01:46
Média jsou komunikační prostředky, které umožňují přenos informace nejméně mezi dvěma stranami. Pořad vyjmenovává, co všechno můžeme zařadit mezi hromadné sdělovací prostředky.
Hlavním smyslem médií je předávání informace – sdělují a šíří novinky. Patří sem televize, rozhlas, časopisy, noviny a internet.
Dezinformační weby používají ve svých zprávách různé manipulativní techniky, které u čtenářů zajistí vyvolání požadované reakce. Pořad ukazuje, že s manipulativními technikami se však můžeme setkat i u tradičních zpravodajských médií.
Demonstrace 17. listopadu 1989 ukončila komunistický režim a otevřela cestu k demokratickému vývoji našeho státu. V prvních hodinách po jejím potlačení bezpečnostními silami to ale nic nenaznačovalo. Jak vypadala úplně první informace o události ve zpravodajském pořadu tehdejší Československé televize? Podívejte se na dobové zpravodajství.
Víte, co je to reportáž? A v čem spočívá vyvážené zpravodajství? Piráti vám to názorně ukážou.
Tématem pořadu je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání – správní orgán zřízený zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Je to místo, kde si na televizní vysílání mohou občané stěžovat.
Celé 4 miliardy lidí někdy použily vyhledávač Google, miliardy lidí mají účty na sociálních sítích. To jsou studnice našich dat, která my sdílíme a společnosti sbírají. Ve videu si poodhalíme, jak vzniká personalizovaný obsah, anebo třeba to, co o vás na základě vaší aktivity algoritmy Google ví.
Jak zaznamenaly kamery státnickou návštěvu prezidenta Novotného na Slovensku? Podívejte se na archivní záběry z roku 1963.
Jaké znáte druhy televizí? Pořad seznamuje s veřejnoprávní a soukromou (komerční) televizí a s jejich charakteristikami. Popisuje, v čem jsou si podobné a v čem se liší.
Informace se dají použít jako zbraň a správně vedené informační operace umí ovlivnit vnímání a chování lidí. Nástrojem bývají plánované komunikační akce a kampaně, které mají za úkol jednoduše a často podprahově působit na lidské emoce a díky tomu pokřivit realitu v něčí prospěch. Příkladem z nedávné historie je např. kampaň proti vybudování amerického radaru v Brdech, na níž se dá dobře ukázat, že emoce jsou silnější než argumenty.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.