Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Toulky australským Velkým předělovým pohořím ukazují blahovičníky s koalami i následky životadárných požárů.
Hawaj jsou ostrovy, které se vzhledem k neustávající sopečné aktivitě stále ještě proměňují. Část videa se zabývá zánikem domorodé havajské kultury.
Austrálie je země s rozmanitým pobřežím. Najdou se zde jak dlouhé písečné pláže, písečné kosy, laguny a ostrovy, tak i příklady destruktivní činnosti oceánu.
Na světě se objevují více či méně záhadné obrazce na zemi viditelné z výšky. Vědci se dohadují, proč a kdy vznikly a jestli mají nějaký historický kontext nebo jsou to „díla" člověka z moderní doby. Jeden příklad najdeme na území Austrálie. Nese jméno Marree Man... Souvisí nějak s obrazci z plošiny Nazca v Peru?
Rozloha Tasmánie je jen o něco málo menší než České republiky. Na ostrově pojmenovaném po nizozemském mořeplavci Abelu Tasmanovi žije jen lehce přes půl milionu obyvatel. Politicky je součástí Austrálie a je známý zejména svojí jedinečnou přírodou se spoustou endemických živočichů.
Kněhyně patří mezi nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd. Můžeme tu pozorovat tetřeva hlušce, jeřábka lesního a vzácně i rysa ostrovida. O něm nám poví jejich velký fanoušek, zoolog Ludvík Kunc. V oblasti také najdeme Kněhyňskou jeskyni, která je se svou hloubkou 57 metrů nejhlubší pseudokrasovou propastí v Česku.
Ačkoli hlavním exogenním činitelem pro tvorbu krasu je voda, krajinu Českého krasu částečně formoval i její protiklad, tedy oheň. V oblasti NPR Karlštejn, například na vrchu Doutnáč, najdeme jediný zdroj přirozeného otevřeného ohně u nás. Ve zdejší krajině jsou tato unikátní místa snadno rozpoznatelná, namísto hustého lesního porostu je pokrývají lesostepi.
Pořad představuje dobrovolníky, kteří se snaží revitalizovat ohrožená šumavská rašeliniště. Drastické vysychání krajiny je problémem, o kterém slýcháme čím dál tím častěji. Jak k tomu došlo? A co se s tím dá dělat?
Cestovatel Emil Holub prozkoumal na svých dvou výpravách velkou část jižní Afriky. Jedna z jeho expedic vedla k řece Zambezi, kde zpracoval první mapu oblasti Viktoriiných vodopádů. Setkal se zde také s typickou zvířenou afrických savan, kterou mohou současní návštěvníci obdivovat v místních národních parcích.
Česká republika se za posledních 60 let oteplila o 2 °C a do roku 2050 by se mohla oteplit o stejnou hodnotu. To znamená častější výskyt extrémních jevů, jako jsou sucha a požáry. Tyto změny jsou prakticky nevyhnutelné a dotýkají se nás všech. Je tedy klíčové, abychom se na ně dokázali účinně adaptovat. Bohužel mnoho lidí u nás klimatickou změnu nevnímá jako naléhavý problém, což vede k tomu, že se této problematice nevěnuje dostatečná pozornost ani na politické úrovni.
Reportáž Miroslava Karase z roku 2017 z polského Bělověžského pralesa. Polská vláda odmítá zastavit masivní kácení v chráněném Bělověžském pralese. To jí přitom nařídil Soudní dvůr Evropské unie z podnětu Evropské komise.
Seznámení se severní Aljaškou – její historie, obyvatelstvo, povrch, podnebí, fauna, flora, průmysl, doprava a národní parky.
Diskuze expertů nad otázkami globalizace. Věnují se jejím dějinám i tomu, do jakých oborů tento proces zasahuje.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.