02:08
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými a přírodními fakty i dějinnými událostmi v krajích ČR. V této pasáži představí Pardubický kraj.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Miroslav Táborský představuje malebné město Litomyšl s pozoruhodnou kulturní historií a monumentálním renesančním zámkem zapsaným v roce 1999 na prestižní seznam UNESCO. Renesanční zámek je jedním z největších renesančních zámků v České republice a významným příkladem arkádového zámku italského typu. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
Krasové oblasti na Moravě jsou otevřenou učebnicí všeho, co umí vytvořit spolupůsobení vody a vápence. Punkva zdaleka není jedinou naší řekou, která během věků mizela v podzemí, aby se jinde znovu objevila. A Moravský kras není jediný, kde můžeme výsledky působení podzemních vod obdivovat. Podívejme se do bohatě zdobených Javoříčských jeskyní nebo do prostor, kde je již krasová výzdoba minulostí.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými a přírodními fakty i dějinnými událostmi v krajích ČR. V této pasáži představí Liberecký kraj.
Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.
Vřesoviště národního parku Podyjí skýtá velké přírodní bohatství. V bývalých pastvinách najdete třeba legendární kudlanku nábožnou. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Víte, co je to kulajda? Není to ani kulatý talíř, ani kulaťoučká paní kuchařka, ale hustá polévka s mlékem, houbami, koprem a vajíčkem. A proč se tak divně jmenuje? To je také docela záhada. Vysvětlení je hned několik. Tak si je poslechněte.
Když najdeme na zemi injekční stříkačku, můžeme ji překročit a jít dál, anebo se můžeme pokusit zamezit tomu, aby ji po nás našlo dítě nebo na ni šlápl třeba pes. Jak správně postupovat a co se děje, když zavoláme městskou policii? Jak ji správně přivolat? V epizodě z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!" nebudou chybět ani ukázky toho, čeho se vyvarovat.
Záchranné brigády kynologů představí další díl ze seriálu "Zachraň se, kdo můžeš!". Tentokrát si ukážeme, že schopnostem psího čumáku se vyrovná máloco, psí záchranáři ho využívají bravurně. Ukážeme si, jak se psi trénují a co všechno je možné vyčenichat.
Pojďme se společně podívat na video o čokoládě. Čokoládu přivezli do Evropy objevitelé, jako byl například Kryštof Kolumbus. Dostupnější začala být čokoláda v 19. století. Nejznámější jsou tři druhy čokolády, a to jsou čokoláda mléčná, hořká a bílá. Kvalitní čokoládu poznáte podle jejího složení. A jaké známe čokoládové rekordy?
Gotický sloh neovlivňoval jen českou architekturu, ale také styl oblékání a myšlení. Lidé se již neobrací pouze k Bohu, ale starají se i sami o sebe. S tím přichází nové módní kreace a proměna společenského života.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen dopad světové hospodářské krize na československou ekonomiku ve 30. letech. Milion nezaměstnaných se stal živnou půdou pro různé extremisty.
Ukázka popisuje hrad Kokořín a jeho přestavbu do současné novogotické podoby.
Společně se podíváme na život posledního člena z rodu Lucemburků, Zikmunda Lucemburského, který usiloval o sjednocení rozhádané církve. Narodil se v Norimberku jako druhý syn Karla IV. a kvůli jeho zrzavým vlasům mu od mala říkali liška ryšavá. Po smrti svého bratra Václava získal právo na český trůn. Husité ho ale jako krále odmítali uznat. A tak začala válka.
13 317
747
4 556
1 248
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.