Jak máme být vybaveni na výlet do hor v zimě? Video a metodické doporučení mohou žáky naučit, jak se zachovat v případě zranění spolužáka v horském terénu.
Stres nás dokáže úplně ochromit. Znáte techniky, které pomohou uklidnit? Návodné ilustrace představí různá cvičení, se kterými stresové situace zvládnete. Materiály vytvořili žáci ZŠ Na Líše s pomocí nadačního fondu Flaminia a terapeutů ze Života na klíč.
Pracovní list žákům s pomocí video ukázky přibližuje povolání hasiče. Jednotlivé úkoly poukazují na různé krizové situace. Cílem je, aby si žáci prohloubili znalosti a v krizových situacích si byli jisti, jak se zachovat. PL je určen žákům 1. stupně ZŠ.
Děti se ve videu a následně v pracovním listu seznámí se situacemi, které vyžadují volat tísňovou linku záchranářů. Pomocí videa a pracovního listu si ujasní, jak se zachovat a postupovat co nejlépe v krizové situaci. Pracovní list je určen pro 4.–5. třídu.
Děti se ve videu a následně v pracovním listu seznámí se situacemi, které vyžadují volat linku 112. Pomocí videa a pracovního listu si ujasní, jak se zachovat a postupovat co nejlépe v krizové situaci. Pracovní list je určen pro 4.–5. třídu.
Dalším superhrdinským povoláním je báňský záchranář. Zkusíme společně prozkoumat, čím se liší od zdravotnického záchranáře, kde báňské záchranáře najdeme i jak mluví. Nejprve se podívej na video a poté vypracuj pracovní list.
Křižáci. Tak se říká zástupcům velmi užitečné organizace – Českého červeného kříže. S čím vším nám pomáhá? Nejprve se podívej na video a poté vypracuj pracovní list, který je členěný podle jednotlivých oblastí, jimž se Český červený kříž věnuje.
Zdravotnický záchranář je rozhodně superhrdinské povolání. Podíváme se společně na jeho práci důkladněji. Nejprve se podívej na video a poté vyplň pracovní list.
Metodický list využívá čtyř videoukázek. Metodická doporučení směřují spíše do vyšších ročníků 1. stupně ZŠ, lze je ale využít i u starších žáků. Jedno cvičení odkazuje na PL, který je součástí této kolekce. Žáci poznávají práci hasičů a prostředí, ve kterém pracují.
Cílem aktivit zaměřených na emoci hrdost je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci hrdost je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci zklamání je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci strach je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
V tomto pracovním listě a prostřednictvím videa se děti budou věnovat problematice zubů. První cvičení obsažené v PL je zaměřené na slova příbuzná se společným kořenem. Poslední cvičení je věnováno metodě „pětilístku“. Pracovní list je vhodný pro 3.–5. třídu.
Na tento pracovní list budou děti potřebovat lepidlo a nůžky. Odkazuje na to, jak si správně čistit zuby. Vhodné je, aby si děti vystřihly oranžový kartáček s pastou a předvedly na obrázku ostatním, jak si správně podle videa čistit zuby.
Metodické doporučení je zaměřeno na získávání informací a následnou práci s nimi. Je určeno pro žáky 4. až 5. ročníků. Práce s informacemi, jejich ověřování, zpracování a uvádění zdrojů směřuje k rozvíjení digitální kompetence.
Cílem aktivit zaměřených na emoci soucit je seznámit žáky s prožíváním soucitu s druhým a jeho důležitostí. Žáci budou vzájemně sdílet své myšlenky a zkušenosti týkající se soucitu. Během aktivit se učí vzájemnému respektování, ale i naslouchání.
Cílem aktivit zaměřených na emoci smutek je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ žáci zjišťují, že u každého se smutek může projevit jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Psycholožka a autorka okruhu Školní wellbeing do třídnických hodin Markéta Švamberk Šauerová sepsala, jaké benefity může žákům přinést výuka o duševním zdraví a osobnostním rozvoji.
