03:23
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
01:59
Pasáž vysvětluje, proč se v písni Prší, prší vyskytuje tvar slova „koníčky“, a dále se zabývá významem slova „zhůvěřile“ v písni Karla Gotta.
02:48
Pasáž vysvětluje dva jazykovědné pojmy – atrakci a zeugma – a uvádí různé příklady i jejich praktické využití.
03:05
Pasáž vysvětluje jazykovědný pojem kontaminace a uvádí různé příklady toho, jak taková jazyková kontaminace v češtině vypadá.
05:09
Pořad formou scénky ukazuje, jak se v jazyce přenášejí významy. Vysvětluje také, jak taková přenesení významů v češtině vznikají.
02:25
Pasáž se zabývá psaním velkých a malých písmen u jmen psů, chovatelských stanic a psích ras v češtině.
03:09
Pasáž se zabývá významem názvů některých českých řek. Vysvětluje, jak tato slova vznikala a jak se měnila v průběhu dějin.
01:30
Pasáž vysvětluje historický původ a dnešní význam často používaných českých obratů „být grogy“ a „být švorc“.
04:22
Scénka s odborným vysvětlením se zabývá různými rčeními a úslovími, jejich významem a tím, jak takové jazykové útvary v češtině vznikají.
04:51
Scénka a následný odborný výklad charakterizuje několik českých spojek. Pořad se věnuje spojkám současným i těm, které jsou již zastaralé.
02:06
Pasáž vysvětluje, jestli a kdy je správné psát „Bible“ a kdy „bible“, a objasňuje smysl úsloví „vymítat ďábla“.
04:21
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení věnuje nejznámějším biblickým rčením, jejich původu a přeneseným významům.