02:08
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými a přírodními fakty i dějinnými událostmi v krajích ČR. V této pasáži představí Pardubický kraj.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Miroslav Táborský představuje malebné město Litomyšl s pozoruhodnou kulturní historií a monumentálním renesančním zámkem zapsaným v roce 1999 na prestižní seznam UNESCO. Renesanční zámek je jedním z největších renesančních zámků v České republice a významným příkladem arkádového zámku italského typu. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
Wifina nám v tomto díle představí města, ale nebudou ledajaká. Česká skalní města patří mezi přírodní unikáty. Nikde ve světě totiž neexistuje tolik různých skalních měst na tak malém území. Zatímco u nás můžete vidět výhradně pískovcová skalní města, například na Korsice byste našli žulová a v Číně, Thajsku nebo na Kubě zase vápencová.
„Skutečná matka měst.“ Tak se právem nazývá Praha. Na svůj první výlet do hlavního města medvědi vzpomínají z brdských vrchů. Zastavili se na spoustě významných pražských míst a nejen na Pražském hradě bylo pro turisty velkým zážitkem se s nimi setkat. Na Karlově mostě si pohladili destičku na soše sv. Jana Nepomuckého, která prý plní přání. Užili si projížďku po Vltavě. Viděli Národní divadlo i místo, odkud podle pověsti skočil Šemík.
Když děti učí telka! Jaké velikonoční tradice v jednotlivých krajích dodržujeme, si společně s paní učitelkou Katkou a dětmi ze 4. třídy ukážeme ve velikonočním dílu. Společně si zopakujete názvy krajů ČR a dozvíte se o zajímavých tradicích, které se váží k oslavám Velikonoc. Můžete zkusit hádat, ve kterém z krajů najdete kupříkladu skleněné kraslice. Na závěr si můžete společně s dětmi zkusit vyrobit „batikované vajíčko“.
Laka je nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě. Jeho dno je pokryto rašelinou. Znáte i další ledovcová jezera? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Ukázka popisuje nález bronzového pokladu, který archeologové našli na Pardubicku.
Macocha je nejhlubší propastí na území České republiky. Podle čeho dostala své jméno? Co se podle pověsti kolem ní odehrálo za krutý příběh plný zoufalství a nenávisti? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kanalizací odtéká mnoho odpadní vody. Kam a kudy všechny ty odpadní vody putují a co se s nimi děje? Jak si s odpadem poradili naši předci? A staří Římané? Podíváme se i do první čistírny odpadních vod a zajímavá je také procházka po její současné podobě.
Nejúspěšnější neúspěch v historii kosmonautiky. I tak můžeme nazvat let posádky Apolla 13 na Měsíc. Tři američtí astronauti tam ale nikdy nedorazili, jelikož došlo k výbuchu jedné z kyslíkových nádrží a v řídicím středisku v Houstonu zazněla památná věta: Houstone, máme problém. Podívejte se, jak se astronauty nakonec podařilo zachránit.
Kteří řečtí a římští bohové jsou spojováni s mořem? Co o nich dnes víme? A která planeta Sluneční soustavy se jmenuje podle jednoho boha moře?
Máta pochází z latinského menthe, myšlení. Dříve se používala jako žvýkačka, proti bolesti hlavy, jako voňavka a údajně přinášela blahobyt i štěstí. Ale odkud se u nás máta vzala? Přesně to sice nikdo neví, ale to nebrání mátě, aby u nás rostla.
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Když děti učí telka! Chcete cestovat časem? Spolu s žáky 2. ročníku a spoustou zajímavých předmětů – gramofonem, telefonem a vřetýnkem – navštívíme minulost, současnost a vypravíme se i do budoucnosti. Zjistíme, jak je dlouhá minuta a čím ji můžeme změřit.
13 454
755
4 583
1 258
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.