06:21
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka O Červené karkulce i s pokračováním, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o holčičce s červenou čepičkou jménem Karkulka. Vydává se na návštěvu za babičkou do chaloupky v lese. Z babičky se však vyklube převlečený vlk a Karkulku sní. Zachrání ji až myslivec. Za nějakou dobu pak Karkulka potkává vlka znovu. Společně s babičkou na něj ale tentokrát nachystají past.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Medvěd a liška, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o lesní chaloupce, ve které spolu bydlí medvěd a liška. Jejich poklidné soužití je však ohroženo, když jednoho dne najde medvěd v lese med.
Všichni známe pohádky o zvířátkách nebo o princeznách, ale určitě jste ještě neslyšeli příběhy o našich tatíncích. Slovo ,,táta" používáme běžně každý den, v tomto příběhu se ale tatínek stává superhrdinou, který dokáže vyřešit i velmi zapeklitou situaci.
Bajka O chudákovi, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o krčmáři, který chce po chudákovi peníze za to, že si nad jeho ohništěm opéká kukuřičnou placku. Okrádá ho totiž o vůni jeho masa. Situaci vyřeší až přihlížející dědeček, který využije krčmářovu lest proti němu a chudákův dluh tak splatí.
Pohádka Jura, kterou předčítá herec Martin Stránský. Příběh vypráví o sedlákově synovi Jurovi, který je velmi silný a neustále jí. Protože ho rodiče už neuživí, vydá se do světa. Za práci nechce peníze, stačí mu jídlo a šatstvo. Aby ho získal, dokáže splnit jakýkoliv úkol.
Pohádka z knihy Josefa Koláře Z deníku kocoura Modroočka, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o tom, jak kocourek hledal kočku Zelenoočku, a co vše při tom zažil.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku vyjmenovaná slova po P a vlastní jména. Nejprve nám na rozcvičku kolo štěstí vybere vyjmenovaná slova, ke kterým budeme vymýšlet věty. Potom se zaměříme na pravopis vlastních jmen. V závěru si vyrobíme včelku Máju.
Pasáž vysvětluje pravidla psaní velkých písmen v některých šlechtických titulech a dále původ a význam slova „vašnosta“.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak pracovat s fantazií. Budeme si hrát a zamýšlet se nad otázkami z básně Cokdyže, třeba „Co když nevyrostu? Co když spadnu z mostu?“ Trápí vás také otázky „Co když…?" Zkuste společně s námi najít recept, jak na ně.
Zvládli byste večeři bez faux pas? Výklad jazyka společenské etikety uvádí humorná scénka a následně Ladislav Špaček vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je molton, RSVP nebo debaras?
Jiří Žáček nám zrýmoval známou pohádku Hrnečku, vař. Verše nás zavedou do příběhu o kouzelném hrnečku a kaši, která málem zaplnila celý svět. Jaká věta to jenom ukončí?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku vyprávět podle obrázkové osnovy. Jakou pohádku máte nejraději? O jaké pohádce si budeme vyprávět my? Nejprve si ji společně převyprávíme. Podíváme se společně na obrázky a zkusíme je seřadit tak, jak jsme si pohádku vyprávěli. Zkusme ji převyprávět znovu, co je jednodušší? Přiřaďme k jednotlivým obrázkům text. Dokázali byste celou pohádku odvyprávět pomocí tří obrázků? Pojďme se o to pokusit.
Poslechněme si vyprávění Zdeňka Svěráka. Jedna z jeho pohádek se jmenuje Na proslulém kopci. A na jaký kopec se v pohádce podíváme? Přeci na známý vrch Kozákov. Sice to dá tatínkovi dost práce, ale nakonec vymyslí pohádku o skutečném pohádkovém kraji. Jak k tomu přispělo město Poděbrady? A Prachovské skály? Tuto a další jiné pohádky najdeme také v knížce Tatínku, ta se ti povedla. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Česká spisovatelka, psycholožka a výtvarnice Jakuba Katalpa byla roku 2013 nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Próza za román Němci, ve kterém čtenáře ve dvou rovinách – přítomnosti a minulosti – uvádí do prostředí německé rodiny zasažené první i druhou světovou válkou, do válečných Sudet, poválečné Prahy a Prahy 80. let 20. století.
13 035
733
4 430
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.