21:48
Čtenářská gramotnost
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku číst s porozuměním. Zkusme společně s dětmi uhádnout, o čem si budeme číst. Co o uhodnutém živočichovi víme? A chceme se o něm dozvědět i něco nového? Pojďte si číst s námi!
Bajkovník je strom, na kterém rostou listy i bajky. Co se stalo, když se had rozhodl, že se nebude plazit jen za hlavou? A co si z toho příběhu můžeme vzít my? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Podívejte se na pasáž z televizního zpracování povídky Oscara Wilda, odehrávající se ve viktoriánské Anglii, se záhadnou a hrozivou věštbou pro lorda Savila, který se rozhodne skutečně spáchat před svou svatbou vraždu, jak mu bylo předpovězeno. Jako oběť si vybere svou vzdálenou tetičku, starou lady Clementinu.
Hostem Antonína Přidala v pořadu Z očí do očí byl Ota Ulč, český exilový spisovatel, který emigroval v roce 1959 do Západního Berlína a později do USA, kde vystudoval politologii a poté přednášel na univerzitě. Jeho knihy vycházely v nakladatelství Škvoreckých '68 Publishers v Torontu, po roce 1989 vydal kolem dvou desítek knih v České republice.
V roce 2015 byl pozván jako host pražského festivalu spisovatelů irácký autor žijící v Londýně Samuel Shimon. Shimon se chtěl vždy stát filmařem, a tak se rozhodl opustit svou zemi. V roce 1985 se usadil v Paříži a založil malé nakladatelství Gilgamesh, které v roce 1996 přesídlilo do Londýna, kde se svou ženou Margaret Obank začal vydávat nejznámější časopis pro arabskou literaturu v anglickém jazyce Banipal. Také vytvořil webové stránky Kika, které napomohly ke svobodnému a necenzurovanému psaní. Po diskusi předčítá autor úryvek ze svého autobiografického románu Iráčan v Paříži.
Pasáž se zabývá původem a významem jména „Kocourkov“ a vysvětluje, co znamená označení „jako v Kocourkově“.
Pasáž se zabývá původem, významem a užitím úsloví souvisejících s penězi. Nejprve jsou použita ve scénce a následovně vysvětlena.
Justice je další slovíčko, na které se spolu s Aničkou a Vojtou podíváme podrobněji. Když se řekne justice, myslí se tím spravedlnost, právo, soudci a advokáti. Všechny tyto pojmy si podrobně vysvětlíme a v justici si uděláme přesnější přehled. A co je to vlastně ta spravedlnost? Jsou to jen zákazy? A existuje vůbec něco jako spravedlnost?
Pasáž ukazuje použití hodnoticích výrazů a jak mohou měnit význam výpovědi. Zpracováno formou scénky a následovného vysvětlení.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.