02:08
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Výprava na Antarktidu za vším, co tento polární kraj nabízí. Při plavbě se setkáme s plejtváky, na pobřeží s tučňáky, tuleni a další typickou faunou. Navštívíme také staré polární stanice.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Původ názvů kontinentů sahá až do starověku. Jako první byla pojmenována Asie a Evropa. Podle čeho? Později bylo nutné vymyslet názvy i nově objeveným kontinentům. Kdy a podle čeho byly vybírány, se dozvíme v následujícím videu.
Seychelské pralesy jsou domovem rozmanitých druhů živočichů i rostlin. Volně tu rostou rostliny s plody, které využíváme i my, např. kešu oříšky, pepř nebo zázvor. Také se tu vyskytuje endemický druh masožravé rostliny, džbánkovka. Podívejte se s námi na všechna ta roztomilá i mírně děsuplná zvířátka. Na konci videa se seznámíme se světoznámým malířem Michaelem Adamsem, který svá díla tvoří přímo uprostřed pralesa.
Spolupracovník České televize Jan Kiss se vydal na čtyřkolce napříč Tuniskem. Jedním z jeho zastavení byly i oázy ve středu Tuniska. V místě zvaném Mos Espa dodnes stojí kulisy slavných Hvězdných válek, pro které byla inspirací místní berberská obydlí. V oáze Nefta, která je jedním z nejposvátnějších míst Tuniska, se nachází důmyslný systém zavlažování, který je starý několik set let. A na závěr se podíváme k solným jezerům, která jsou pozůstatky jednoho z ramen Středozemního moře.
Tématem pořadu je Tanzanie, jedna ze zemí východní Afriky, kde mohou turisté v národních parcích stále ještě vidět typickou zvířenu safari.
Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar cestují na motorkách Marokem. Na cestě k hranici s Mauretánii se zastaví na největším velbloudím trhu v Maroku.
Na jednu stranu region s překrásnou krajinou, na druhou stranu oblast, kde zahynuly stovky lidí během války o Náhorní Karabach. Najdeme zde i trosky města Agdam, které dostalo název „Nová Hirošima“.
Před dvaceti lety, v březnu 2001, zničili islámští extremisté nenahraditelnou dvojici kamenných Buddhů v afghánském Bámjánu, pocházejících z přelomu 6. a 7. století. Ačkoliv se proti tomuto barbarství extrémního islámu stavěla celá řada muslimů, podle tehdejšího tálibánského vůdce jejich existence odporovala Koránu. Tálibán se mstil i politicky. Místní se na likvidaci odmítali podílet a slova jako Tálibán nebo Afghánistán tehdy vstoupily do myslí lidí po celém světě. Za pár měsíců poté došlo k teroristickému útoku 11. září na Světové obchodní centrum.
Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří a patří mezi oblíbená potápěčská místa. Typické živočichy si můžeme prohlédnout v mořském akváriu. Od Rudého moře se vydáme k Mrtvému moři, které je nejníže položeným místem na Zemi. Hladina tohoto jezera postupně klesá, a tak jsou proto připravovány projekty, jak jej zachránit od vyschnutí.
V roce 2000 začala v Izraeli tzv. druhá intifáda, další pokračování ozbrojených střetů na území státu Izrael. Vleklý spor mezi Židy a Palestinci se táhne již od konce druhé světové války a vyhlášení státu Izrael v roce 1948. Palestinci tehdy odmítli akceptovat plán OSN na rozdělení historické Palestiny mezi Židy a Palestince. Na počátku 90. let začal tzv. mírový proces na Blízkém východě, který však odmítají především radikálové na obou stranách. Právě nepokoje v roce 2000 mírový proces výrazně zkomplikovaly. Dnes jsou vztahy mezi oběma etniky o poznání klidnější, byť k úplnému míru mají daleko.
Podle mnohých statistik představuje Kodaň jedno z nejlepších míst k životu. My se společně vydáme například do královského paláce Amalienborg, do zábavního parku Tivoli, který je druhým nejstarším zábavním parkem na světě, na kulatou věž Rundetaarn, do přístavu Nyhavn a nebude chybět ani moderní architektura. Vydejte se s námi do města cyklistiky a zkuste si tipnout, co má kodaňská historie společného s českou šlechtou.
Reportáž odpovídá na otázky, kde žije česká menšina v Moldavsku, jak se tam Češi objevili a jak se jim tam nyní žije.
Moldavsku se za komunistických dob říkalo „zahrádka Sovětského svazu". Je tu hodně slunce, daří se zde zemědělství a ovoce je tu prý nejsladší na světě. Jezdili sem na rekreaci turisté z ostatních sovětských zemí. Dnes je již všechno jinak. Tahle malá chudá země sevřená mezi Ukrajinou a Rumunskem patří dnes k nejméně navštěvovaným turistickým destinacím v Evropě. Přesto se tu dají najít nemálo zajímavá místa a svět, který se jakoby zastavil v čase.
Podkarpatská Rus byla v předválečné době jedním z center židovské kultury v Evropě. Početnou komunitu Židů byste našli snad v každé vesnici. Tragickou čáru udělala až druhá světová válka. Pod Karpaty však dodnes zůstalo velké množství synagog, hřbitovů a dalších památek. Pojďte se s námi na některé z nich podívat.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.