02:08
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Výprava na Antarktidu za vším, co tento polární kraj nabízí. Při plavbě se setkáme s plejtváky, na pobřeží s tučňáky, tuleni a další typickou faunou. Navštívíme také staré polární stanice.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Původ názvů kontinentů sahá až do starověku. Jako první byla pojmenována Asie a Evropa. Podle čeho? Později bylo nutné vymyslet názvy i nově objeveným kontinentům. Kdy a podle čeho byly vybírány, se dozvíme v následujícím videu.
Reportáž o změně populační politiky Čínské lidové republiky v roce 2015 a navazující rozhovor se sinologem o důsledcích této změny.
Pasáž z cestopisného dokumentu představuje hlavní město Mongolska Ulánbátar, stručně zmiňuje historii státu a poukazuje na kontrast moderní doby a tradičního obydlí – jurty.
Jakutsk, hlavní město ruské republiky Sacha (Jakutsko) a jeho současná podoba. Jak se žije ve městě, v němž je rozdíl letních a zimních teplot až 100 stupňů?
Reportáž z 16. ledna 2025 zprostředkovává průběh hinduistického svátku Maha Kumbh Mela na březích Gangy a přibližuje rituály hinduistů při této největší pouti světa.
Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy Nového Zélandu.
S pořadem Na cestě se vydáváme na Tahiti, na největší ostrov Francouzské Polynésie. Po návštěvě hlavního města Papeete, které je významným přístavem a centrem místního cestovního ruchu, zamíříme do tropického vnitrozemí. Tahiti bývá často také spojováno s životními osudy a dílem francouzského malíře Paula Gauguina.
V roce 1987 se vydala na cestu kolem světa pětičlenná posádka kopřivnické Tatry. Jejím cílem bylo představení Československa a jeho výrobků v zahraničí a navázání zajímavých kontaktů. Účastníci výpravy urazili přes dvě stě tisíc kilometrů a během cesty byli například v Guatemale obviněni ze špionáže. Výpravu také zasáhla tragická smrt jednoho z jejích účastníků. Po třech letech se posádka Tatry vrátila do zcela nových společenských poměrů. Původní účel cesty tak zůstal v podstatě nenaplněn.
Kokosové palmy jsou dodnes považovány domorodci na Fidži za strom života. Sušená dužina kokosových ořechů (kopra) byla v minulosti hlavním vývozním artiklem Fidži. Dnes se mimo to na Fidži významně produkuje i kava, extrakt pepřovníku opojného. Dříve bylo Fidži známé také především pro vývoz santalového dřeva, jeho zásoby jsou však dnes nízké.
Ambergris Caye je největším ostrovem Belize. V minulosti byl ostrov hlavní základnou tamních pirátů. Svůj anglický název získal podle ambry, která se hojně využívala při výrobě kvalitních parfémů. Jednalo se tak o cennou komoditu, se kterou mohli piráti obchodovat. Pobřeží ostrova lemují porosty mangrovníků, které tak vytvářejí unikátní ekosystém.
Významnou složkou národního hospodářství Belize jsou příjmy z cestovního ruchu. Lákavou motivací pro návštěvu tohoto státu je snadná komunikace v angličtině, příjemná atmosféra a hlavně atraktivní příroda.
Jamajské království je největší ostrov v Karibském moři a mluví se zde anglicky. Jamajku objevil v roce 1494 Kryštof Kolumbus a později si ji podmanili Španělé i Angličané. Nezávislost na Velké Británii získala Jamajka v roce 1962. Narodil se tu zakladatel reggae Bob Marley a nejlepší sprinter světa Usain Bolt. Odevšad se zde line hudba. Místní obyvatelé si ji totiž převážně sami skládají a rádi na ni tančí. Týká se to zejména Maroonů, na jejichž slavnost plnou hudby a tance zavítáme. Vypravíme se také za krokodýly, na obhlídku mangrovníků a na lov krabů.
Zatímco dnes žije v Belize přibližně 300 000 obyvatel, na začátku letopočtu zahrnovala tamní populace Mayů přes milion lidí. S mayskou kulturou jsou spjaté pyramidy, které dokládají její vyspělost. Začaly se stavět již 1500 let před naším letopočtem. Vydáme se do někdejšího mayského střediska, Caracolu, kde si připomeneme historii této civilizace. Jak tato kultura zanikla?
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.