05:52
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak to mají tanečnice s těhotenstvím? Lze si naplánovat přirozený porod, nebo si nakonec raději vyberete císaře? Povídání jedné z nich ukáže, že snaha o plné ovládnutí těla v těhotenství je spíše úsměvná domněnka než splněný sen.
Slovo cosplay označuje zálibu v oblékání se do kostýmu, který co nejvěrněji napodobuje konkrétní postavu z filmu, komiksu či počítačové hry, a to ze žánru fantasy nebo sci-fi. Ale to ještě není všechno. Nestačí jen si kostým obléknout, je důležité mít propracovaný i charakter postavy a umět ji náležitě herecky předvést – teprve pak jde o správného cosplayera. Výroba kostýmu je náročná záležitost vyžadující všestranné dovednosti a vyvrcholením úsilí bývají festivaly a soutěže, na kterých jsou nejlepší cosplayeři odměněni.
Jak funguje český systém zdravotního pojištění a financování zdravotnictví? Za koho platí zdravotní pojištění stát? Video přináší odpovědi nejen na tyto otázky, ale také upozorňuje na nutnost prevence, jejíž úspěšnost se promítá i do finanční kondice státu. Odráží se v ní i náš životní styl.
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Jsme údajně národem, který miluje domácí mazlíčky. Přesto realita bývá jiná: nemocná a týraná zvířata, zvířata zanechaná v lese nebo v popelnici, množírny psů. Naštěstí se najdou i lidé, pro které se záchrana zvířat stala smyslem života a věnují jim veškerý volný čas i peníze. Kateřina Šimková má dům plný zvířat, především týraných psů. Blanka Schröpferová s manželem provozuje útulek pro týrané koně. Nad smutnými příběhy jejich svěřenců zůstává rozum stát. Ani oni by se ale neobešli bez pomoci dalších lidí.
Ukázka shrnuje význam sebepoznání pro náš další osobnostní rozvoj, pro zvýšení kvality života, porozumění tomu, že každý jsme jiný, a je to naprosto v pořádku. Cenné je stručné shrnutí, co který typ potřebuje a čemu bychom měli s ohledem na své nastavení věnovat pozornost. Video navazuje na díl Sebepoznání: Typologie osobnosti.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje Davida, který se po pěti letech omlouvá Tereze za svůj čin znásilnění, který si konečně plně připouští. Tereza omluvu přijímá, avšak její trauma tím není automaticky vyřešeno. Scéna ukazuje, že přijetí viny a omluva jsou důležité, ale nemusí vždy stačit k překonání hlubokého zranění.
Ideály krásy prezentované ve společnosti (a zejména na sociálních sítích) jsou zdrojem mindráků pro nejednoho člověka. Řešíme to téměř všichni, nezávisle na pohlaví a genderu. Jak ideály krásy neřešit, neporovnávat se, mít se rád/a i bez retuší a filtrů? Jde to!
Transsexuálové Denny, Tereza, Kristián a Petra vyprávějí o své životní proměně. Někteří z nich své tajemství skrývali desítky let. Změnu pohlaví řeší hormonální léčbou a chirurgicky. Celková přeměna trvá několik let, je časově náročná a fyzicky zatěžující. Jak moc pro ně byla tranzice náročná a jak se ke změně postavila jejich rodina, přátelé a okolí?
Je agrese vrozená, nebo odpozorovaná? Touto otázkou se zabývali američtí výzkumníci, kteří provedli experiment s dětmi od 3 do 6 let. Co výzkum ukázal? Kdo nebo co byl "Bobo doll"? Bylo agresivní chování rozdílné u chlapců a dívek? A byl vůbec tento výzkum proveden správně? To vše se dozvíte ve videu.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj Váni, původem z Ukrajiny, který se od malička věnoval gymnastice. Měl štěstí, že na tréninky mohl chodit se svým starším bratrem Edou. Váňa patřil mezi cílevědomé děti a byl na sebe vždy přísný. A fungoval také jako vzor pro mnohé spolužáky, na rozdíl od kterých nemluvil ještě v první třídě česky. Spolužáci si jej zvolili za předsedu třídy. Zůstal ale Váňa ve třídě Ptáčat i na druhém stupni?
Rodina je hlavním zdrojem uspokojování emočních potřeb. Velmi důležitá je i pro zdravý vývoj člověka – vliv prostředí a výchovy, vztah s matkou, to vše má na vývoj dítěte prokazatelně větší vliv než genová predispozice. Možná jste se už také zamýšleli nad rozdílem mezi emočně zdravou a nezdravou rodinou. Jaké jsou příznaky toho, že v rodině něco není v pořádku a že dochází k patologickým jevům? V závěru vás pak čeká malý přehled toho, co od sebe v manželství navzájem očekávají muži a ženy. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Matka Simona z malé obce u Jihlavy sama vychovává dvě děti. Starší Dany začíná v 15 letech proměnu z chlapce na dívku. Má za sebou konečný verdikt sexuologů, že je dívka v chlapeckém těle, a nastupuje na hormonální léčbu. Simona vzpomíná nejen na coming out své dcery, ale také na vyrovnání se s reakcemi okolí, na období depresí, šikany a nepochopení ze strany školy.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.