06:04
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje okolnosti přeměny Prozatímního divadla na Národní divadlo, vyhoření Národního divadla a jeho znovuotevření. Dále se zmiňuje o cizích operách, které byly v Národním divadle jako první hrány, a v poslední řadě připomíná spor o Rukopisy zelenohorský a královédvorský a jejich vliv na vnímání české historie.
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Dušan D. Pařízek vytvořil koprodukční projekt Kauza Schwejk / Fall Švejk. Bez přítomnosti hlavního hrdiny Haškova románu, vojáka Švejka, probíhá vyšetřování údajné dezerce onoho vojáka u rakousko-česko-maďarského vojenského soudu.
Z čeho vzešla inklinace k levici a komunismu v Československu? Rozhodně ne z vakua! Kořeny levicové orientace mnoha vlivných československých osobností rozebírají literární historik Jaroslav Med, spisovatel Pavel Kosatík a historik Milan Drápala.
Loutkoherec Miloš Kirschner se narodil v Praze a vyrůstal mezi loutkami. Jeho tatínek se amatérsky loutkoherectví věnoval. Sám Miloš chtěl studovat mezinárodní práva, režim mu to ale neumožnil. Nakonec se stal dlouholetým ředitelem Divadla Spejbla a Hurvínka a zasadil se o řadu novinek. I díky němu například loutky mluvily na zahraničních zájezdech 18 jazyky.
Pojďme se společně podívat na život významného, všestranného českého umělce. Radek Pilař maloval, ilustroval knihy, fotografoval, a dokonce psal scénáře a točil filmy. Kdo by neznal znělku Večerníčků, tu nakreslil právě on. Ilustroval přes padesát knížek pro děti, které vyšly po celém světě. Podílel se také na založení časopisu Sluníčko, přispíval do Mateřídoušky.
Státní cenu za literaturu pro rok 2022 obdržela Kateřina Tučková, a to podle poroty nejen za její poslední román Bílá voda, ale i za to, že její knihy podněcují k otevírání silných společenských a historických témat. Ve videu nám autorka více sdělí právě o svém románu Bílá voda. O tom, co ji vedlo k výběru tohoto tématu a jaký je její osobní vztah k církvi.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje období nástupu komunismu u nás a jeho vliv na tvorbu Národního divadla. Také pojednává o osudech některých českých herců, divadelních režisérů a dalších postav, které byly součástí Národního divadla.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje osobnost divadelního režiséra Jaroslava Kvapila a divadelní tvorbu z období první světové války, tzv. shakespearovský cyklus a známé drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa, jejíž libreto vytvořil Leoš Janáček.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje vliv nacistické ideologie na tvorbu Národního divadla a pojednává o osudech některých českých herců. Ukazuje také následky atentátu na Heydricha na kulturních institucích.
Danny Smiřický je hlavní postavou několika děl Josefa Škvoreckého. Divadlo Petra Bezruče se poprvé u nás pokusilo o dramatizaci nejznámějšího Škvoreckého románu Zbabělci.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.