05:52
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak to mají tanečnice s těhotenstvím? Lze si naplánovat přirozený porod, nebo si nakonec raději vyberete císaře? Povídání jedné z nich ukáže, že snaha o plné ovládnutí těla v těhotenství je spíše úsměvná domněnka než splněný sen.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například duševní onemocnění. Mentální porucha slouží ve filmové tvorbě zejména k pobavení či zastrašení. Jaké další stereotypy a stigmata jsou běžná? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Jak se žije muži, který se cítí být ženou? Transsexualita patří mezi medicínsky charakterizované diagnózy, které však nelze nijak měřit nebo zjistit jinak než vlastním uvědoměním samotného jedince. Přijetí této skutečnosti musí přijít jednak z jeho strany, jednak z okolí. Za posledních několik desítek let se náhled na transsexualitu dost proměnil. Ať už ve společnosti, nebo z hlediska vědeckých zkoumání.
Zhlédněte desetiletý časosběrný projekt Ptáčata o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj Janka, který byl už od malička považován za mimořádně nadaného sportovce. Jak se Janek popral s dospíváním a jak se mu dařilo ve sportu i v osobním životě dál?
Kdo nebo co určuje naši identitu? Anglický filosof John Locke spatřuje odpověď v našich vzpomínkách na minulost i v plánech do budoucna. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Fetišismus je specifická závislost. Fetišisté nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí, ale svoji zálibu raději skrývají před veřejností. Společnost je totiž řadí mezi devianty. Zvláštní zálibu má i Lukáš. Místo manželky má doma skříň plnou bot na podpatku.
Čtete horoskopy? Věříte jim? Zjistěte, kde se tento fenomén vzal a proč předpovědi z horoskopů až podezřele často vychází. Klíč spočívá v naší vlastní sebestřednosti, ač je astrologie stará jako sám Babylon.
Stand-up komička hovoří tentokrát v sedě, ale s humorem sobě vlastním, o nadhledu v mateřství. Dá se vůbec v mateřství o nějakém nadhledu mluvit, ba se ho dokonce naučit? Jak si poradit s okolím, které má na vše názor a nebojí se o něj podělit?
Co je absurdita? Slovo absurdní znamená protikladný zdravému rozumu, pravdě nebo skutečnosti. Od paranormálních jevů až po důsledky některých zcela absurdních léčitelských postupů. Absurdita má řadu příčin. Například velkou míru živé představivosti. Ve své mikroeseji o tom hovoří František Koukolík.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Tento díl sleduje životní příběh Alenky, křehké a drobné dívky s pevným rodinným zázemím. Patřila mezi nejnadanější kameramany, její videa zaujala diváky svojí spontánností a živelností. A jak se jí daří dnes? Dostála svému snu a stala se z ní kadeřnice? Na prahu dospělosti Alenka bohužel zažila velmi traumatickou zkušenost, která výrazně ovlivnila její následující životní období.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj introvertní Růženky, která krásně malovala. Jejím snem je přestat se bát mluvit a vyučit se v oboru kadeřnice.
Emoce z pohledu víry a věřících lidí. Na to, jak spolu emoce a víra souvisejí, se pokusí odpovědět osobnosti, které spojuje víra. Jak může víra pomáhat v běžném životě nebo ve zdravotnických či pomáhajících profesích? A co když se zvrhne ve fanatismus? Jak říká profesor Tomáš Halík, víra může být i nebezpečná, pokud se zvrhne v „kosmickou válku“ mezi dobrem a zlem. Na druhou stranu má také nesmírně bohatý psychoterapeutický potenciál.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.