Pomocí metodického listu poradíte žákům, jak zvládnout studijní zátěž, jak předcházet studijnímu neúspěchu a jakou zvolit efektivní metodu pro podporu učení.
Co ve škole může způsobovat stres? A jak se mu dá čelit? Žáci pomocí pracovního listu zjistí, že každý vnímáme stres jinak a také nám ho můžou způsobovat odlišné situace. V cvičeních se zaměříme na metody, které pomohou žákům zvládat stresové situace lépe.
Zde najdete vzor, který může žákům sloužit jako úvodní strana jejich portfolia. Portfolio představuje základní složku významných materiálů, poskytuje žákovi efektivní možnost pro sebehodnocení a pomáhá podporovat jeho motivaci. Je tedy i důležitou součástí podpory duševní spokojenosti.
Zde najdete vzor, který může žákům sloužit jako úvodní strana jejich portfolia. Portfolio představuje základní složku významných materiálů, poskytuje žákovi efektivní možnost pro sebehodnocení a pomáhá podporovat jeho motivaci. Je tedy i důležitou součástí podpory duševní spokojenosti.
Součástí projektu je využití i takzvaného týdeníku – obdoby deníku. Jeho zapisování vede k samostatné sebereflexi a plánování, které je velmi důležitou součástí podpory wellbeingu.
Součástí projektu je využití i takzvaného týdeníku – obdoby deníku. Jeho zapisování vede k samostatné sebereflexi a plánování, které je velmi důležitou součástí podpory wellbeingu.
Co způsobí, že se nějaké video stane virálním? Co znamená „deep fake“? Na tyto otázky si po zhlédnutí videa odpovíme prostřednictvím úkolů v pracovním listu. Žáci budou potřebovat digitální technologie a přístup na internet.
Pracovní list je určen pro žáky 5. tříd a pojednává o tématu sdílení informací na sociálních sítích. Žáci budou potřebovat psací potřeby, případně přístup na internet.
Tento pracovní list navazuje na video o nebezpečí závislosti na online hrách. Prostřednictvím několika úkolů se žáci zamyslí nad příznaky závislosti na počítačových hrách a také nad klady a zápory hraní počítačových her.
Podle videonávodu si vyrobíme vlastní footbag neboli „hakisak“. Hakisak může mít libovolný design, není nutné dodržet ptačí předlohu, fantazii se meze nekladou.
Jízda na kánoích nebo raftech je oblíbenou letní zábavou. Než vyrazíme na vodu, s pomocí videa a internetu si zkusíme zabalit věci, naučit se vodácké výrazy i řešit krizové situace.
Pracovní list je určen žákům 4.–5. tříd a zaměřuje se na základy digitální gramotnosti v souvislosti s ochranou proti kyberšikaně. Pokud budou žáci vyhledávat v online slovníku, budou potřebovat vhodné technologie a připojení na internet.
Cílem aktivit zaměřených na emoci překvapení je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci láska je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci zlost je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci radost je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Žák ve spolupráci s ostatními popíše rizika nevhodného postupu při vyhledávání informací online; navrhne způsob, jak tato rizika omezit, a s využitím informací získaných z vybraných zdrojů formuluje pravidla správné péče o chrup.
www.gramotnosti.pro/epublikace // autoři: PPUC-ČG-OVU-tým
Cílem pracovního listu je umožnit žákům rozlišit špatné a správné stravovací návyky. / Мета цього завдання - допомогти учням розрізняти шкідливі та корисні харчові звички, оцінити, як правильно реагувати на погану харчову звичку друга.
Je plná vitamínů a lidé ji pěstují už od pradávna. Měla by být v každém zdravém a vyváženém jídelníčku. / З давніх часів люди вирощують овочі, які сповнені необхідними вітамінами. У світі існує понад тисячу різних сортів овочів, які повинні бути в кожному здоровому та збалансованому раціоні.
