02:41
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Tofu je sýr vyrobený ze sójových bobů a objevili ho úplnou náhodou čínští váleční bojovníci už ve 2. století před naším letopočtem. Jak se tehdy vyrábělo? Kdo dal tofu jméno? A ve kterých zemích se recept na tofu ještě zdokonalil?
Pojďme se společně podívat na video o dnes již zapomenutých vánočních zvycích. Nejznámější zvyky u nás jsou například házení pantoflem anebo rozkrajování jablíčka. V minulosti se o Vánocích hodně věštilo a lidé se snažili zajistit si budoucí prosperitu. Štědrovečerní večeře měla mít hodně chodů, což symbolizovalo štědrost. Kdo nosí v různých zemích dětem dárky?
Přiblížení života Rudolfa II. od doby, kdy se stal českým králem a usídlil se v Praze.
Pojďme se společně podívat na historii naší nejstarší vysoké školy. V době, kdy na český trůn usedl český císař Karel IV., založil Karlovu univerzitu. Dnes je to nejvýznamnější škola v Čechách, kde studoval kdysi třeba i Jan Hus a Karel Čapek.
Zázračné dítě nebo také hudební génius. Tím vším bezpochyby byl Wolfgang Amadeus Mozart. Jeden z nejlepších hudebních skladatelů v historii, který část své kariéry strávil také v Praze, kde mimo jiné složil svou slavnou operu Don Giovanni. Pražané měli Mozarta ve velké oblibě, vždyť i sám mistr o nich řekl: ,,Mí Pražené mi rozumějí.“ My budeme mít možnost popovídat si se samotným Mozartem.
Pojďme se společně podívat, jaká pravidla bychom měli dodržovat, když nám počasí přeje a slunce hodně pálí. Zejména děti by měly při pobytu na slunci nosit pokrývku hlavy a vhodné oblečení. V žádném případě nesmíme zapomínat na pitný režim.
Herní slabikář nás v tomto díle naučí novou hru, která se jmenuje přebíraná. K této hře nám stačí pouze provázek a trocha šikovnosti. Pojďte si zahrát s námi! Nejdřív se ale podívejte, jak na to.
Co je to lhostejnost? Téma lhostejnosti může být pro děti těžko uchopitelné. Video slouží jako ukázkové a seznamovací k zamyšlení nad tím, jaké to je, když si nás někdo nevšimne, přehlíží nás nebo nám neposkytne pomoc.
Na ulici leží člověk, který má záchvat křečí. Co budeme dělat? Jak mu pomoci a zároveň neublížit? Umíme rychle určit místo, kam má přijet záchranka? Uvidíme, jak si poradí naši kamarádi.
Máte rádi nudle? Asi vás nepřekvapí, že nudle pocházejí z Číny, kde je jedli už 200 let před naším letopočtem. Jak ale vznikla jejich polévka s nudlemi? Podle legendy ji vymyslela žena úředníka, která mu denně nosila jídlo a nechtěla, aby nudle vystydly. V Japonsku poznávají, jak vám jídlo chutná, podle toho, jak u jídla srkáte. Tak si nechte srkat.
Agent v kapse nám poradí, jak si pomoci v nebezpečných situacích. Tentokráte se společně s Pepi ocitneme v sedle koně. Proč to bylo nebezpečné a jaké si z toho vezmeme ponaučení? A jak řešit jiné zapeklité situace se zvířaty?
Jak se pomocí mapy orientovat v terénu a jak k tomu používat buzolu? Co znamená pojem kontrola a jak jí v mapě i v terénu poznáme? A jak vypadají tréninky orientačních běžců?
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.