíhaly terapeutické skupiny závislých žen v Bohnicích, svou atmosférou umocňuje prožívání žen bojujících se závislostí. Téma skupinové terapie je zaměřeno zejména na rodinné vztahy a jejich provázanost s problémy závislosti. Ukazuje se, že jde o spojené nádoby.
Jak jde dohromady psí moč a filosofie? Díky přístupu osvícence Immanuela Kanta k fenoménu poznávání pochopíte. Jako lidé známe svět jen z části, naše poznání je omezené. A hlavně úplně jiné než třeba u zmíněných psů. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Tři problémoví žáci střední školy dlouhodobě zesměšňovali a uráželi učitelku. Za jejich chování jim byla od vedení školy udělena trojka z chování a dostali podmínečné vyloučení ze školy. Veřejně se omluvili. Celá situace ve škole se však vyostřuje, když po kolapsu šikanované učitelky a jejím náhlém úmrtí se v médiích objevuje video s agresivním jednáním těchto žáků. Učitelku nejen slovně a fyzicky napadali, ale také jí bránili v pohybu a používali vulgární gesta a urážky. Jak se k celé situaci postavila škola?
11 587
614
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.