01:05
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Jak se žilo pravěkým lidem v době ledové a jak se dostali od využití kamenů k objevu kovů. Ve videu se také diváci dozvědí, kdo byli lovci a sběrači a jak se z nich stali zemědělci.
Za vlády Rudolfa II. dochází v českých zemích ke kulturnímu rozkvětu a k zlepšení zahraničních vztahů. Díky podpoře umění a vědy se Praha opět stává evropskou metropolí.
Ukázka popisuje zábavnou formou rozpoutání 1. světové války, nástup císaře Karla I. na trůn a činnost Maffie.
Roboti, kteří mění svět. Slyšeli jste někdy o obavě, že nás roboti ve všem nahradí? Nebojte se! V nerutinní práci je člověk nenahraditelný. Co to znamená? To si vysvětlíme. Pojďme ale poznat roboty více, dozvědět se něco o jejich vývoji, životě a práci, kterou jsou schopni zastat.
Pojďme se společně podívat na video o vinylových deskách. Poslouchání desek je potřeba si užít. Pojďme se podívat, jak se vyrábí. Je to médium určené pro záznam, uchování a reprodukci zvuku. Česko je ve výrobě vinylových desek světovou velmocí. Vinylová deska a gramofonová deska je to samé. Deska bývá většinou černá, ale může mít jakoukoliv barvu. V čem spočívá její kouzlo?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se člení rok. Uvědomme si, jaká máme roční období a zkusme si je představit. Kolik máme měsíců v roce? Dokážeme je vyjmenovat?
Pojďme se společně podívat, jak vznikly Moravské Kopanice? Jestli se tam náhodou pořád nekopalo? A do čeho? Ten, kdo kopal motykou, tomu se říkalo kopaničář. Slávu mu přinesly bohyně z místních nuzných chalup. Zapomenutý a chudý kraj se stal turistickou atrakcí.
Vyprávění o tradici betlémského světla, která má svůj původ už v křižáckých výpravách. Informace i tom, jak byla tradice obnovena a jak vypadá v současnosti.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.