Pracovní list se věnuje práci s odborným výkladem (přednáškou) o rétorice. Úkolem žáků a žákyň je zpracovat obsah přednášky do jiných formátů dle zadání. Jsou vedeni ke kreativnímu vyjádření, práci s textem, čímž posilují čtenářskou gramotnost, a spolupráci v týmu.
Cílem pracovního listu je otevřít témata, která jsou pro žáky a žákyně důležitá v každodenním životě. Úkoly vedou k uvědomění, že při komunikaci nezáleží jen na slovech, ale i gestech a řeči těla. Důležitý je i způsob, jakým řešíme konflikty s druhými.
Pracovní list je zaměřený na virtuální avatary vytvořené umělou inteligencí. Prozkoumává je z pohledu technologií, ale i dalších společenskovědních témat (AI a emoce, pomoc druhým, etika). List motivuje žáky k nahlížení na nástroje AI z různých úhlů a k formulování vlastního postoje k nim.
Televizní reportáž s žáky porovnejte s dalšími zdroji. K dispozici máte vzpomínky pamětníků na život za železnou oponou a dobovou fotografii zachycující československého a rakouského ministra zahraničí během ceremoniálů otevírání hranice.
Televizní upoutávku s žáky porovnejte s dalšími zdroji. K dispozici máte vzpomínky účastníků koncertu a dobovou fotografii členů skupiny s prezidentem Václavem Havlem.
Televizní reportáž s žáky porovnejte s dalšími zdroji. K dispozici máte článek z časopisu k tématu restitucí malých podniků a dobovou fotografii první restaurace McDonald ‘s v Praze.
Televizní reportáž s žáky porovnejte s dalšími zdroji. K dispozici máte článek z časopisu k tématu komplikovaného odchodu sovětských vojáků z Československa a dobovou fotografii sovětské základny v Milovicích.
Televizní reportáž s žáky porovnejte s dalšími zdroji. K dispozici máte heslo „klášter“ z dobového ateistického slovníku a článek z časopisu k tématu Rajhradského kláštera z roku 1992.
Televizní reportáž s žáky porovnejte s dalšími zdroji. K dispozici máte úryvek z dobové učebnice pro pionýrské skupiny s tématem státních hranic a nutnosti jejich ochrany. Konfrontujte tyto zdroje s výsledky moderního výzkumu tematizujícího násilná úmrtí emigrantů na státní hranici.
Materiál nabízí žákům a žákyním i jejich vyučujícím různé situace jako odrazový můstek pro praktický nácvik komunikačních dovedností. Vychází z běžných skutečností, s nimiž se mohou žáci a žákyně setkat, a ukazuje na nich, v čem spočívají komunikační výzvy.
Televizní reportáž s žáky porovnejte s dalšími historickými zdroji. Novinové články dokládají změnu náhledu na neplacenou brigádnickou práci po roce 1989 a před ním.