02:44
Psal se rok 1907, když v moravském Holešově Rudolf Kneisl vymyslel lentilky, oblíbené bonbony ve tvaru čočky. V továrně, která pamatuje tvůrce legendární cukrovinky, jich denně vyrobí šest milionů, v sedmi barvách. Dozvíte se, že jejich výroba vůbec není jednoduchá a seznámíte se s historií jejich výroby.
Historie žvýkaček je opravdu pestrá, žvýkáme už přes 9000 let. Co žvýkali staří Řekové a proč? A co severoameričtí Indiáni? Jaké bylo složení žvýkaček v různé době v různých částech světa a jak vznikly ty dnešní, se dozvíte v tomto díle.
Jedna z tradičních českých firem a největší výrobce cukrovinek u nás. Firma, jejíž kořeny sahají až do první republiky a v současnosti je jednou ze značek švýcarského čokoládového giganta Nestlé. To vše je Orion. Zářivá hvězda na nebi českého cukrářství. Jaké byly začátky této firmy? Jak si poradila v náročném 20. století, kdy musela čelit nástrahám 2. světové války, komunistického znárodnění a divoké privatizace? V našem kratičkém dokumentu vás seznámíme s historií této úspěšné české značky.
Piškoty jsou pochoutka, kterou jí miminka, děti, dospělí i zvířata. Jak vypadaly piškoty dříve, když se pekly ve Francii? Jak je v Česku pekla rodina Fidorových? A proč jsou vhodné i pro miminka?
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Ovce patří mezi nejskromnější a nejužitečnější hodpodářské zvíře, které se chová po celém světě. Význam ovcí spočívá v tom, že dokáže přeměnit obyčejnou trávu v produkty pro člověka důležité, například maso, mléko nebo vlnu. Víte, jak žili pastevci? Proč se říká obětní beránek?
Lidé v neolitu si začali sami pěstovat plodiny. První vyšlechtěné plodiny jsou pro nás důležité i dnes. Však z takové pšenice a ječmene pečeme chléb a vyrábíme pivo. U obydlí se objevila první zvířata a my začínáme mluvit o domestikaci. Ale tenkrát nebylo možné žádné maso skladovat, proto se zvířata vykrmovala až do té doby, než bylo potřeba maso.
Historie omáček sahá až do starověkého Řecka a Říma. Věděli jste, že jich existuje přes 100 druhů? Jakou máte nejraději? Hrajme si s chutěmi do sytosti a poznejme kouzlo omáček.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky porovnat, jakými dopravními prostředky se cestovalo v minulosti a jakými cestujeme dnes. Budeme se orientovat na časové ose a povíme si, co rozvoj dopravy přinesl lidem pro současnost dobrého, ale i špatného.
Už před tisícovkami let musely děti jednoho dne nastoupit do školy. Podívejme se, co se ve starověku učilo v Mezopotámii, staré Číně, řeckých městských státech Athénách a Spartě nebo v Římské říši. Žáci se tenkrát učili psát klínovým písmem, které vyrývali do hliněných tabulek pisátkem z rákosu. Sparťanští chlapci opouštěli své rodiče již v sedmi letech, aby se školili na vojáky. Uvidíte, že vzdělávání nebývalo vždy nejveselejší.
S objevem Ameriky v roce 1492 přichází novověk a přináší s sebou mnoho kulturních i politických změn. Na český trůn nastupuje Ferdinand I. a moci se tak ujímají Habsburkové.
Kde se vzal na světě internet a k čemu vlastně je? Jak to všechno začalo? Musíme si povědět něco z historie technických vynálezů. Podívejte se, jak šel čas. Mnohé z nich sice již dávno nepoužíváme, ale bez nich bychom nebyli tam, kde jsme dnes.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku o vyváženém stravování. Na ukázce z pohádky „Jak pejsek s kočičkou pekli dort“ si uvědomme, co bychom měli a neměli jíst. Řekněme si, jak by měl vypadat vyvážený jídelníček a pokusíme si vyrobit tvarohovou pomazánku. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí názvy některých potravin a slovesa spojená s vařením. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Jak je to s těmi sýry? Jíme sýr plesnivý nebo plísňový? A jak vlastně někoho napadlo jíst tento sýr? Došlo k tomu prý ve francouzské vesnici jménem Camembert. A zbytek je historie, kterou vám ukážeme v tomto videu.
Kocoura Mikeše jistě dobře znáte. Vybraná část příběhu je určena pro práci s kartami emocí, tentokrát probereme osamocení.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.