06:33
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Pokud vás zajímá, jak si vydělat peníze z pohodlí domova pomocí internetu, vězte, že to chce především dobrý nápad. Je to vážně tak jednoduché? Jak na to, se dozvíte ve videu.
Politika je úzce spojena s médii. Na sociálních sítích se rozvinul fenomén tzv. lifestylového vládnutí, kdy hlavní roli nehraje obsah, ale líbivost postů. Politické skupiny se na sítích zaměřují na specifické zájmy, aby fanoušky vyprovokovaly a získaly jejich pozornost. Spíše než o politiku jde tedy o marketing.
Fenomén YouTube je probírán v rozhovoru s populárním youtuberem Karlem Kovy Kovářem. Ten na svých kanálech na YouTube probírá např. společenské předsudky, politiku i sociální sítě. Ve své tvorbě využívá infotainment, tedy propojení informací a zábavy. Za své počiny získal dvakrát ocenění Videobloger roku a časopis Forbes ho zařadil do svého žebříčku 30 pod 30. Jak probíhá jeho proces tvorby a jak vypadá jeho komunita. Jak si vybírá témata? Co chce svým působením změnit? A jak moc se mu to daří?
13. února 1992 se Československo připojilo k internetu. Významně se o to zasloužil Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET. S jakými potížemi se potýkali tehdejší internetoví pionýři? Co předcházelo tomu, než mohli v Praze na ČVUT připojit k internetu první počítač? Jaký byl internet ve svých počátcích a jaká byla cena za internetové připojení? Co se stalo s československou doménou .cs? Na počátky internetu u nás vzpomínají publicista Ondřej Neff a zakladatel Seznamu Ivo Lukaševič. V rozhovoru natočeném pro Hyde Park civilizace pak hovoří Jan Gruntorád, hlavní iniciátor připojení Česka k internetu.
YouTube je platforma, kde se můžete naučit spoustu nových věcí, ale také narazit na videa s nevhodným obsahem. Proto si vybírejte pouze kvalitní obsah a nenechte se jím zahltit. Kdo by se dnes nechtěl stát slavným youtuberem? Ale není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
Po pádu komunistického režimu bylo třeba transformovat i československé hospodářství. Vedle přímého prodeje konkrétnímu zájemci probíhala v 90. letech malá a velká privatizace. Jednou z forem velké privatizace byla kuponová privatizace neboli největší privatizační experiment v dějinách ekonomiky. Podívejte se, jak probíhala.
Upozornění na riziko investic. Při investování je nutné se zamyslet nad možnou ztrátou investovaných prostředků. Například akcie patří mezi cenné papíry, jejichž hodnota může často kolísat, proto jsou velmi rizikové. U investování je důležité mít znalosti oboru, ve kterém chcete investovat. Můžete si také najmout investičního poradce.
Upozornění na problém a nebezpečí nekalých obchodních praktik. Pořad současně přináší i rady, jak jim čelit pomocí srovnávání cen v jednotlivých obchodech.
Pořad popisuje životní situaci ženy, která ke svému životu přistupuje laxně. Ve svých čtyřiceti letech má pouze základní vzdělání, příliš nepracovala, má dluhy a nyní je z větší části finančně závislá na rodičích.
13 464
755
4 586
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.