Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Austrálie a Oceánie

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 26

Nový Zéland: Poloostrov Coromandel

05:35

Nový Zéland: Poloostrov Coromandel

Coromandel je malý poloostrov na severu Nového Zélandu, odtud započalo osídlování země Polynésany a o pět století později se tu vylodil i James Cook. V minulosti se tu těžilo dřevo i zlato, nyní je domovem farmářů a nejrůznějších umělců a místní stromy jsou chráněny, zatímco těžba zlata utlumena. Bohatstvím ovšem oplývá i místní Tasmanovo moře. My se podíváme na novozélandskou vyhlášenou pochoutku, ústřice, které se na pobřeží Coromandelu pěstují ve velkém. Ty jsou velmi náchylné na čistotu vody a jejich chov je důkazem mimořádné čistoty místních vod.

Austrálie: Cesta od Blowering Dam

01:57

Austrálie: Cesta od Blowering Dam

Neoficiální hymnou Austrálie je píseň Waltzing Matilda. Ta doprovází cestovatele po Novém Jižním Walesu. V krátké epizodě potkají během cesty od přehrady Blowering (Blowering Dam) do Dalgety klokany a projedou s nimi krajinou, kde nedávno zuřily strašlivé požáry. Požáry se zastavily na hranicích velkoměst, ale i tak shořelo téměř 200 000 kilometrů čtverečních buše a půdy. Stopy po ohních jsou všude okolo. Dokáže si příroda pomoct?

Australská Noosa

06:21

Australská Noosa

Australská Noosa je rájem pro všechny surfaře, rybáře a vůbec pro všechny, kteří mají rádi přírodu. V 60. letech ji začali objevovat surfaři a s jejich příchodem se začal rozvíjet turismus a život okolo stejnojmenné řeky Noosa.

Havajské ostrovy: Maui

06:03

Havajské ostrovy: Maui

Havajské ostrovy ležící uprostřed Tichého oceánu tvoří osm hlavních ostrovů, perlou Havaje je nazýván ostrov Maui. Je cílem mnoha turistů a patří mezi nejvyhledávanější surfařské destinace. Dominantou Havajských ostrovů jsou vyhaslé i činné sopky.

Kiwiland filmařů

07:36

Kiwiland filmařů

Nový Zéland, to je nádherná nedotčená příroda. Ta na ostrovy přilákala filmové štáby. A díky nim zase přijeli turisté. Cestovatelka Karolína Kočí nám ukáže některá unikátní místa, kde se na Novém Zélandu natáčely např. filmy Letopisy Narnie a Pán prstenů.

Návštěva u Maorů

04:50

Návštěva u Maorů

Maorové jsou původní obyvatelé Nového Zélandu. Průvodkyně Karolína nás zve na návštěvu za maorským kamarádem Frankem do města Rotorua. Frank je po otci Moravák, po matce Maor.

Sopka Kilauea ohrožuje Havaj

02:10

Sopka Kilauea ohrožuje Havaj

Reportáž o sopečné aktivitě vulkánu Kilauea na havajských ostrovech v létě roku 2018.

Austrálie: Tasmánie a chov ovcí

02:30

Austrálie: Tasmánie a chov ovcí

Nejzazším výběžkem Velkého předělového pohoří je ostrov Tasmánie. Čtvrtinu ostrova zabírají národní parky s hustými lesy, jezery a pohořími. V rovinatých oblastech ostrova se daří chovu ovcí. Mnozí považují ovce za jeden ze symbolů Austrálie.

Austrálie: Blahovičníky a koalové

01:33

Austrálie: Blahovičníky a koalové

Toulky australským Velkým předělovým pohořím ukazují blahovičníky s koalami i následky životadárných požárů.

Austrálie: Velké předělové pohoří

06:20

Austrálie: Velké předělové pohoří

Pořad ukazuje, jak je třeba možné, že v zemi trpící suchem jsou oblasti hýřící šťavnatou zelení a dostatkem vody. Odpověď se nachází ve Velkém předělovém pohoří v Tasmánii.

Austrálie: Kontinent pouští

11:21

Austrálie: Kontinent pouští

Podnebí, geologické i hydrologické podmínky v Austrálii podmiňují specifické přizpůsobení fauny, flóry i obyvatel. Asi tři čtvrtiny Austrálie zabírají pouště a polopouště. Kde se v Austrálii vyskytuje voda? Jaké je zde rozložení biomů? Jaké jsou socio-ekonomické podmínky v Austrálii?

Austrálie: Sídelní síť

07:04

Austrálie: Sídelní síť

Dnes žije v těsném okolí velkoměst na pobřeží 90 % obyvatel země a vyprahlé vnitrozemí Austrálie stále zůstává téměř liduprázdné. Jaké jsou zákonitosti z hlediska rozložení australského obyvatelstva?

Načíst další videa
Probíhá načítání