05:52
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak to mají tanečnice s těhotenstvím? Lze si naplánovat přirozený porod, nebo si nakonec raději vyberete císaře? Povídání jedné z nich ukáže, že snaha o plné ovládnutí těla v těhotenství je spíše úsměvná domněnka než splněný sen.
Simonovi byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu mozku a patří mezi poruchy autistického spektra. Projevuje se jako neschopnost integrace jedince do společnosti či absence emocí. Současně jsou však syndromem postižení jedinci velmi inteligentní či jinak abnormálně nadaní. Simon nad svými vrstevníky vyniká v matematice, na kterou dochází ve škole dokonce o dva ročníky výš.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání žáci s problémy v chování? Žáci s tímto znevýhodněním popisují, jak se projevují jejich problémy. Svůj pohled na věc připojují i jejich spolužáci.
Matka, dokumentaristka, připravuje film o tom, jaké to je porodit mrtvé dítě. Jak se s tím srovnat? Kde hledat radu? Jakou roli hraje v celém procesu lékař? To vše bude nejen v připravovaném dokumentu, ale už teď o tom mluví v rozhovoru. Protože to prožila – od začátku až do konce.
Československé možnosti, jak provozovat sex a neotěhotnět, představuje další díl dokumentárního seriálu o sexuálních tématech. Jaká antikoncepce byla nejrozšířenější u nás a v dalších zemích sovětského bloku? Kdo byl nejčastější žadatelkou o interrupci před odbornou komisí v Československu? A do kdy takové komise fungovaly?
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se rozhodla přestat pít bez pomoci lékařů. Situaci však nezvládla a je jí akutně zajištěna lékařská péče v krizovém centru RIAPS. Uvědomila si, že abstinence není jednoduchá a že ji sama bez odborné pomoci nezvládne.
Příběh mladého páru, který žije spolu, je bez dluhů a slušně vydělává, ale neumí ušetřit peníze. Mladá žena má totiž problém se závislostí na nakupování.
Parta dětí najde v lese nevybuchlou munici. Nikomu nic neřeknou a snaží se ji rozebrat. Zbytky munice na závěr vhodí do otevřeného ohně a následuje výbuch, který děti těžce zraní. Příběh je inspirován skutečným příběhem a je varováním před podobným nebezpečným chováním.
Švédská společnost je otevřená a tolerantní vůči různým typům sexuálních projevů. Její otevřený přístup k sexualitě ale neznamená naprostou volnost pro uprchlíky. Mohu ve Švédsku zůstat, když jsem LGBTQ? To je otázka, kterou si pokládají mnozí uprchlíci, kteří ve Švédsku žádají o azyl. Na přistěhovalectví je nejtěžší začlenění do společnosti a získání zaměstnání, zvláště pokud jste členem sexuální menšiny. (Video v cizím jazyce a s českými titulky.)
Co je malé, to je hezké! Toto spojení může posloužit jako vysvětlení, proč se nám zdá něco roztomilé. Jenže proč máme někdy chuť roztomilé objekty až rozmačkat či - jak se říká - samou láskou sníst? Do pociťování roztomilosti promlouvají například hormony či evoluční vývoj.
Být transsexuální znamená cítit v sobě rozkol mezi fyzickou a psychickou příslušností. Ze silného psychického traumatu však vede cesta ven a prvním krokem je o svém problému mluvit. Následný proces je sice dlouhý a náročný, ale ve výsledku se člověk může konečně opravdu cítit dobře ve vlastním těle.
Příběh nezodpovědného syna, který si neumí poradit s vlastními dluhy a zatahuje do svých problémů celou rodinu. Rodině radí finanční poradkyně i psycholožka. Synovo nezodpovědné chování ho může dovést až do vězení.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.