Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Česká literatura

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 323

Martin Reiner o díle Básník. Román o Ivanu Blatném

04:01

Martin Reiner o díle Básník. Román o Ivanu Blatném

Český spisovatel Martin Reiner se rozhodl podlehnout svému obdivu k Ivanu Blatnému. Napsal životopisný román, v němž mapuje život tohoto významného českého básníka. V reportáži Reiner hovoří o vzniku díla a seznamuje s místy a historkami, které se váží k životu Blatného.

Petra Hůlová: Macocha

08:25

Petra Hůlová: Macocha

Jsou tytéž osoby autorka a vypravěčka a je novela Macocha osobní zpovědí Petry Hůlové? Na tyto otázky a na mnohé další odpovídá literární teoretik a kritik Petr A. Bílek. Na knize oceňuje mimo jiné širokou jazykovou škálu a dynamičnost vyprávění.

Zprávičky: Ljuba Štíplová

02:14

Zprávičky: Ljuba Štíplová

Zprávičky nám dnes představí Ljubu Štíplovou, českou scenáristku, spisovatelku a básnířku, autorku knížek pro děti. Její pseudonym zněl původně Miloš Štípl, což je jméno jejího manžela. Pod tímto pseudonymem psala například poutavé příběhy do Čtyřlístku. Seznamte se se spisovatelkou, která toho pro děti napsala spoustu a na vzdělávání dětí spolupracovala i s Českou televizí. Přes 40 let se věnovala dětské tvorbě a nejvíc ze všeho ji těšil právě zájem malých čtenářů a diváků.

Tvorba Pavla Šruta

02:01

Tvorba Pavla Šruta

Je to nejobratnější lupič všech dob a dosud nikdy nebyl dopaden. Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče. Do jejich tajemného světa pronikl Pavel Šrut a díky Zprávičkám proniknete do světa Pavla Šruta, který toho napsal mnohem víc než jen Lichožrouty. Nápaditý spisovatel si rád hrál s češtinou a tvořil nová slova. Podle jeho scénářů bylo natočeno filmů mnohem víc.

Bob a Bobek

01:17

Bob a Bobek

Pojďme se společně podívat na historii Večerníčku o dvou králících z klobouku. Tyto večerníčky začal natáčet režisér Václav Bedřich. Bob a Bobek se v roce 2015 stali maskoty mistrovství světa v ledním hokeji pořádaném v Čechách.

Zprávičky: Ota Hofman

01:20

Zprávičky: Ota Hofman

Pojďme se společně podívat na život slavného českého spisovatele a scenáristy. Ota Hofman byl spisovatel a autor zejména knížek pro děti a scénářů k filmům pro děti a mládež. Znáte filmy podle knížky Honzíkova cesta nebo Pohádka o staré tramvaji? Nejznámějšími byly filmy a seriály o panu Tau, či Chobotnice z II. patra.

Magnesia Litera za prózu 2015: Petr Stančík

01:48

Magnesia Litera za prózu 2015: Petr Stančík

Vítězem Magnesie Litery 2015 v kategorii Litera za prózu se překvapivě stal Petr Stančík se svou historickou detektivkou Mlýn na mumie. Knihu, která vypráví o pátrání po masovém vrahovi, krátce představuje sám její autor. Přiblíží nám i své inspirační zdroje.

Osobnost a dílo Staši Fleischmannové

09:52

Osobnost a dílo Staši Fleischmannové

Fotografka Staša Fleischmannová debutovala vzpomínkovým dílem "Vrstvami", které je nejen textovým svědectvím skoro celého století. V knize se nacházejí její fotografie a několik historických dokumentů, které zprostředkovávají čtenáři bližší pohled na popisovanou dobu. O životě autorky a jejím díle hovoří editor Tomáš Vrba a některá svědectví přináší rozhovor se samotnou Stašou Fleischmannovou.

Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

05:02

Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

Český spisovatel Jiří Hájíček představuje svou další knihu s vesnickou tematikou. Jihočeskou trilogii završuje po románech Selský Baroko a Rybí krev povídkovým souborem Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku. Hájíček nám přečte ukázku z knihy a v reportáži hovoří jednak o nově vydané knize, jednak o umění psaní povídek.

Básník a hudebník J. H. Krchovský

05:13

Básník a hudebník J. H. Krchovský

V reportáži si představíme známého českého básníka a rockera J. H. Krchovského a jeho skupinu Krch-off band. Básník hovoří o tom, proč nechce předčítat své chystané básně a proč a za jakých okolností jeho poezie vznikala. Jak je možné, že ho jejich nepříliš konejšivý obsah konejší?

Zlatá stuha: ročník 2014

03:32

Zlatá stuha: ročník 2014

Zlatá stuha je české ocenění za literaturu pro děti a mládež. Za rok 2014 získala významnou cenu v kategorii beletrie pro děti kniha Kosprd a Telecí Evy Papouškové a v kategorii literatura faktu pro děti a mládež se stala vítězkou kniha Krajiny domova Václava Cílka. Literatura faktu se v současné době stává čím dál oblíbenější, a tak není divu, že vzniká celá řada zajímavých děl, která jsou věnována dětskému nebo dospívajícímu čtenáři.

Poezie českých beatníků

03:40

Poezie českých beatníků

Americká beat generation ovlivnila literární tvorbu několika českých autorů. Mezi nejvýznamnější představitele české beatnické poezie patří Vladimíra Čerepková, Inka Machulková a Václav Hrabě. Tito tři čeští básníci se pravidelně scházeli v Poetické vinárně Viola, aby se mohli o své literární počiny podělit s publikem. Jak na zesnulé básnířky a básníka vzpomínají jejich přátelé a spolupracovníci?

Načíst další videa
Probíhá načítání