04:27
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Nejprve si přiřadíme k pojmům pranostika, přísloví a pořekadlo správnou definici a následovně se pokusíme doplnit chybějící slova v různých pořekadlech a příslovích.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje užívání protikladů v češtině a to jak v lidových rčeních či v poezii, tak v běžné řeči.
Pasáž se zabývá vysvětlením pojmu homonyma a uvedením několika příkladů homonym.
Pasáž popisuje, co je to idiolekt a jak se vytváří. Zabývá se i aktivní a pasivní slovní zásobou.
V pasáži vysvětluje hungarista Evžen Grál specifika maďarštiny, například pravopis, gramatiku či podobnosti s češtinou.
Pořad přibližuje život a dobu Josefa Jungmanna, včetně ukázek z jeho tvorby.
Jaké je současné pojetí a kvalita výuky českého jazyka? Vyučuje se pravopis správně? Co jsou přechodníky a jaká je jejich funkce? Čím se zabývá Ústav pro jazyk český? Nejen na tyto otázky hledá odpovědi diskuze týkající se současné češtiny.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku aktivně naslouchat. Na chvilku se přeneseme do Ameriky k poradnímu ohni. Vyslechneme si po částech příběh a budeme o něm diskutovat.
Víte, co znamená slovíčko tradice? Jedná se o kulturní dědictví, které si předávají lidé z generace na generaci. Jsou to například rituály, obřady, oslavy, říkadla, legendy, folklór, kroje, písně, recepty, řemesla a mnoho dalšího.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje historické způsoby tvoření názvů zemí a odlišnost od názvů dnešních.
Večerníčky Václava Chaloupky o zvířatech jsou výjimečné tím, že nejsou animované. Jedná se o „dokumenty o přírodě pro nejmenší". Jsou snímané ve volné přírodě a dávají nahlédnout do života divokých zvířat.
Leden byl zasvěcen prezidentským volbám, a to i na ČT edu. V rámci literární soutěže Já, prezident měli žáci a studenti za úkol napsat, co by dělali v roli prezidenta, nebo o čem by s prezidentem mluvili, kdyby ho potkali.
Maturiní test ověřuje také to, jestli dovedete rozlišit základní typy promluv v češtině. A aby toho nebylo zas tak málo, při řešení takových úloh potřebujete také rozlišit vypravěče a postavy. Podívejte se na ukázky možných postupů při řešení modelové úlohy včetně komentáře případných chyb při řešení. Mimo jiné se také dozvíte, co to ty typy promluv vlastně jsou...
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozlišovat druhy vět. Budeme zkoumat, jak u jednotlivých druhů vět měníme hlas, a zkusíme v různých situacích používat jednotlivé druhy vět.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.