24:17
Ukázka zábavnou formou přibližuje postavu českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany.
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Ukázka zábavnou formou popisuje osudy Marie Terezie a její dobu. Popsána je mimo jiné i úroveň tehdejší hygieny.
Ukázka zábavnou formou popisuje život T. G. Masaryka a jeho dobu, hlavně rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa.
Ukázka zábavnou formou popisuje dějiny sportu v Čechách – zakládání sportovních klubů, založení Sokola, účast Čechů na olympijských hrách v roce 1912, úspěchy siláka Gustava Frištenského.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Pražské židovské ghetto bylo vždy opředeno řadou pověstí. Některé byly spjaty i s rituální koupelí, mikví. Její označení v překladu z hebrejštiny znamená sebrání čisté přírodní vody z tůní. Takovou lázeň objevili odborníci na konci 60. let minulého století v suterénu budovy vedle pražské Pinkasovy synagogy. Podle historických pramenů fungovala už v 16. století, takže je docela možné, že se v ní před vstupem do chrámu koupal i legendární rabi Löw.
Protože se Poutníkovi zatím nikde nelíbilo, vzali jej průvodci mezi nábožné lidi. Nejprve mezi pohany, pak mezi židy a nakonec k muslimům. Bylo tam sice i něco pěkného, ale předně to tam vůbec nevonělo. Byl tam hrozný smrad. Našel Poutník alespoň mezi muslimy nějaký řád a svornost?
Jan Amos Komenský je autorem nejpřesnější mapy Moravy své doby. Pořad vypráví její historii a popisuje její zajímavosti.
Kapucíni se řadí k nejvýznamnějším církevním řádům vzniklým v 16. století. Čím jsou zajímaví? A jak je to se vznikem řádu a s jeho vazbou na františkány a jejich tradici? Tyto otázky objasní historici v pořadu Historie.cs.
Starověké Řecko ovlivnilo další země nejen svým uměním, kulturou, ale i kuchyní. Říká se, že evropská civilizace začala u stolu kolem roku 800 před naším letopočtem právě ve starověkém Řecku. Rozloha starého Řecka byla ohromná, mělo tak možnost ovlivnit mnoho národů.
Gotický sloh neovlivňoval jen českou architekturu, ale také styl oblékání a myšlení. Lidé se již neobrací pouze k Bohu, ale starají se i sami o sebe. S tím přichází nové módní kreace a proměna společenského života.
S vynálezem dalekohledu se povědomí lidí o vesmíru mnohonásobně rozšířilo. Od té doby jsme díky dalekohledům učinili mnoho objevů a zároveň se vyvíjely i samotné dalekohledy. Jaké dalekohledy se nyní používají a z čeho se skládají? Podívejte se na reportáž z Wifiny.
,,Je to jen malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo." Věta, kterou pronesl Neil Armstrong, když poprvé otiskl svou stopu na povrchu Měsíce. A převážil tak misky vah vesmírných závodů na stranu USA, které až doposud marně soupeřily se Sovětským svazem. Více nám o svém výletu na Měsíc povypráví Neil Armstrong, který se objeví dnes Sám v muzeu.
12 705
702
4 214
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.