02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Předkrm není nic jiného než malá chuťovka před velkým jídlem, ale proč si ho dáváme? Má naladit naše chuťové pohárky na hlavní chod. Kdo ho asi vymyslel, kdy byl nejoblíbenější a jakou má historii? Podívejte se!
Jistě víte, že 5. červenec je státním svátkem. Proč? Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky porovnat, jakými dopravními prostředky se cestovalo v minulosti a jakými cestujeme dnes. Budeme se orientovat na časové ose a povíme si, co rozvoj dopravy přinesl lidem pro současnost dobrého, ale i špatného.
Součástí keltského náboženství byla také víra v magii. Výsadní postavení proto měli druidové, kteří pomáhali ostatním kouzlit. Za své umění si však brali nemalé poplatky.
V roce 1953 proběhla v Československu měnová reforma. Jejím cílem bylo ukončit přídělový systém a potlačit černý trh, reálným důsledkem ovšem bylo znehodnocení úspor lidí a snížení jejich životní úrovně. V Plzni se v reakci na reformu odehrály dělnické protesty, které byly násilně potlačeny.
V 70. a 80. letech 20. století probíhala asanace a přestavba Žižkova, která nejen že proměnila, ale i hluboce poznamenala tvář této pražské městské části. Cílem bylo zbourat starou (údajně nevyhovující) zástavbu a přeměnit ji po vzoru socialistické architektury, tedy zejména směrem k panelové výstavbě. V souvislosti s asanací vznikla i řada uskupení angažujících se v diskusi o záchranu „starého" Žižkova. Jedním z účastníků této diskuse byl architekt Ivan Vavřík, který v pořadu Historie.cs komentuje události související s asanací Žižkova.
Jaké bylo soužití Čechů a Němců za první republiky? Začala se situace v zemi vyhrocovat až s nástupem fašistických tendencí v zahraničí, nebo v Československu panovalo jakési křehké příměří již dříve?
V červnu roku 1951 bylo více než 77 000 úředníků převedeno do průmyslové výroby. O ideologických i praktických důvodech tzv. Akce 77 tisíc do výroby hovoří historici Zdeněk Jirásek a Michal Pehr. Jednalo se o velkou poptávku po pracovních silách v průmyslu, zároveň zde byla patrná snaha komunistického režimu rozbít úřednickou třídu a zařadit ji mezi pracující lid.
11 731
629
3 574
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.