01:45
Pomocí moderních technologií dokážeme propojit jednotlivá zařízení nejen v naší domácnosti. V dnešní době můžeme pomocí mobilu ovládat například topení v bytě či domě na dálku. Čím více věcí máme připojených k internetu, tím více informací o našem soukromí může někdo zneužít. Pozor tedy na jejich zabezpečení.
01:45
Závislost na internetu je již klasifikována jako jeden druh psychické poruchy. Závislý člověk na něm tráví stále více času a reálný svět ho míjí. Zanedbává kvůli němu vše ostatní a dění na internetu výrazně ovlivňuje jeho nálady. Čas strávený na internetu je proto nutné regulovat.
01:45
Stejně jako v knize si dáváme na zajímavé místo záložku, můžeme totéž udělat i na internetu. Záložky jsou jednou z nejpoužívanějších funkcí webových prohlížečů. Usnadňují a zjednodušují nám vyhledávání často používaných stránek. Základní funkce prohlížečů jsou stejné v libovolném zařízení a snadno se synchronizují. Šetří nám tak čas.
01:45
Internet se jako decentralizovaná síť nebude podřizovat jedinému diktátorovi. Přesto zde musí existovat důvěryhodné organizace, které zajišťují její nezávislé a zároveň kompatibilní fungování. Jsou to: ICANN, Internet Society. Seznamte se s tím, co vlastně dělají.
01:45
Co je to vlastně internet a jak funguje? Základem jsou vzájemně propojené počítačové sítě. Nikdo není nadřazený ani podřazený druhému, všichni jsou na stejné úrovni. Připojujeme se k němu prostřednictvím poskytovatele internetu. Český nix.cz je jedním z největších v Evropě a internet je jednou z nejspolehlivějších komunikačních technologií současnosti.
01:43
Na zjišťování vaší digitální stopy stačí internet, protože jednou zveřejněná informace na něm už nikdy nezmizí. Většina obsahu je totiž automaticky archivována. Smazat například fotky je problematické. Bezpečnější je rozmyslet si jejich zveřejňování. Všechny zveřejněné informace o konkrétním člověku jdou totiž vyhledat.
01:43
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
01:44
Když píšeme dopis, dodržujeme určitá formální pravidla. Stejně tak je to i při psaní mailu. Stručně vyjádříme obsah svého sdělení v kolonce „předmět“. Máme možnost využít k zaslání zprávy více příjemcům najednou. Rozmyslíme si, zda budeme posílat i přílohy, aby objem dat nebyl moc velký a nezahltil schránku příjemce.
01:44
Internet nemá žádného editora, který by kontroloval jeho obsah. Proto se zde můžeme setkat s nesmysly uveřejněnými z nedbalosti nebo úmyslně. Zkrátka úplně cokoliv. Vše si pečlivě ověřujte a hlavně používejte zdravý rozum, tedy kritické myšlení.
12:01
S Agentem v kapse si zopakujeme, jak se chovat bezpečně na internetu. Co udělat, když je potřeba něco zaplatit? Komu můžeme posílat svoje fotky? A co když jsem podle internetu vyhrál soutěž a mám odeslat někam své osobní údaje?
00:00
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
00:00
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.