06:33
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
O kyberšikaně se mluví jako o formě šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je mobilní telefon či internet. Pořad radí, jak se proti ní bránit.
Pokud vás zajímá, jak si vydělat peníze z pohodlí domova pomocí internetu, vězte, že to chce především dobrý nápad. Je to vážně tak jednoduché? Jak na to, se dozvíte ve videu.
video je vhodné do hodin informatiky
Ondrova teta se stala závislou na PvPčku. Ondra jí musí pomoct ASAP. V tomto videu s Ondrou proniknete do světa internetových zkratek a dozvíte se, co znamená OMG, GG, MMO, AKA, LOL, ROFL, AFAIK, IMHO, ASAP, AFK, BTW a BRB. A také co je to internetový mem.
Když píšeme dopis, dodržujeme určitá formální pravidla. Stejně tak je to i při psaní mailu. Stručně vyjádříme obsah svého sdělení v kolonce „předmět“. Máme možnost využít k zaslání zprávy více příjemcům najednou. Rozmyslíme si, zda budeme posílat i přílohy, aby objem dat nebyl moc velký a nezahltil schránku příjemce.
S Agentem v kapse si zopakujeme, jak se chovat bezpečně na internetu. Co udělat, když je potřeba něco zaplatit? Komu můžeme posílat svoje fotky? A co když jsem podle internetu vyhrál soutěž a mám odeslat někam své osobní údaje?
Svá data na Facebook a další sociální sítě dáváme dobrovolně. Těžko si pak můžeme stěžovat, že tato data někdo zneužije. Velká kauza úniku dat z Facebooku Cambridge analytika znamenala únik pouhých 2,5 procenta dat. Svět na síti není bezpečný a únikům dat nejde plně zabránit. Bezpečnost na internetu nelze plně ošetřit zákonem, ale musí být do jisté míry na zodpovědnosti každého jeho uživatele. Data, která na internet jednou dáte, nelze jednoduše smazat, zůstanou tu i poté, přítomná a rekonstruovatelná. Virtuální prostor vytváří falešný pocit intimity a vybízí se ke sdílení informací, které bychom sdílet neměli.
Video se věnuje možnostem, jak získat finance na vzdělání, když nemáte na školné nebo další výdaje spojené se školou. Je tu školní stipendium, nadační fondy nebo studentská bankovní půjčka. Investovat čas a peníze do vzdělání se vyplatí! Volba vzdělání je rozhodnutí, které ovlivní celý váš život.
Rod Sotonů patřil k nejstarším selským rodům u nás, bohužel však i jejich hospodářství převrátila naruby doba násilné kolektivizace v 50. letech. Akce kulak způsobila totální rozvrat venkova a venkovské společnosti, která se utvářela celá staletí. V roce 1956 byl hospodář Sotona ve vykonstruovaném procesu odsouzen a následně vězněn. Jeho rodina přišla o rodový statek a veškerý majetek.
Phishing je způsob získání citlivých údajů přes internet, kdy podvodníci předstírají, že jsou zaměstnanci banky nebo úřadu. Obvykle žádají o číslo bankovního účtu a přístupové údaje. Ukázky obrany proti phishingu, jakou je např. antivirový systém v počítači, který je nutné průběžně aktualizovat.
Příběh nezodpovědného syna, který se zadlužil a svůj dluh ještě navýšil zpronevěrou 200 tisíc korun ve firmě, kde pracoval. Své dluhy nesplácí, takže jeho matka musí pracovat na dva úvazky a splácí dluhy za něj.
12 754
716
4 325
1 206
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.