06:04
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje okolnosti přeměny Prozatímního divadla na Národní divadlo, vyhoření Národního divadla a jeho znovuotevření. Dále se zmiňuje o cizích operách, které byly v Národním divadle jako první hrány, a v poslední řadě připomíná spor o Rukopisy zelenohorský a královédvorský a jejich vliv na vnímání české historie.
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Dušan D. Pařízek vytvořil koprodukční projekt Kauza Schwejk / Fall Švejk. Bez přítomnosti hlavního hrdiny Haškova románu, vojáka Švejka, probíhá vyšetřování údajné dezerce onoho vojáka u rakousko-česko-maďarského vojenského soudu.
Tvorba Markéty Pilátové je zcela specifická. Předpokladem k tomu už je samotný fakt, že přesídlila z Brazílie do Velkých Losin. Častým tématem jejích knih je souboj dobra se zlem. Nejen k jejím knihám se vyjadřují literární kritik a nakladatel Zdenko Pavelka, literární kritik Petr Nagy, spisovatel Jáchym Topol i vnučka Jana Antonína Bati Dolores Baťa Arambašič. Rozhovor s Markétou Pilátovou je prokládán čtením ukázek z autorčiných próz.
Video představuje Emanuela Fryntu jako zakladatele české nonsensové poezie šedesátých let 20. století. Sbírka Písničky bez muziky kvůli autorově kádrovému posudku i poezii nonsensu mohla vyjít až třináct let po autorově smrti. Zazní také ukázka Fryntova básnického textu.
Z protiválečné knihy Fráni Šrámka Žasnoucí voják v rámci cyklu Malá noční povídka čte dlouholetý člen činohry Národního divadla Luděk Munzar.
Zprávičky nám připomenou tvorbu Pavla Šruta. Český básník, překladatel, fejetonista, autor knih pro děti a písňových textů, psal také verše do časopisů Čtyřlístek, Sluníčko a Mateřídouška a do leporel. Asi znáte jeho Lichožrouty, kteří byli i úspěšně zfilmováni. Mnohé jeho texty byly zhudebněny a on tak vstoupil do srdcí mnoha posluchačů např. Vladimíra Mišíka nebo Michala Prokopa.
První multimediální divadlo na světě Laterna magika se poprvé představilo v rámci bruselského Expa 58. Plátna na jevišti, která se obrazově doplňují s herci, tehdy svět šokovala. V následujících letech se Laterna magika výrazně zapsala do dějin československé a české kultury. Víte, že její představení Kouzelný cirkus je patrně nejhranějším divadelním představením ve střední Evropě? Dnes je Laterna magika součástí Nové scény Národního divadla.
Danny Smiřický je hlavní postavou několika děl Josefa Škvoreckého. Divadlo Petra Bezruče se poprvé u nás pokusilo o dramatizaci nejznámějšího Škvoreckého románu Zbabělci.
Josefa Slánská, manželka popraveného Rudolfa Slánského, byla komunistkou tělem i duší, přestože komunistický režim zničil ji i jejího muže. Na základě její vzpomínkové knihy byla vytvořena divadelní hra, která v kontrastu s tragickými událostmi rodiny Slánských využívá formy kabaretu. Použitý humor však nemá diváka primárně rozesmát, ale slouží jako prostředek k uchopení hrůz totalitního režimu a vyrovnání se s minulostí.
13 220
743
4 516
1 242
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.