04:54
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Paní Yveta a Jiřina jsou ženy, které byly svým partnerem nebo nevlastním otcem znásilňovány. Jak se cítily? A jak se ženám s takovými zážitky žije? Obě ženy zůstaly poznamenány na celý život.
Tři matky (blogerka, porodní asistentka a vizuální umělkyně) sdílejí zkušenosti, jaký vliv měl porod a těhotenství na jejich sexualitu. Stal se pro ně v těhotenství sex tabu? Znamenal pro ně porod dlouhou pauzu a nulovou chuť na sex? Nebo to měly zcela naopak? Může být porod impulsem nové energie v mém ženství? Jak to měla Darina Alster? Co na to Alžběta Samková? Otázky a odpovědi na tělo i o těle.
Co je to vlastně a jak se projevuje naše osobnost? A jak a kdy vzniká porucha osobnosti? Je ovlivnitelná či léčitelná? A jaké specifické obtíže mohou mít lidé s poruchou osobnosti v běžném životě při navazování partnerských vztahů? Pořadem provází Cyril Höschl.
Příběh ženy, která kvůli závislosti na alkoholu a lécích padá z vyšších pater na naprosté dno, ze kterého se snaží opět odrazit. Podaří se jí to? Paní Helenka se po léčbě snaží přes velký strach opravovat poničené vztahy se svou rodinou a aktivně se doléčuje.
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
Vysvětlení, co je genetika – biologická věda zabývající se dědičností a geny u všech organismů.
Dobrovolnictví je veřejně prospěšná činnost, kterou můžeme chápat jako ochotu člověka dát část svého času a sil bez nároku na odměnu ve prospěch potřebné organizace nebo člověka, aniž by s příjemcem pomoci byl vázán přátelskými či jinými vazbami. Ačkoliv je forma dobrovolnictví u každého jiná, dobrovolníci se shodují na tom, že svou činností nejen mnoho dávají, ale také mnoho dostávají.
Pokud jsou děti doma bity či jinak vystavovány fyzickému a psychickému týrání, je nutné vyhledat pomoc. Pořad radí, komu a jak se ozvat.
Pokud se někdo zajímá o život venkovských obyvatel v předmoderní době, má k dispozici celou řadu archivních pramenů. Jejich praktické využívání se ale nemusí týkat jen odborníků: v současnosti se stala velmi oblíbenou činností amatérská genealogie. Lidé se zajímají o své předky, o rodinnou historii a sestavují vlastní rodokmeny. V ukázce se dozvíte, jaké písemnosti jsou dosažitelné a užitečné, i jaké motivy vedou lidi k pátrání po předcích.
Vysvětlení pojmu autorského práva jakožto oboru právní vědy. K čemu autorské právo slouží a jakým způsobem poskytuje lidem a jejich dílům ochranu před zneužitím.
V 60. letech se Československo otevírá naději, polevuje cenzura, nastává větší svoboda v umění – nastupuje takzvaný socialismus s lidskou tváří. V důsledku Pražského jara je toto úspěšné období pozastaveno ruskou invazí. Nastává normalizace a Jan Palach se na protest upaluje. Václav Havel veřejně vystupuje a čelí pronásledování a odposlouchávání příslušníky StB. Nesvoboda a zákazy se stupňují, na což Havel reaguje dopisem Gustávu Husákovi a různými kroky vystupuje i nadále proti režimu. Poslední kapkou je pro disidenty v čele s Havlem zátah na členy kapely The Plastic People of the Universe v roce 1976. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Muslimská studentka střední zdravotnické školy podala na svou školu žalobu z důvodu diskriminace. Škola omezovala její náboženskou svobodu tím, že jí neumožňovala nosit hidžáb, protože zastává názor, že zajišťuje bezpečnost žáků a také usiluje o zachování sekulárního školství. Má tedy právo na stanovení pravidel odívání. U soudu se k celé problematice vyjadřuje také školský ombudsman, který zmiňuje nejen osobní názor, ale zastupuje i pohled Ministerstva školství. Jak soud nakonec dopadne?
Partička mladých se z legrace baví drobnými krádežemi. Časem ale chtějí víc a víc, postupně se propracovávají k činům s použitím násilí až k loupežnému přepadení. V tramvaji oloupí muže o peníze a mobil, vyhrožují mu a míří na něj nožem.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.