06:21
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka O Červené karkulce i s pokračováním, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o holčičce s červenou čepičkou jménem Karkulka. Vydává se na návštěvu za babičkou do chaloupky v lese. Z babičky se však vyklube převlečený vlk a Karkulku sní. Zachrání ji až myslivec. Za nějakou dobu pak Karkulka potkává vlka znovu. Společně s babičkou na něj ale tentokrát nachystají past.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Medvěd a liška, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o lesní chaloupce, ve které spolu bydlí medvěd a liška. Jejich poklidné soužití je však ohroženo, když jednoho dne najde medvěd v lese med.
Proč Andulku nevzali do školy? Děti se dozvědí, jak v minulosti vypadala výuka ve škole a také se seznámí s podzimní tradicí – posvícením. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka Dvojčata, kterou předčítá herec Václav Vydra. Příběh vypráví o dvou bratrech, kteří si jsou podobní jako vejce vejci. Vydají se spolu do světa, ale jejich cesty se pak rozdělí. Když se však jeden z nich dostane do potíží, druhý mu ihned přispěchá na pomoc.
Pohádka o strašném, ale spravedlivém vládci Krkonoš, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Jeníkovi a Andělce, kteří se starají o nemocnou maminku a žijí v bídě. Jednoho dne se proto vydají požádat o pomoc vládce Krkonoš, Rýbrcoula. Cesta k němu však není jednoduchá.
Tři básnické knihy soutěží o to, která z nich získá významné literární ocenění Magnesia Litera 2014. Které to jsou? A o čem hovoří? Dozvíme se také, jaké preference má porota při vybírání knih, aby mohly být nominované na Magnesii Literu za poezii. Členové poroty Simona Martínková Racková a Karel Piorecký prozradí i to, podle jakých kritérií a v jaké atmosféře se porota rozhoduje.
Znáte pohádku o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém? Je to jedna z nejznámějších pohádek a vypráví se po celém světě. Možná ji znáte trošičku jinak, než si ji teď poslechnete. Je totiž ve verších.
Loupežník Lotrando poslal syna Lotranda na studia do kláštera. Na smrtelné posteli otci mladý Lotrando slíbil, že převezme jeho řemeslo, aniž by tušil, o co se jedná. Jak se mladému Lotrandovi loupežničina dařila? A jak nakonec svou práci vyřešil? Dozvíte se z vyprávění bratří Josefa a Karla Čapkových. Pohádka je tlumočena do znakového jazyka.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem O rodičích a dětech od Emila Hakla. Hakl předčítá pasáže z knihy a komentuje okolnosti jejího vzniku. Mluví také o obsahu a názvu knihy.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Ten, kterého milují mračna.
V osmém díle LOGOhrátek si budeme hrát s předložkami, které nám pomáhají určit, kde něco je nebo kam něco směřuje. Při dechovém cvičení se zkusíme bránit foukáním před pavoukem. Při popisovací hře se budeme snažit používat různé předložky a hledat chyby ve slyšeném popisu. A na závěr předložky použijeme při kreslení do vzduchu.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Jak byl vynalezen padák.
V pasáži pořadu Malá noční povídka si můžeme poslechnout ukázku z první kapitoly novely Vladislava Vančury Rozmarné léto a ocitnout se tak první červnovou neděli na řece Orši v Krokových Varech.
13 464
755
4 588
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.