02:50
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Jaké vánoční zvyky u nás máme a proč? Video seznámí děti s významem jmelí, adventního věnce, pečením perníčků i adventním kalendářem.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Opakování některých písmen abecedy a hledání slov začínajících danými písmeny s Michalem Nesvatbou. Písmena se proměňují v předměty, které svými tvary můžou připomínat. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Asi nás nenapadne přemýšlet o tom, jak máme oslovit své příbuzné, přesto je v těchto názvech kolikrát háček. O tom, jak správně pojmenovat příbuzné, hovoří Barbora Hošková z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Také vysvětluje význam některých zastaralých pojmenování, např. svak, svokr, deveř.
V prvním díle Slovohrátek se Anička s Eliškou zabývají významem slov. Jak významem doslovným, tak významem přeneseným. Co znamená zlaté srdce, srdce z kamene nebo mít srdce v kalhotách? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Srdce na dlani aneb slova doslova.
Seriál Slovíčka nám v tomto díle vysvětlí a ukáže, co to jsou mimikry. Mimikry slouží šelmám k oklamání oběti, například když chce tygr ulovit zebru, splyne s okolím. A zebra zase naopak používá své pruhy jako mimikry, aby splynula se stádem - a z dálky je v podstatě neviditelná. Mimikry zkrátka slouží jako klam v boji s nepřítelem. Nápady přírody jsou prostě nepřekonatelné!
Kdy odlétají čarodějnice? Děti se dozvědí, jak rodiny na vesnici trávily čas na jaře. Seznámí se s filipojakubskou nocí, tedy s pálením čarodějnic, a také zjistí, proč se na 1. máje staví májka. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Vyprávění pohádky Ovčák a trpaslíci. Příběh pojednává o pastýři, kterému ukradne ovce trpaslík. Potřebuje je totiž na záchranu svého království, které obsadili zlí hadi. Pastýř se rozhodne trpaslíkovi pomoct. Podaří se jim získat ztracený domov zpátky?
Vyprávění pohádky Tři bratři a liška Zrzka. Příběh pojednává o třech králových synech, kteří hledají ptáka Fénixe. Jen ten může zachránit jejich nemocného otce. Když však první dva sejdou na scestí, zbývá úkol na nejmladším Honzovi. Na své cestě potkává kouzelnou lišku, která mu pomůže Fénixe najít. A pak také získat zpět království od závistivých bratrů.
Víte, že zajíčci jsou odvážná a nebojácná zvířátka, která se nezaleknou žádného dobrodružství? Přesvědčte se sami! / А чи знаєте ви, що зайчики - сміливі і безстрашні тварини, яким не страшні жодні пригоди? Подивіться самі!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku při čtení využívat čtenářskou strategii hledání souvislostí. Budeme pracovat s příběhem a jeho téma propojovat s naším životem a životy našich kamarádů.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku porozumět tomu, co čteme. Zkusme vyčíst důležité informace z obrázků. Představíme si knihu Cesty dětí do staletí. Kolik máte doma telefonů? K čemu je používáte? Víte, jak to bylo dřív?
Věděli byste, kdo je to Můva? Že jste o ní nikdy neslyšeli? Inu, možná proto, že už jste dospělí a Můvu vidí většinou jenom děti. Můva je totiž kuchyňské strašidlo, které k životu potřebuje lásku a dětský smích. No jo, ale co dělat, když se Můvě smíchu nedostává a začíná chudinka slábnout? To je pak potřeba vymyslet, jestli by Můvě nebylo lépe někde jinde než v kuchyni.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku pochopit postoj vypravěče příběhu, jeho pocity, jeho radosti a odlišnosti. Při čtení se pokusíme vysuzovat, jaký byl úhel pohledu jednotlivých postav v našem příběhu.
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.