03:39
Zdeněk Svěrák vzpomíná na působení v Československém rozhlasu a s tím spojené počátky Divadla Járy Cimrmana. Čím divadlo oslovilo většinu národa?
Reportáž k jubilejnímu výročí existence postavy českého génia přináší ohlédnutí za půlstoletím divadelních představení spjatých s touto fiktivní, přesto legendární osobností. Reportáž je doplněna rozhovorem se Zdeňkem Svěrákem.
Podívejte se na krátké video, ve kterém Zdeněk Svěrák vypráví příběh složený ze samých rčení. Znáte význam všech z nich, nebo jste některá slyšeli poprvé?
"Cimrman prodlužuje divákům život," říká Zdeněk Svěrák v rozhovoru vedeném během turné Divadla Járy Cimrmana po severní Moravě a Slezsku. Podívejte se na rozhovor, v němž bilancuje padesát let Járy Cimrmana.
Video připomíná pětapadesáté výročí premiéry hry Akt, kterou započalo svou činnost Divadlo Járy Cimrmana. Zdeněk Svěrák vzpomíná na počátky divadla, zároveň je připomenut cyklus Stopy Járy Cimrmana, natáčený Českou televizí. Zavítáme i do vily, kde to všechno začalo.
Zdeněk Svěrák vypráví příběh pana Holátka. Příběh, který tvoří samá rčení. Schválně, jestli znáte význam všech, která tu zazní.
Vysvětlení velikonočních pověstí o odlétání zvonů do Říma a o vymetání švábů. Zmínky o několika konkrétních pražských zvonech.
Víte, co znamená slovíčko tradice? Jedná se o kulturní dědictví, které si předávají lidé z generace na generaci. Jsou to například rituály, obřady, oslavy, říkadla, legendy, folklór, kroje, písně, recepty, řemesla a mnoho dalšího.
Josef Jungmann představuje jednu z největších postav spojenou s érou národního obrození. Jak lze popsat jeho přínos českému jazyku i národu? Kterým všem oborům se profesně věnoval? A jak významný byl jeho překlad Miltonova Ztraceného ráje? O těchto otázkách diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Z. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Mít kamaráda na druhé straně řeky je pro sportování trochu nepraktické. Dva bobří kamarádi zkouší neúspěšně různé sporty, až díky náhodě vynaleznou nový sport. Jak se hraje? A jak ho ještě vylepšila husa?
Román Druhé město (1993) spisovatele Michala Ajvaze patří k nejzajímavějším počinům současné české literatury. Ajvaz v něm konstruuje prostor, město, které důvěrně zná, ovšem které současně pojímá jako věčný labyrint. Pro autorův styl je příznačný zejména imaginativní způsob psaní, což se projevuje i ve Druhém městě. O čem tato kniha je a jaké myšlenky či pocity může ve čtenáři vzbuzovat? To nám přiblíží následující reportáž.
Víte, kdo je autorem dětských knížek Hoši od Bobří řeky a kresleného seriálu Rychlé šípy? Ve které z těchto knih se prvně objevuje plnění bobříků a jaké bobříky děti plní? Seznamte se s autorem dětské prózy, skautským vedoucím Jaroslavem Foglarem a jeho dílem.
Pohádka Boháč a chudák, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o chamtivém boháči, který odmítne pohostit Boha. Chudák naopak Boha vřele přivítá a ten mu za to splní tři přání. Když se to dozví boháč, vymyslí plán, jak odměnu získat také. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.