maturita-drama-a-divadlo

Námět do výuky pro:

Maturita z češtiny: Drama a divadlo

Stejně jako všechno ostatní i divadlo prošlo za těch pár tisíc let, co je tu s námi, vývojem. Od antických tragédií přes Shakespeara a Molièra až k „našemu“ Národnímu a dalším „prknům, která znamenají svět“. Pojďte se s námi podívat na některé hry a události z divadelního světa, které se proměnily v divadelní milníky. A nesmíme zapomenout ani na dramatizace děl, která původně pro divadlo vůbec nebyla určena.

Drama a divadlo pro maturanta

Divadlo je na rozdíl od literatury kolektivním uměním a vždy vzniká spoluprací různých profesionálů. Je opticko-akustické a časově-prostorové. Zapojuje téměř všechny naše smysly. A v tom především tkví jeho kouzlo. Má schopnost vtáhnout diváka do děje a plní mnohem víc než jen estetickou funkci. Schválně, dokážete si na některé z dalších funkcí divadla vzpomenout?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Lidská tragikomedie

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak se orientujete v dramatu a divadle. V tomto pracovním listu se zaměříme na Lidskou tragikomedii.

Pracovní list: Macbeth

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak se orientujete v dramatu a divadle. V tomto pracovním listu se zaměříme na Williama Shakespeara a jeho drama Macbeth.

Pracovní list: Osvobozené divadlo

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak se orientujete v dramatu a divadle. V tomto pracovním listu se zaměříme na Osvobozené divadlo.

Vybrané kapitoly

Jak na maturitu?

Slovo maturita pochází z latinského slova maturitas čili zralost a má být důkazem, že jste své středoškolské vzdělání neprospali. Pro mnohé z vás je i podmínkou, kterou je třeba splnit pro další…

Střední škola
Jak na maturitu?

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání