05:16
Digitální kompetence
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
O kyberšikaně se mluví jako o formě šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je mobilní telefon či internet. Pořad radí, jak se proti ní bránit.
Umělá inteligence nastupuje do různých oblastí našeho života a právě o tom je další pasáž z cyklu FUTURO. Dnes umělá inteligence pomáhá v řadě oblastí, stanovuje lékařské diagnózy, pátrá na internetu, rozeznává obličeje, řídí robotické bojovníky, překládá jazyky atd. Víte, že nás umělá inteligence i hlídá, překládá různé texty, skládá hudbu, a píše dokonce divadelní hry? Jak funguje strojové učení?
ChatGPT umí generovat nejen textové informace, ale i obrázky, protože má v sobě zabudovaný systém DALL-E. Také s Midjourney, napojeným na Discord, lze vytvářet kvalitní a různorodý obrazový materiál. Jak na to? To zjistíte s pořadem DVA3.
Současná digitální generace si svůj život nedokáže představit bez internetu. Internet je zdrojem informací a zábavy, ale někdy stačí pouhé jedno kliknutí a stane se hrozbou.
Vybrat kvalitní připojení k internetu může být problém. V případě dlouhodobého závazku získáte většinou nižší cenu, ale při předčasné výpovědi musíte počítat se smluvní pokutou. Nejdůležitějším parametrem smlouvy je rychlost připojení k internetu. Zkontrolujte nejen maximální, ale také minimální garantovanou rychlost připojení. Velké rozdíly bývají i mezi rychlostí stahování (downloadem) a odesílání (uploadem).
Muž paralyzovaný od krku dolů dokázal opět psát pomocí počítačového algoritmu. Ten dokázal ze signálů z mozku poznat, jaké písmeno chce muž napsat. Vědci si od toho slibují usnadnění komunikace pacientů s podobnými postiženími. Jak se to dělá v praxi? O hranicích, možnostech a perspektivách výzkumu v českém i mezinárodním prostředí hovoří Václava Piorecká z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze.
Informace ovlivňují naši náladu. Sociální sítě nám nabízejí obsah, vyhodnocený jako zajímavý právě pro nás. Za nejvíce přitažlivý obsah se považují extrémní či šokující zprávy, na které je uživatel zlákán kliknout. Tzv. facebooková závist v nás vyvolává tenzi, frustrace si můžeme vybíjet v komentářích pod falešnými profily. TikTok zase mává s emocemi teenagerů, otupuje vnímání a posunuje hranice normálu. Naše psychické zdraví tak dostává zabrat.
Dne 15. ledna 2001 byla založena Wikipedie. Za dvacet let se z ní stala největší internetová encyklopedie. V roce 2021 obsahovala 55 000 000 článků v 300 jazycích. Jak a proč vlastně vznikla? Jaká je návštěvnost Wikipedie v Česku a ve světě? Jak vznikají články? Jaká je mezi "wikipedisty" hierarchie a jak se řeší názorové a postojové spory mezi přispěvateli? Může Wikipedii editovat úplně každý? Na tyto otázky odpovídá v rozhovoru Klára Joklová, výkonná ředitelka spolku Wikimedia Česká republika.
Když vám známá tvář na internetu oznámí dva roky prázdnin, máte se hned začít balit? Nebo je za tím nějaká digitální kulišárna, např. takzvané deepfakes. A co jsou virální videa? To jsou videa, která se šíří jako virus, tedy rychle. Čemu tedy věřit? Ověřujte si zdroje... Pokud zveřejňujete svá videa, počítejte i s negativními reakcemi sledujících.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že loutky ve filmu jedí nebo mrkají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Jaký je základní princip animace? Na začátku jsou tisíce a tisíce obrázků. Jak se liší výroba kresleného a loutkového animovaného filmu? A jak s tím souvisí Walt Disney? Co všechno se dá rozanimovat?
Čeští vědci jako první na světě použili umělou inteligenci čili strojové učení ke zkoumání vesmíru. Analýzou 4 milionů vesmírných spekter objevili bezmála tisíc nových objektů. Jedná se o velký pokrok v oblasti spektroskopie. O nové převratné technologii hovoří Petr Škoda z Astronomického ústavu Akademie věd.
Data se v digitálních zařízeních ukládají na různá paměťová média, například na pevný disk. Pokud data necháme vymazat, tak se běžně jen přesunou do koše (nebo podobného místa, jako je třeba složka "smazané fotky" na mobilních telefonech). Nechceme-li, aby vyhozená data mohl v koši kdokoliv najít a vzít nám je, neměli bychom zapomínat koš vysypat.
Na internetu můžeme najít spoustu informací, ale bohužel i dezinformací. Než je přijmeme za své, je dobré si je ověřit z několika zdrojů. Pozornost je třeba věnovat zejména důvěryhodnosti webu a kontrole zdrojů, ze kterých byly informace čerpány. Pak pomůže pět základních otázek.
Moderování obsahu na sociálních sítích je v dnešním světě velmi komplikované. Algoritmy se chovají čím dál více neprůhledně a i malá chyba v algoritmech může způsobit velké škody. Objevují se právní předpisy, které by měly algoritmy kontrolovat a omezovat, nikdo však zatím neví, jak účinné budou v praxi.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.