01:12
Krátká ukázka z minisérie Božena dokumentuje stav české lékařské terminologie v polovině 19. století, na jejímž vývoji se podílel i Václav Staněk, přední představitel pražské vlastenecké společnosti. Boženu Němcovou jako českou vlastenku vývoj jazyka samozřejmě zajímal.
02:54
Rok 1851. Josef Němec je na vlastní žádost přeložen z Domažlic do Uher a Božena Němcová se s dětmi vrací do Prahy. Ukázka z minisérie Božena zachycuje mimo jiné debatu Boženy Němcové s Karlem Havlíčkem Borovským, Janem Helceletem a Josefem Čejkou o Českomoravském bratrstvu, které mělo na Boženu Němcovou značný vliv. Šlo o sdružení lidí, které spojovala myšlenka, že poměry ve společnosti lze zlepšit na základě vzájemné lásky, porozumění a spolupráce.
04:20
Revoluce v roce 1848 v Praze skončila porážkou. Ukázka z minisérie Božena zachycuje dopad této události na rodinu Němcových v Domažlicích. Josef Němec demonstrativní procházkou po městě v čamaře – kabátě považovaném za symbol českého vlastenectví a příslušnosti ke slovanství – ukončuje pobyt celé rodiny v Domažlicích a podává žádost o přeložení do Uher.
05:11
V roce 1845 byl Josef Němec přeložen do Domažlic a rodinu Němcových tedy čeká stěhování na Chodsko. Ukázka z druhého dílu minisérie Božena zachycuje vznik portrétu Boženy Němcové, který před jejich odjezdem pořídil Josef Hellich. Němcová se pomalu stává žádanou autorkou, dostává se jí uznání české vlastenecké společnosti, patrný je ovšem také nesoulad mezi ní a jejím manželem.
02:08
Autorská literární cesta Boženy Němcové začíná poezií. Po úspěchu básně Ženám českým napsala i další básně. V ukázce z druhého dílu minisérie Božena zazní básně Moje vlast a Hvězda má.
04:51
Ženám českým byla první publikovaná báseň Boženy Němcové. Ukázka z druhého dílu minisérie Božena je věnována vzniku této básně a představuje také reakci jejího manžela Josefa Němce.
03:17
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
02:36
Český bál byl v době spisovatelských počátků Boženy Němcové důležitou událostí. Zde se seznámila s výkvětem české vlastenecké společnosti, zde se poprvé veřejně vyjadřovala k literární tvorbě. Ukázka z druhého dílu minisérie Božena představuje Němcovou jako odvážnou ženu, která se nebojí vyslovit a hájit své názory. Ovšem k nelibosti vlastního manžela Josefa Němce.
01:25
Božena Němcová byla ve své době jednou z mála emancipovaných žen. Během pobytu v Domažlicích poznala, že venkov je oproti Praze v mnoha ohledech zaostalejší, a snažila se lidi probudit – především tématy ženské rovnoprávnosti, vlastenectví a kvalitního vzdělání. U domažlické společnosti ale příliš pochopení nenašla.
03:16
Ukázka z minisérie Božena přibližuje pobyt Němcových v Domažlicích na sklonku 40. let 19. století. Jejich zdejší působení u místních měšťanů příliš nadšení nevzbudilo. Svými texty pro Karla Havlíčka Borovského, ve kterých místní poměry nemilosrdně kritizovala, si Němcová obyvatele Domažlic znepřátelila definitivně. Situace se dokonce vyhrotila natolik, že Josef Němec musel přistoupit k radikálnímu zásahu, aby situaci uklidnil.
02:02
Barbora v ukázce z minisérie Božena sděluje Josefu Němcovi svá očekávání od života v manželství. Ukázka zároveň dokumentuje zvyklosti doby - vévodkyně Kateřina Zaháňská vydává Vysvědčení o zachovalosti, kterým vyjadřuje souhlas s Barbořiným sňatkem.
02:10
Prvotní čtenářské zkušenosti Boženy Němcové byly spjaty s německou literaturou, kterou obdivovala. Ukázka z minisérie Božena je jakýmsi uvedením do čtenářského světa mladé Barbory, která předčítá pasáž z Goethova Utrpení mladého Werthera.