Pracovní list je určen pro skupinovou práci žáků 3. – 5. ročníku a zaměřuje se na pestrou stravu. / Учні мають ознайомитись з тим, які продукти вони включають до свого раціонy, обговорити та перевірити інформацію з рекомендованого джерела.
Pracovní list je určen pro žáky 4.-5. ročníků. Směřuje k tomu, aby si žáci uvědomili, že ne všechny druhy ovoce a zeleniny se pěstují na našem území. / Завдання призначено для учнів 4-5 класів. Учні б мали дізнатися, що не всі фрукти та овочі вирощуються в нашій країні.
Pracovní list je určen pro žáky 3.–4. ročníků. Pracovní list přibližuje žákům informace o plodech a kořenech plných vitamínů, zároveň rozvíjí digitální kompetence.
Tento pracovní list je určen pro žáky 1. stupně ZŠ. Jeho cílem je podle obrázkové osnovy popsat cestu kakaa z Ameriky do Evropy a vymyslet podle vzoru Mayů platidlo.
Pracovní list je určen pro žáky 4.–5. ročníků. Ti se v něm naučí, že ne všechny druhy ovoce a zeleniny se pěstují na našem území a zopakují si, jaké druhy znají.
Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně ZŠ. Děti se dozví více o zdravých potravinách a zároveň se naučí si ověřovat informace pomocí digitálních technologií.
Pojmenování vlastních pocitů, prožitků a zvládání emocí je pro žáky mladšího školního věku obtížné. Cílem kolekce zaměřené na emoce a prožitky je, aby se žáci naučili uvědomit si své pocity, pojmenovat je a následně s nimi i pracovat ve smyslu jejich zvládání.
V pracovním listu se zaměříme na zdravou stravu a zdravý způsob stravování jako důležité součásti zdravého životního stylu. Pracovní list poskytuje prostor pro reflexi a sebereflexi.
Kvalitní spánek a dobrá spánková hygiena je základem duševního i fyzického zdraví. Následující test vám pomůže zjistit, které ze zásad spánkové hygieny dodržujete, a zároveň vám ukáže, co můžete pro zlepšení spánku udělat.
Pro mnoho dětí, které k nám přicestovaly z Ukrajiny, budou letos vánoční svátky emocionálně náročné. Ve spolupráci s Centrem LOCIKA proto přinášíme rady od psycholožky pro práci s dětmi, které zůstaly na Vánoce samy. Jak s nimi o Vánocích komunikovat, abychom je ještě více nerozesmutněli?
Na dětství bez násilí má právo každý. Jak ale poznáme, že právě v tom našem není něco v pořádku? Jak vypadá násilí a jaké může mít podoby? Co dělat, když máme my nebo někdo v našem okolí trápení? Kam se obrátit pro pomoc? Tohle všechno zjistíte s naším pracovním listem určeným žákům 1. stupně.
Jak rozpoznat varovné signály a co můžeme dělat, pokud je potřeba zasáhnout? Je důležité, aby děti rozuměly emocím, které násilné chování vyvolává, aby věděly, jak správně reagovat na situace, a aby v případě potřeby dokázaly požádat o pomoc dospělé.
Na dětství bez násilí má právo každý. Jak ale poznáme, že právě v tom našem není něco v pořádku? Co dělat, když máme my nebo někdo v našem okolí trápení? Kam se obrátit pro pomoc? Jak si ulevit? Tohle všechno zjistíte s naším pracovním listem určeným žákům 2. stupně a středních škol.
Míra otevřenosti společnosti vůči sexuálním obsahům se zvyšuje, zvyšuje se ale i míra sexualizovaného násilí a nátlaku. Cílem tohoto listu je doplnit podstatné informace a nabídnout žákům prostor pro zamyšlení a diskuzi nad tímto tématem. Tento list slouží jako metodický podklad pro vyučující.
