01:47
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
Nejspíš každý z nás má zkušenosti s tím, jaké to je, když vás přepadne bacil. Někdy vás bolí hlava, někdy břicho, to podle toho jaký bacil se na vás vrhnul. Jak se ovšem takových bacilů zbavit ? To se musí pořádně vyzkoumat tak, jako to v naší pohádce udělal tatínek, který chytal bacily na návnadu, jako ryby.
Agent v kapse nám poradí, jak si pomoci v nebezpečných situacích. Tentokráte se společně s Pepi ocitneme v sedle koně. Proč to bylo nebezpečné a jaké si z toho vezmeme ponaučení? A jak řešit jiné zapeklité situace se zvířaty?
Lociku setou známe už z vyobrazení v chrámech a hrobkách faraonů. A co to má společného se salátem? Egypťané vzývali vlastního boha salátu! A císař Augustus mu nechal postavit sochu. Kolumbus ho přivezl do Ameriky. Tohle a mnohem víc se dozvíte v tomto videu.
Jaké nebezpečí nám hrozí, pokud si budeme okusovat nehty?
Jak vnímáme barvy nám vysvětlí jednoduchá kapalinová chromatografie. Na kruhový filtrační papír nakreslíme černou fixou malý obrazec a uprostřed uděláme malý otvor. Do otvoru dáme druhý filtrační papír složený do kornoutku. Filtrační papír postavíme kornoutkem do misky se slanou vodou. Pozorujeme od středu rozbíhající se barvy. Vidíme, že černá se ve skutečnosti skládá z více barev.
Pojďme se společně podívat na evoluci člověka. Z koho jsme se vyvinuli, se dozvídáme z kosterních pozůstatků. Homo sapiens čili člověk moudrý vycestoval z Afriky asi před 200 000 lety a postupně se rozšířil po celém světě. Za posledních 50 000 let jsme se moc nezměnili, to, co se změnilo a odlišilo nás od zvířat, jsou naše znalosti. Vždy, když něco nového vymyslíme, předáme to další generaci. Rozdíl mezi námi a pravěkými lidmi je jen v tom, co se za život naučíme.
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Tohle rčení určitě slyšel každý z nás. Hory dokážou být krásné, ale také zrádné. Jistě je dobré vědět, jak se na hory vybavit, na co nezapomenout, na koho se můžeme obrátit, a to především v zimě. Víš to i ty?
Co dělat, když omylem vypiješ nějakou jedovatou kapalinu? Jak tento problém vyřešit nám předvedou děti společně se záchranáři. Určitě je však lepší potížím předcházet a takovéto kapaliny správně skladovat. Dozvíme se také pravidla pro bezpečné skladování jedovatých kapalin.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Jak se člení a jak je dlouhý den? V ukázce také zjistíme, k čemu nám slouží kalendář a digitální hodiny.
Každý večer nám „Dobrý večer!" a „Dobrou noc!" může popřát Večerníček. Jak dlouho tomu je? Kdo je jeho autorem a kdo mu propůjčil hlas? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu.
Kde se vzala ulice? Brďo prochází mezi domy po prašné cestě, která byla především pro pěší. S přibývajícím provozem ji bylo nutné zpevnit štěrkem, dlážděním či asfaltem. Tam, kde se ulice rozšířila, vznikala náměstí. Pro lepší orientaci existují názvy ulic a domy jsou očíslovány. Co všechno můžeme na ulici vidět? Projdeme se podloubím, uvidíme zametací vůz, setkáme se s pouličními umělci a možná uslyšíme i kamelota.
13 378
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.