04:43
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pořad hravou formou seznamuje děti s prvním písmenem abecedy – A. Věnuje se tomu, jak se velké tiskací A píše a jaká slova tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
V pátém díle Slovohrátek se Anička se Sebastiánem zabývají procvičováním detektivního myšlení pomocí různých rébusů, přesmyček a jazykových hádanek. A jak přesně se to dělá?
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Výlet do hor.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku tvořit hádanky. Ukážeme si, jaký bude postup při jejich tvoření. A připravíme si zajímavé zadání pro ostatní.
Slovní zásoba jazyka se často obohacuje prostřednictvím změn významu slov. Pasáž obsahující scénku uvádí několik příkladů změny významu slova a také vysvětlí, proč a jak k tomuto jevu dochází.
Pasáž se zabývá původem názvů ulic v Praze, které vznikly ze jmen států nebo národů.
Pasáž nám odpoví na otázku, jakým způsobem správně vytvořit některá ženská příjmení. Jak by se například jmenovala manželka pana Knížete či pana Oliveria?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku, co to znamená, když se řekne slovo příbuzné. Vymýšlejme slova příbuzná k různým kořenům slov. Vyhledejme mezi slovy podstatná jména a slovesa.
Asi nás nenapadne přemýšlet o tom, jak máme oslovit své příbuzné, přesto je v těchto názvech kolikrát háček. O tom, jak správně pojmenovat příbuzné, hovoří Barbora Hošková z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Také vysvětluje význam některých zastaralých pojmenování, např. svak, svokr, deveř.
Co jsou přídavná jména a proč je má spisovatelka Markéta Zinnerová tak ráda? „Až přídavné jméno z pojmu udělá něco krásného,“ říká. Spisovatelka vypráví, co jsou přídavná jména a jak je můžeme tvořit. Závěrem Hana Mžourková z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje problematický pravopis některých přídavných jmen.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.