21:48
Čtenářská gramotnost
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku číst s porozuměním. Zkusme společně s dětmi uhádnout, o čem si budeme číst. Co o uhodnutém živočichovi víme? A chceme se o něm dozvědět i něco nového? Pojďte si číst s námi!
Podívejte se s námi na ukázky dvou básniček od Vítězslava Hálka, který byl znám především svou láskou k přírodě. Mnohé z nich se dočkaly i zhudebnění od nejznámějších českých skladatelů, jako například Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka.
Pohádka Ospalý Janek, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o líném Jankovi, který se náhodou dostane k sedlákovi do vozu. Díky tomu potká poustevníka, který mu daruje tři kouzelné předměty. S jejich pomocí pak dokáže splnit králův úkol a získat jeho dceru za ženu. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Jestli to tak opravdu bylo, to už se dnes nedozvíme, ale rytíř Prášil nám o tom dokáže velmi zajímavě vyprávět. Tentokrát navštívil ptačí letecký den na zámku ve Vlašimi. Rytíř Křivohub se ho všem snažil překazit. Myslíte, že se mu to podařilo? Vyprávění je překládáno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku procítit čtený text. Vybereme si dětskou beletrii a při čtení se zaměříme na to, co může postava z našeho příběhu slyšet.
Seriál Slovíčka nám v tomto díle vysvětlí a ukáže, co to jsou mimikry. Mimikry slouží šelmám k oklamání oběti, například když chce tygr ulovit zebru, splyne s okolím. A zebra zase naopak používá své pruhy jako mimikry, aby splynula se stádem - a z dálky je v podstatě neviditelná. Mimikry zkrátka slouží jako klam v boji s nepřítelem. Nápady přírody jsou prostě nepřekonatelné!
Kdo by mohl čekat, že za tyhle okenní stínidla vděčíme majetnickým mužům?
Pasáž vysvětluje etymologický původ slova „pravítko“.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá českými slušnějšími nadávkami, vysvětluje jejich původ a vývoj. Zmíněn je i původ slova „nadávka“.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.