02:50
Bajka O vráně, sýru a lišce, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o ješitné vráně, která si myslí, že všechno ví a všechno umí. Když se však zmocní kousku sýra, na který si dělá zálusk i mazaná liška, nechá se lacině napálit.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost.
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pojďte si s námi poslechnout dračí příběhy. Pohádku předčítá ,,dračí babička", která vás seznámí se všemi dráčky z této knihy. Ale nebojte se, ne každý drak chce princeznu k obědu. Tady existují i hodní draci. A když náhodou ne, vždycky je tu řešení. Nevěříte? Tak se pojďte přesvědčit.
Pohádka Potrestaná pýcha, kterou předčítá herečka Lucie Štěpánková. Příběh vypráví o královi Miroslavovi, který se zamiluje do pyšné princezny. Ta jeho city neopětuje. Král tak vymýšlí plán, jak její srdce získat a zároveň ji naučit slušnému chování.
Pohádku O kačerovi, který uměl kokrhat, předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o malém kachňátku, které se omylem narodí ve slepičím hnízdě. Ostatní kuřátka se mu nejdříve posmívají, postupem času si ale i přes svoji odlišnost získá jejich respekt.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku vnímat posloupnost děje. Seznámíme se se skřítkem Všudybýlkem. Řekneme si, co jsou signální slova. Přečteme si příběh a ověříme si, jak pozorně jsme četli. Při odpovídání na otázky si svá tvrzení potvrdíme vyhledáním v textu. A příběh převyprávíme s pomocí signálních slov.
Šotci mohou mít prsty ve spoustě věcí. Jednou z jejich největších zálib je kazit děti. Ne každý má odvahu se takovému šotkovi postavit a dospělí na šotky většinou nevěří, takže dětem nemohou pomoci. Ale i tak se čas od času najde odvážné dítko, které se šotka nelekne. Stejně tak se čas od času najde dospělý, který na šotky věří a nebere dětské stěžování na lehkou váhu. Společnými silami pak mohou šotka porazit. Podívejte se, jak.
Když jsme nemocní, jdeme k lékaři. V této pohádce se setkáme s nemocnou velrybou, která se vypravila pro pomoc k lékařům do nemocnice. A jak to s ní dopadlo? Dobře, jako v každé pohádce. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku písmena ď, ť, ň. Seznámíme se s králem Negramotem a vysvobodíme princeznu Ďaťaňu. Cesta ke království je plná úkolů. Vyhledávejme písmena, doplňujme slova a pozorně poslouchejme, ať se nám podaří princeznu vysvobodit!
V minulosti se živě diskutovalo o přijatelných formách názvu naší země. Ve videu se dozvíme, jaké, často humorné, názvy se zvažovaly po rozpadu Československa a odkud pochází název Česko. Podíváme se také na názory osobností z doby, kdy se o názvu státu rozhodovalo. Ujalo se podle vás Česko?
Seriál Slovíčka nám v tomto díle vysvětlí a ukáže, co to jsou mimikry. Mimikry slouží šelmám k oklamání oběti, například když chce tygr ulovit zebru, splyne s okolím. A zebra zase naopak používá své pruhy jako mimikry, aby splynula se stádem - a z dálky je v podstatě neviditelná. Mimikry zkrátka slouží jako klam v boji s nepřítelem. Nápady přírody jsou prostě nepřekonatelné!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku něco o zvukové stránce jazyka. Záleží na tom, jak větu přečteme? Má vždy stejný význam? Zkusme si, jaký je úkol moderátorů, zahrajme si na ně.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Ježibaba a uhlíři.
9 528
362
2 028
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.