02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena stavba Národního divadla v Praze včetně požáru roku 1881, který nebyl nikdy jasně vysvětlen.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Nejznámější mystickou postavou pražského židovského města byl jednoznačně Golem. Jak ho Rabi Löw stvořil? Jaký s ním byl problém? A co se stalo, když se v Golemovi nahromadilo moc energie? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Když skončí doba ledová a mamuti odchází na sever, hledají pravěcí lidé potravu jinde. S teplejším klimatem se objevují nové možnosti a vzniká primitivní zemědělství.
V roce 1848 prošla Evropou vlna revolucí, z nichž každá měla jiné důvody. Ve videu se dozvíte příčiny revolucí a blíže se seznámíte s jednáním sněmu v Kroměříži, který měl za úkol přijmout ústavu rakouského mocnářství.
Jedním z 27 popravených představitelů stavovské opozice v červnu 1621 na Staroměstském náměstí byl i lékař a rektor pražské univerzity Jan Jesenius. Čím si autor první veřejné pitvy v českých zemích vysloužil nepřízeň Habsburků a proč dostal hrdelní trest? Může být člověk popraven za to, že je ve své době odlišný? Nebo když je ve špatný čas na špatném místě?
Za většinou rybníků na Třeboňsku stojí tři významní rybníkáři: Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard a zejména Jakub Krčín. Poslední z nich začal rybníkem, který nazval Nevděk. Projekt znamenal přesídlení velkého množství obyvatel a ohrožoval opevnění vybudované Netolickým. Krčín vybudoval i největší rybník u nás k oslavě majitelů třeboňského panství, rybník Rožmberk. Ten neměl ve své době na světě obdob. Od konce 16. století se několikrát osvědčil např. při zadržení povodňových vln. Podívejte se nejen na stavbu rybníků, ale i na jejich výlov.
Životní příběhy Angličanek, které se za války provdaly za československé vojáky a v jejich vlasti pak čelily perzekuci komunistického režimu.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.