Seriál Volha: Život za normalizace

Nejdůležitější milníky normalizačních dějin, klíčové okamžiky i potřebné souvislosti. To všechno přináší tento obsáhlý okruh dokumentující dobu nového českotelevizního seriálu Volha. Vysvětlíme si, jak se režim pokoušel obyvatelstvo „normalizovat“, tedy ohýbat jeho charakter i morálku, a jak komunistická strana prosazovala svou vedoucí úlohu ve všech oblastech života. Stále více pokulhávající ekonomika přinesla na konci osmdesátých let potřebu hospodářské přestavby a nápravy chyb.

Československo bylo od srpna 1968 faktickým vazalem Sovětského svazu. Jeho obyvatelům nezbylo než se s tím smířit, nebo svou vlast opustit. Poměry se změnily, ale socialistický ráj se stále…

Seriál Volha a normalizace

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

58 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

32 listů

Pracovní list: Normalizace v přehledu

Období mezi lety 1968 a 1989 dostalo označení normalizace. Tento pojem se pravděpodobně poprvé objevil už v Moskevském protokolu ze srpna 1968, se píše, že českoslovenští představitelé vyjádřili své odhodlání dosáhnout normalizace poměrů v naší zemi.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list: Všední život normalizace

Zatímco 50. léta 20. století přinesla politické procesy a tvrdé pronásledování nepřátel režimu, 60. léta pokus o reformu, doba normalizace byla dobou především morálního úpadku.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 009

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání