Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Vyděračský software WannaCry v květnu 2017 pronikl do čtvrt milionu počítačů a zašifroval uživatelům data. Mezi postiženými společnostmi byla i Deutsche Bahn, Telefonica, FedEx, Hitachi nebo Renault. Jednalo se o největší ransomwarový útok v historii. Útočníky se nepodařilo vypátrat.
Videa, která nahrajeme na internet, jsou uložená na serverech. Odsud je můžeme streamovat na náš počítač či telefon nebo si je celá stáhnout a uložit. Vždy se ale do našeho zařízení dostane pouze kopie videa – originál zůstane na serveru.
Všichni uživatelé sociálních sítí a internetu podléhají reklamě skrze svou vlastní digitální stopu. Každý dostává cílené reklamy. Je proto nezbytné obezřetnost před návodnými a falešnými reklamami zvyšovat. O co přesně jde? Vysvětlí vám tento díl pořadu Kyber tabu.
Informace ovlivňují naši náladu. Sociální sítě nám nabízejí obsah, vyhodnocený jako zajímavý právě pro nás. Za nejvíce přitažlivý obsah se považují extrémní či šokující zprávy, na které je uživatel zlákán kliknout. Tzv. facebooková závist v nás vyvolává tenzi, frustrace si můžeme vybíjet v komentářích pod falešnými profily. TikTok zase mává s emocemi teenagerů, otupuje vnímání a posunuje hranice normálu. Naše psychické zdraví tak dostává zabrat.
Základní otázka, která možná napadla každého diváka zpravodajství – kdo určuje, která zpráva a kdy bude zařazena? Žurnalistka dává nahlédnout pod pokličku procesu výběru zpráv do vysílání. Zdroj, aktuálnost, skladba vysílání, názor editora, to vše rozhoduje. Nebo je toho mnohem víc?
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například problém s nadváhou. Obezita bývá na televizní obrazovce spojována s opakujícími se vlastnostmi, negativními emocemi a situacemi, kterým hrdinové čelí. I tomu se blíže věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Výtvarník Pavel Šťastný vysvětluje, jak vzniklo logo Občanského fóra a komentuje revoluční plakátovou tvorbu.
Pionýrské oddíly mladých strážců hranic byly zřizovány v pohraničních oblastech. Členové pohraniční stráže skrze tyto oddíly vychovávali místní děti k aktivní účasti na obraně státu a zároveň to byla jedna z forem navazování přátelských kontaktů s lidmi žijícími v příhraničních oblastech. Síť oddílů mladých strážců hranic byla budována od roku 1953 a jejich hlavní náplní byla branná výchova. V roce 1982 bylo aktivních více než 500 takových oddílů. Podívejte se na reportáž západočeské krajské redakce Československé televize z 28. 6. 1988.
Na Instagramu je mnoho zveřejněných fotografií, videí... Počet lajků pod příspěvkem je pro hodně lidí důležitý, proto se snaží být originální, dokonalí. Je však všechno tak dokonalé? Není skutečnost poupravená? Zamysleme se nad tím, nežeňme se za lajky a řiďme se vlastním rozumem. Zemřít kvůli selfie za to totiž skutečně nestojí. Nenechte sociální sítě rozhodovat o tom, nakolik si budete vážit sami sebe!
Chytré město myslí na to, aby se v něm žilo dobře každému bez rozdílu. V tomto díle pořadu FUTURO se podíváme, jak se v takovém městě žije obyvatelům, protože chytré město potřebuje chytré lidi, není jen o technologiích. A s čím vším mohou moderní technologie chytrému městu pomoci? Víte, jak možná bude vypadat město za 50 let? A jakou roli v něm bude hrát příroda?
Celé 4 miliardy lidí někdy použily vyhledávač Google, miliardy lidí mají účty na sociálních sítích. To jsou studnice našich dat, která my sdílíme a společnosti sbírají. Ve videu si poodhalíme, jak vzniká personalizovaný obsah, anebo třeba to, co o vás na základě vaší aktivity algoritmy Google ví.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.