26:36
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pohádka Otesánek, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o starých manželích, kteří si přejí děťátko. Přání se jim splní, když jednoho dne donese muž pařízek a ten zázrakem ožije. Problémem však je, že má neustále hlad a sní všechno, co se mu postaví do cesty. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku poznávat slovní druhy. Vyjmenujme všechny slovní druhy. Procvičme si čísla, kterými jsou označovány. Jak poznáme přídavná jména? Jaký, který, čí se ptáš, už přídavná jména znáš. Společně si řekneme i další rýmy, které nám pomohou lépe poznat ostatní slovní druhy. Určeme slovní druhy a zasoutěžme si.
Pořad hravou formou seznamuje děti s prvním písmenem abecedy – A. Věnuje se tomu, jak se velké tiskací A píše a jaká slova tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, jak správně rozvíjet pisatelské dovednosti a napsat příběh. Budeme tvořit slova, dvojice slov, věty, luštit hádanku a napíšeme vlastní krátký příběh.
Víte, co znamená slovo kredit? Má několik významů. Možná znáte kredit v telefonu nebo kredity na vysoké škole. Toto slovo má ještě další význam. Když má někdo morální kredit, znamená to, že je důvěryhodný, seriózní, čestný a spolehlivý.
Některé symboly jsou společné pro většinu kultur, třeba srdce jako zobrazení lásky. Jiné věci ale mohou znamenat v každé kultuře něco odlišného. Například v Číně, Indii nebo Japonsku není symbolem smutku černá barva jako u nás, ale naopak bílá. Symbol nemusí být jen obrázek nebo barva, ale třeba i zlatá medaile, křížek na krku nebo olympijské kruhy. Víc vám o symbolech prozradí další díl Slovíček.
V dalším díle Slovíček se dozvíme něco o manipulaci, jednání, které je obvykle spojováno spíš s negativním významem. Jak ale můžete vidět v tomto díle, nemusí tomu tak nutně být vždycky. Třeba když jde o přesouvání předmětů, uklidňování nebo výchovu dětí. Podívejte se?
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Vrána a liška.
Pasáž se zabývá hyperkorektností v českém jazyce. Popisuje, o jaký jev se jedná, čeho se vyvarovat a uvádí několik příkladů.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Víte, co to znamená, když někdo kuje pikle? A jakou souvislost mají pikle se spiknutím? A co je piksa nebo pikel? Odpovědi na tyto otázky hledejte ve videu z pořadu Jazykovědma.
Umění naslouchat je jedna ze zapomenutých dovedností. Lidé hodně mluví a málo naslouchají. Proč je vlastně důležité umět správně naslouchat? Jak důležité je umění naslouchat pro komunikaci? Odpovědi nabízí s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
12 694
703
4 225
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.