26:36
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pohádka Paní Zima, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o vdově, která má ráda pouze vlastní dceru Kateřinu. Nevlastní Karolínu proto neustále trápí těžkými úkoly a jednou ji dokonce donutí skočit do studny. Netuší však, že se z ní Karolína díky své laskavé povaze vrátí ověšená zlatem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku poznávat slovní druhy. Vyjmenujme všechny slovní druhy. Procvičme si čísla, kterými jsou označovány. Jak poznáme přídavná jména? Jaký, který, čí se ptáš, už přídavná jména znáš. Společně si řekneme i další rýmy, které nám pomohou lépe poznat ostatní slovní druhy. Určeme slovní druhy a zasoutěžme si.
Pohádka Otesánek, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o starých manželích, kteří si přejí děťátko. Přání se jim splní, když jednoho dne donese muž pařízek a ten zázrakem ožije. Problémem však je, že má neustále hlad a sní všechno, co se mu postaví do cesty. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, jak správně rozvíjet pisatelské dovednosti a napsat příběh. Budeme tvořit slova, dvojice slov, věty, luštit hádanku a napíšeme vlastní krátký příběh.
Ve třináctém díle Slovohrátek se Anička se všemi dětmi z předchozích dílů zabývá slovními hrami. Pamatujete si, jaké hry jsme se v průběhu Slovohrátek naučili? Zavzpomínejte v tomto díle nazvaném Hromada her se slovy aneb kdo si hraje nezlobí.
Když děti učí telka! Zopakujeme si vyjmenovaná slova po B, L, M. Zazpíváme si písničku a připomeneme si celé řady vyjmenovaných slov. Vysvětlíme si významy některých vyjmenovaných slov a podíváme se i na slova příbuzná.
Pasáž formou ankety předkládá některé kreativní návrhy, jak by se dalo nahradit mezinárodní slovo „make-up“.
Víte, co znamená slovo globalizace? Jedná se o něco celkového, souhrnného a propojeného. Existují také globální vesnice, kde mizí hranice států. Má to i své nevýhody. Zajímá vás jaké?
Nejen děti, ale i my dospělí si hrajeme, i když se u toho většinou snažíme tvářit moudře. Podle amerického psychiatra Erica Berneho je dokonce hra přirozenou součástí naší komunikace. Seznamte se s nejčastějšími komunikačními hrami: hrou na „Ano, ale…“ a hrou s ohněm.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku vyprávět podle obrázkové osnovy. Jakou pohádku máte nejraději? O jaké pohádce si budeme vyprávět my? Nejprve si ji společně převyprávíme. Podíváme se společně na obrázky a zkusíme je seřadit tak, jak jsme si pohádku vyprávěli. Zkusme ji převyprávět znovu, co je jednodušší? Přiřaďme k jednotlivým obrázkům text. Dokázali byste celou pohádku odvyprávět pomocí tří obrázků? Pojďme se o to pokusit.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát písmeno Ž, ž. Za pomoci obrázků a hádanek nejdříve vyvodíme písmenko Ž. Zahrajeme si hry se slabikami a nacvičíme správný tvar velkého a malého písmene Ž, ž.
Britského projektu Věda, umění a psaní se účastní děti, vědci, umělci a spisovatelé. Dva mladí vědci z Ústavu rostlinné fyziologie vytvořili projekt. Nejdřív dětem ukázali obrázky, které spolu zdánlivě nesouvisí. V laboratoři si vyzkoušeli, jak se z rostlin získává pigment, po přestávce se dětí ujali básníci a nakonec sochař.
10 570
519
2 946
987
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.