02:50
Bajka O vráně, sýru a lišce, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o ješitné vráně, která si myslí, že všechno ví a všechno umí. Když se však zmocní kousku sýra, na který si dělá zálusk i mazaná liška, nechá se lacině napálit.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost.
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pohádka z knihy Stanislava Havelky O zvířátkách pana Krbce, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o panu Krbci, který se zvířátky uhasí oheň poté, co ho duch rozdělá. Zjistí pan Krbec, proč duch Ruprecht oheň zapálil? A co na to řeknou zvířátka?
Pohádka O čertí skalce, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o chudém mlynářovi, který chce provdat dceru. Protože nemají peníze, nikdo o ni nemá zájem. Zničehonic se však o její ruku začne hlásit podezřelý myslivec. Zjistí mlynář, co má návštěvník doopravdy za lubem?
Pohádka z knihy Václava Čtvrtka Kočičiny kocourka Damiána, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o kocourovi Damiánovi, který se musí postavit kočce bojovnici, protože ta chce všem vypít mléko. Vyhraje Damián? A jak mu v tom pomůže bleška?
Pohádka Já Baryk a můj šnek, kterou předčítá herečka Nina Divíšková. Příběh vypráví o přátelství mezi pejskem Barykem a šnekem. Společně probírají zajímavosti ze světa toho druhého, například proč psi vyjí nebo jak je výhodné mít domeček na zádech.
V posledním díle LOGOhrátek si zopakujeme, co všechno už jsme se společně naučili. Jak se řeč vyvíjí a proč je tolik důležitá. Že je důležité správně dýchat. A nakonec si zahrajeme tichou poštu!
Pohádka O hloupém Honzovi, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o Honzovi, který se v panství představuje vždy jiným jménem a působí problémy. Když se mu však zalíbí pánova dcera, vydá se za králem. Kdo totiž krále přechytračí, získá princeznu nebo velké bohatství.
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky naučit, jaký je rozdíl mezi písmenem a slabikou. Hravou formou si zopakujeme, která písmena slyšíme na začátku slov. Také propojíme hru s písmenky a hudební výchovu a naučíme se vytleskávat slova s podzimní tematikou.
V jedenáctém díle LOGOhrátek se zaměříme na zvuk a jaké důležité informace nám dává sluch. Zkusíme si artikulační cvičení, při němž budeme napodobovat různé zvuky. Seznámíme se s Toníkem, který od narození neslyší, a dozvíme se více o znakovém jazyce.
Poslechněte si známou pohádkovou báseň Jiřího Žáčka. Vypráví o odvážném vajíčku, které nechtělo nečinně sedět doma a vydalo se do světa za dobrodružstvím.
O tulákovi Františkovi Královi, který málem přišel ke jmění, a také o tom, proč vrány křičí ,,Krá-l". Jakou roli hrál v pohádce tajemný kufr a bílá vrána? Dozvíte se z vyprávění bratří Josefa a Karla Čapkových!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku používat orientační prvky v textu k lepšímu porozumění. Vyzkoušíme si práci grafiků v grafickém studiu. Budeme připravovat naučný text, který pro lepší srozumitelnost označíme orientačními prvky.
Švanda měl čarodějné dudy. Když na ně spustil, všechny roztancoval. A kde kvíkly jeho dudy, tancovalo se celou noc. Dokonce i v pekle málem utancoval všechny čerty! Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
9 520
362
2 014
843
47
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.