05:11
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá odlišnostmi různých nářečí, uvádí příklady rozdílů a zmiňuje, jak a kdy vznikla nářečí.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá slezským nářečím, uvádí jeho rysy a příklady různých slov.
Pasáž formou scénky a odborného vysvětlení uvádí, jakým způsobem se dělí čeština, co ovlivňuje naši volbu jazyka a jaké prostředky při svém projevu používáme.
Pasáž vysvětluje, co je litotes a k čemu slouží. Ve scénce i odborném výkladu je uvedeno mnoho příkladů použití této figury.
Psaní čárek v souvětí není jednoduchou jazykovou záležitostí. Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje psaní čárek před problematickými spojkami „a“ a „nebo“, dále představuje tři základní pravidla, jak zvládnout psaní souvětí.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, proč je důležité správné pořadí vět v příběhu. Na pohádce Červená Karkulka si ukážeme, co se s pohádkou stane, když věty zamícháme. Poté si zkusíme správně seřadit obrázky a vymyslíme vlastní příběh. Nezapomeneme si připomenout, jaký je rozdíl mezi souvětím a větou jednoduchou.
Pasáž popisuje, v jakém případě se vyskytuje přívlastek shodný za podstatným jménem a kdy může dojít k neshodě v rodě mezi podstatným jménem a přívlastkem.
Pasáž se zabývá otázkami – jejich funkcí, dělením a příklady jednotlivých typů.
Pasáž se zabývá příznakovostí v češtině, vyjadřováním ženského rodu pomocí mužského rodu, budoucího času pomocí přítomného času. Součástí pasáže je scénka a následovné vysvětlení.
Kdo by mohl čekat, že za tyhle okenní stínidla vděčíme majetnickým mužům?
Pasáž uvádí, kdy a kde vznikl jazyk jidiš a kde se v současnosti užívá. Dále vysvětluje některé pojmy použité ve scénce.
Média ovlivňují všechny sféry našeho života a čerpáme z nich většinu informací. V tomto díle se zaměříme na fenomén známý jako propaganda. Co to je? Propaganda nemusí být vždy špatná. Jak se bránit zlé propagandě, představuje moderátorka Tereza Řezníčková ve spolupráci s profesorem Žeprejem.
Podívejte se na ukázky možných strategií řešení modelové úlohy, v níž mají maturanti prokázat, že rozpoznají v textu expresivní výrazy. V tomto případě pracují z ukázkou z uměleckého textu. Při posuzování expresivity je vždy potřeba posuzovat kontext užití daného výrazu.
Jak si na počítači jednoduše vytvořit vlastní komiks.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.