Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Střeleckým útokem ve škole to všechno nezačalo. Naopak to bylo vyústění událostí, které se staly v rámci školy či florbalového týmu a v digitálním prostředí. Dá se Tondovo chování pochopit? Ospravedlnit? Nebo jednoznačně odsoudit?
Jaké znáte druhy televizí? Pořad seznamuje s veřejnoprávní a soukromou (komerční) televizí a s jejich charakteristikami. Popisuje, v čem jsou si podobné, v čem se liší a proč existují koncesionářské poplatky.
Takhle tedy ne, soudruzi! Kdo ovlivňoval Československou televizi v 70. a 80. letech 20. století? A proč se například v lednu 1969 nemohly vysílat filmy, ve kterých byly záběry s ohněm? Video odpoví nejen na tyto otázky, ale poodhalí další zajímavosti z televizního světa své doby.
Moderátor ČT Daniel Stach představuje soutěž Reportéři na startu, ve které žáci ZŠ a SŠ natáčejí vlastní reportáže a prakticky se učí mediální výchově.
Při sexuální fantazii si cvičíme určité části mozku. Jaké sexuální fantazie mají ženy a jaké muži? V čem jsou rozdílné a v čem shodné? I v této oblasti panují rozdílnosti. Nesmíme ublížit partnerovi či partnerce, ale pravidla toho, co je v sexu normální, neexistují. Ve frekvenci sexuálního aktu by se měl přizpůsobit ten s vyšší potřebou. A žádná erotogenní mapa neexistuje.
Jedličkův ústav vznikl v roce 1913 v areálu vyšehradské pevnosti. Zde se nachází dodnes, i když se časem rozšířil o další budovy. Už od počátku šlo o vzorové zařízení s moderním pojetím rehabilitace a výchovy tělesně postižených dětí. Zlatá léta ústavu přišla v období první republiky, kdy zde působily výrazné osobnosti v podobě ředitelů Františka Bakuleho a Augustina Bartoše. Prvně jmenovaný založil mj. pěvecký sbor Bakulovi zpěváčci, který procestoval skoro celý svět.
Dají se emoce vůbec zkoumat? A jak? Odborníci představují některé metody a pokusy, poukazují na zajímavá fakta a vysvětlují, jaké jsou nové výsledky výzkumu emocí. Dozvíme se, jaké části mozku jsou zodpovědné za emoční projevy a jak je to s regulováním emocí. Zajímavá je i oblast psychosomatiky, tedy provázanost fyzického a duševního zdraví. Za zmínku stojí především prokázaná souvislost mezi depresemi a srdečními chorobami.
Pokračování příběhu domácího násilí na mužích, jejichž partnerské vztahy se proměnily v peklo. Mužům, kteří jsou vnímáni jako zástupci silnějšího pohlaví, se obecně nevěří, děti stále v očích naší společnosti patří k matce. O to je jejich možnost obrany složitější. Ocitají se v kruhu strachu, studu a bezmoci. A také mají strach o své děti, které se agresi rovněž vyhnou jen zřídka.
Data se v digitálních zařízeních ukládají na různá paměťová média, například na pevný disk. Pokud data necháme vymazat, tak se běžně jen přesunou do koše (nebo podobného místa, jako je třeba složka "smazané fotky" na mobilních telefonech). Nechceme-li, aby vyhozená data mohl v koši kdokoliv najít a vzít nám je, neměli bychom zapomínat koš vysypat.
Informace ovlivňují naši náladu. Sociální sítě nám nabízejí obsah, vyhodnocený jako zajímavý právě pro nás. Za nejvíce přitažlivý obsah se považují extrémní či šokující zprávy, na které je uživatel zlákán kliknout. Tzv. facebooková závist v nás vyvolává tenzi, frustrace si můžeme vybíjet v komentářích pod falešnými profily. TikTok zase mává s emocemi teenagerů, otupuje vnímání a posunuje hranice normálu. Naše psychické zdraví tak dostává zabrat.
Média moc dobře vědí, jaké informace uživatele zaujmou, cílí na naše emoce. AI nabízí obsah zejména vizuální, protože je účinnější než prostý text. Reakce lidí nejsou jen důkazem zájmu, ale i důsledkem zvědavosti. Dávno není pravdou, že kvalitní a hodnotnější obsah vzbuzuje více pozornosti.
Porovnáním vzhledu kukaččích vajec dovedou vědci spolehlivě určit, která samice je snesla. Mohou tak pomoci získat informace o hnízdních parazitech, o kterých se toho stále mnoho neví. Nově mohou k identifikaci rodičovství využít program používající strojové učení. Jedná se o výsledek česko-britského vědeckého projektu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.