Kdo je krásný? Jsem to já? Je to člověk, kterého sleduji na sociálních sítích? Cílem tohoto listu je především nabídnout žákům prostor pro zamyšlení a diskuzi nad tématem ideálů, sebelásky, vnímání sebe sama a chování se k druhým. Tento list slouží jako metodický podklad pro vyučující.
Pouhá lekce biologie s popisem pohlavních orgánů v rámci sexuální výchovy nestačí. Cílem tohoto listu je doplnit podstatné informace a nabídnout žákům prostor pro zamyšlení a diskuzi. Tento list slouží jako metodický podklad pro vyučující.
Kdo a s kým?! Cílem tohoto listu je zorientovat žáky v problematice pohlaví, genderu a sexuální orientace a nabídnout jim prostor pro zamyšlení a diskuzi nad těmito pojmy. Tento list slouží jako metodický podklad pro vyučující.
Tělesné a duševní změny doprovázející nástup a průběh puberty bývají občas těžký oříšek. Cílem tohoto listu je především nabídnout žákům prostor pro zamyšlení a diskuzi nad tímto tématem. Tento list slouží jako metodický podklad pro vyučující.
Sledování porna je dnes dostupnější než kdykoliv v minulosti. Jenže ačkoliv porno není realita, může naši realitu ovlivňovat. Cílem tohoto listu je doplnit podstatné informace a nabídnout žákům prostor pro zamyšlení a diskuzi nad tímto tématem.
Kolem tématu prvního sexu panují obavy a také množství falešných představ. Cílem tohoto listu je nabídnout žákům prostor pro zamyšlení a diskuzi nad tímto tématem, zároveň ale také upozornit na některá úskalí a legální rámec situace.
Cílem tohoto listu je nabídnout žákům prostor pro zamyšlení a diskuzi nad tématem sexu. Žáci budou pracovat ve skupinách, budou potřebovat volné papíry a běžné psací potřeby. Tento list slouží jako metodický podklad pro vyučující.
Můžete tomu říkat sexuální výchova, výchova ke zdraví nebo vztahová či společenská výchova, taky biologie. Pravdou je, že témata sexuální výchovy obsahují kousek od každého a ještě něco navíc. Jak k tomuto tématu přistupovat v hodině? To vám napoví tato metodika.
Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. V tomto pracovním listu si žáci procvičí a ověří znalosti spojené se sexuální výchovou, jako je první sex, sexuální menšiny, či co je antikoncepce.
Pracovní list je zaměřen na osobu jednoho z největších atletických běžců v dějinách. Především na připomínku jeho úspěšných sportovních výkonů. / Робочий лист присвячений особистості одного з найвидатніших легкоатлетів в історії. Перш за все, щоб нагадати про його спортивні досягнення.
Pracovní list se zaměřuje na sportovní stránku života Emila Zátopka. Kromě základních sportovních úspěchů se rovněž seznámíme i s důležitými sportovními pojmy, které s Emilem Zátopkem souvisí – například intervalový trénink a sportovní trénink.
Aktivity v metodickém a pracovním listu se zaměřují na osobní stránku života Emila Zátopka. Pozornost věnujeme jeho vlastnostem, tomu jaký byl člověk, kolega a manžel.
Aktivita se zaměřuje na sportovní stránku života Emila Zátopka. Kromě základních sportovních úspěchů se žáci rovněž seznámí i s důležitými sportovními pojmy, které s Emilem Zátopkem souvisí – například intervalový trénink a sportovní trénink.
Pracovní list je určen pro žáky 3.–5. tříd prvního stupně ZŠ. Žáci si mohou v rámci pracovních činností podle videa vyzkoušet vaření německé speciality. Vyplnění pracovního listu může vlastnímu vaření předcházet. Žáci budou potřebovat psací potřeby.
Pracovní list je určen pro žáky 4. a 5. tříd prvního stupně základních škol. Žáci navrhnou možnosti, které by mohly přinést úlevu planetě a částečné řešení, ať už v okamžité nebo v blízké budoucnosti.