05:16
Dnes se o sexu mluví tolik, až nás může překvapit, že jsou mezi námi i ti, kteří jednoduše nepociťují sexuální přitažlivost. Své o tom ví Jana i Ondřej. Ani jeden z nich se nedokáže zamilovat, nestojí o sex ani o romantický vztah. Začátky neměli lehké. Jana se bála vycházet z bytu a Ondřej trpěl depresemi. Sebepřijetí přišlo ve chvíli, kdy objevili svoji sexuální identitu. Uvědomili si, že jsou aromantičtí asexuálové. Dnes svým osobním příběhem dodávají sílu všem lidem, kteří se bojí přiznat asexualitu sobě i druhým.
15:49
Odmalička neměl rád své jméno, přišlo mu příliš holčičí. Postupem času, když přišel na to, že je trans, se svěřil své nejlepší kamarádce, která mu pomohla sdílet jeho pocity. Oz se necítí býti ženou, ale necítí se ani jako stoprocentní muž, není striktně genderově vyhraněn, mluvíme o tzv. „genderfluid“ označení. Tranzice není jednoduchý proces, Oz měl ale štěstí, že jeho vlastní rodina i škola jeho coming out pochopila. Nejdůležitější je v životě být sám sebou. Je možné, že genderové kategorie prostě pro identifikaci jednotlivce nedostačují? (Video v cizím jazyce a s českými titulky.)
04:27
Jak prožívají projekt společného vzdělávání žáci s problémy v chování? Žáci s tímto znevýhodněním popisují, jak se projevují jejich problémy. Svůj pohled na věc připojují i jejich spolužáci.
04:15
Simonovi byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu mozku a patří mezi poruchy autistického spektra. Projevuje se jako neschopnost integrace jedince do společnosti či absence emocí. Současně jsou však syndromem postižení jedinci velmi inteligentní či jinak abnormálně nadaní. Simon nad svými vrstevníky vyniká v matematice, na kterou dochází ve škole dokonce o dva ročníky výš.
04:04
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
03:11
Ačkoliv jsou oběťmi sexuálního násilí obvykle ženy, mohou se jimi stát i muži. Je vůbec možné, aby muže znásilnila žena? Pan Pavel sexuální násilí ze strany své manželky zažíval léta, a to doma ve své ložnici.
04:54
Paní Yveta a Jiřina jsou ženy, které byly svým partnerem nebo nevlastním otcem znásilňovány. Jak se cítily? A jak se ženám s takovými zážitky žije? Obě ženy zůstaly poznamenány na celý život.
06:31
Je obecně známé, že mentální anorexií trpí například modelky. Podobné riziko podstupují často také tanečnice a gymnastky. V pubertě si touto nemocí prošla i vrcholová sportovkyně Simona, která vypráví svůj životní příběh. Často se na to zapomíná, ale tato zrádná nemoc provází i muže. Projevuje se u nich nejen dietou, ale zejména nadměrným cvičením. Skokani na lyžích jsou toho dokladem.
03:36
V psychiatrii proběhlo několik „revolucí“, které vždy nějakým způsobem posunuly vpřed léčbu duševních nemocí a ovlivnily pohled na psychicky narušené jedince. Proměňovaly se nejen samotné principy v přístupu k diagnostice a psychiatrické péči, ale s vývojem vědy se vyvíjely i možnosti v oblasti medikamentů. Zvláště v průběhu 20. století se v psychiatrii změnilo prakticky vše a dnešní psychiatrie je vesměs popisována jako éra psychofarmak.
03:25
Mnichovská dohoda přinesla psychiatrickým ústavům na našem území některé změny. Léčebna v Kosmonosech byla nově vyčleněna pouze pro české Němce. Ani k občanům stejné národnosti se však nacisté nechovali o nic lépe. Na základě určitých kritérií vyselektovali neperspektivní pacienty a přichystali pro ně transport do plynových komor. K němu nakonec nedošlo, přesto úmrtnost v léčebnách za války několikanásobně vzrostla kvůli špatným životním podmínkám.
10:32
Transsexuálové Denny, Tereza, Kristián a Petra vyprávějí o své životní proměně. Někteří z nich své tajemství skrývali desítky let. Změnu pohlaví řeší hormonální léčbou a chirurgicky. Celková přeměna trvá několik let, je časově náročná a fyzicky zatěžující. Jak moc pro ně byla tranzice náročná a jak se ke změně postavila jejich rodina, přátelé a okolí?
07:45
Komunistická propaganda líčila svoji současnost v růžových barvách. Bezdomovectví a nezaměstnanost byly vyhrazeny pouze útrapám kapitalistické společnosti. Jak to bylo ve skutečnosti? Samozřejmě že tento problém se nevyhýbal ani socialistickému zřízení. Podívejte se na několik příběhů z předlistopadového Československa.