02:08
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými a přírodními fakty i dějinnými událostmi v krajích ČR. V této pasáži představí Pardubický kraj.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Miroslav Táborský představuje malebné město Litomyšl s pozoruhodnou kulturní historií a monumentálním renesančním zámkem zapsaným v roce 1999 na prestižní seznam UNESCO. Renesanční zámek je jedním z největších renesančních zámků v České republice a významným příkladem arkádového zámku italského typu. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
I bazén je místo, kde se můžou objevit nebezpečné situace. Jak se správně chovat při koupání? Kdy a kde skákat do vody? A jak poznat, že se někdo topí?
Kůže je největším lidským orgánem. Z čeho se kůže skládá? Jak často se pokožka obnovuje? Před čím nás kůže chrání a jaké má další funkce? Odpovědi na tyto, ale i další otázky najdete v tomto díle známého francouzského animovaného seriálu. Tak pojďme na to.
Terapie je způsob léčení. Má hodně druhů a v pořadu Slovíčka si povíme právě i o nich. Dozvíte se, co je to například canisterapie, arteterapie a psychoterapie.
Sladké dřevo, neboli lékořice, se používá pro své léčivé účinky již dlouhá léta. My ji dnes známe hlavně v podobě sladkostí (pendrek). Naši předci ji používali k léčbě dráždivého kašle při nachlazení. Na našem území se pěstovala v okolí Mikulova. Z rostliny se využívají kořenové oddenky, kde je největší množství léčivých látek.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
Příběh dětí, které si ze zvláštní hmoty vymodelují modrou a zelenou chobotničku, určitě znáte. Část příběhu je určená k využití společně s kartami emocí - v tomto případě jde o smutek.
Máte rádi nudle? Asi vás nepřekvapí, že nudle pocházejí z Číny, kde je jedli už 200 let před naším letopočtem. Jak ale vznikla jejich polévka s nudlemi? Podle legendy ji vymyslela žena úředníka, která mu denně nosila jídlo a nechtěla, aby nudle vystydly. V Japonsku poznávají, jak vám jídlo chutná, podle toho, jak u jídla srkáte. Tak si nechte srkat.
Pórek milují lidé všude na světě už tisíce let, protože je jemnější než cibule a hodí se k masu, do polévek i pomazánek. Jak dlouho už ho jíme? Pórek obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, pro které si ho oblíbil i římský císař Nero. A víte, proč? A která část pórku je nejzdravější?
Pojďme se společně podívat na video o dějinách života. Kde se vzal život? Jak se vyvíjel? Všechno začalo pod vodou, kdy jedna archea snědla bakterii a nová složitá buňka se začala množit, jednobuněčné organismy se začaly skládat do složitějších organismů a vývoj složitého života se mohl rozjet. Zdá se to jako drobný incident, ale nejspíš jde o okamžik, kdy vznikl veškerý život na Zemi. A jak to bylo dál?
Tento díl Wifiny nám představí výrobu autobusu. Matěj na návštěvě v továrně na výrobu autobusů ve Vysokém Mýtě zjišťuje, jaké druhy autobusů jezdí, co vydrží, kdy se na světě objevily a zda jsou v našem životě nepostradatelné.
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
V této pověsti se zaměříme na nekrásnější z dcer vévody Kroka, Kazi. Jak přišla ke svému manželovi? Co se jí na něm líbilo? A co na její volbu říkal její otec? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.