02:08
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými a přírodními fakty i dějinnými událostmi v krajích ČR. V této pasáži představí Pardubický kraj.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Miroslav Táborský představuje malebné město Litomyšl s pozoruhodnou kulturní historií a monumentálním renesančním zámkem zapsaným v roce 1999 na prestižní seznam UNESCO. Renesanční zámek je jedním z největších renesančních zámků v České republice a významným příkladem arkádového zámku italského typu. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
Pojďme společně nahlédnout do historie poklidného kraje na jihovýchodě Moravy. Tento kraj leží u řeky Moravy. Kníže Velkomoravské říše Rostislav na Velkou Moravu pozval Cyrila a Metoděje. Tito věrozvěstové zde šířili úspěšně křesťanství.
Když děti učí telka! Pojďme si společně se s žáky 4. ročníku povídat o hlavním městě ČR. Prozkoumejme pražská místa. Navštivme nejen divadla, muzea, obchodní domy, ale i památky a zábavní centra. Kterou pražskou památku máte nejraději?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, jaké jsou anglické názvy našich sousedních států. Jak se řekne anglicky vlajka a jak vypadá ta naše? Určíme hlavní město České republiky a vyjmenujeme naše pohoří. Představíme si některé významné české spisovatele a hudební skladatele.
Víte, co je to kulajda? Není to ani kulatý talíř, ani kulaťoučká paní kuchařka, ale hustá polévka s mlékem, houbami, koprem a vajíčkem. A proč se tak divně jmenuje? To je také docela záhada. Vysvětlení je hned několik. Tak si je poslechněte.
Pórek milují lidé všude na světě už tisíce let, protože je jemnější než cibule a hodí se k masu, do polévek i pomazánek. Jak dlouho už ho jíme? Pórek obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, pro které si ho oblíbil i římský císař Nero. A víte, proč? A která část pórku je nejzdravější?
Lidské tělo je složitý systém, který reaguje na změnu času různým způsobem. Jaké reakce může vyvolat? To se dozvíte ze Zpráviček.
Máte rádi pokusy? Určitě ano! Víte ale, jaká bezpečnostní pravidla je potřeba při pokusech dodržovat? Agent v kapse nám poradí. Zkuste si na závěr také testík.
Narození a smrt ohraničují jeden lidský život. Jak tělo funguje po narození a jak naopak ke konci života? Co potřebují děti pro svůj správný a zdravý vývoj? A jaké jsou lidské sny a touhy i mimo planetu Zemi? Odpovědi na všechny tyto otázky přináší díl známého francouzského animovaného seriálu.
Hudba je stará jako lidstvo samo. Touha tančit, zpívat a hrát nás provází odedávna. Zvuky nás obklopují a my lidé je rádi napodobujeme. S panem dirigentem si uděláme malý výlet do minulosti. Poslechneme si různé hudební nástroje, a dokonce uvidíme výrobu jednoho z nich.
Pojďme se společně podívat na život prince Philipa. Pocházel ze šlechtického rodu Glücksburků. Byl to manžel britské královny Alžběty II. a člen britské královské rodiny. Známý je také jako vévoda z Edinburghu, který založil DOFE, tedy Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu, získat ji mohou mladí lidé od čtrnácti let. Byl milovníkem zvířat a podporoval fond na ochranu přírody.
Břetislav byl synem Oldřicha a Boženy. Do koho se zamiloval? A jakým způsobem si opatřil nevěstu? Co na jeho počínání Jitka říkala? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Kapesní hodinky sloužily zprvu jako šperk, který čas určoval jen orientačně. Díky jejich oblibě je pak nahradily hodinky náramkové a čas už ukazovaly přesně. Více se o hodinkách dozvíte v reportáži z Wifiny.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.