01:24
Vyprávění o houbách, například jak mohou být některé houby užitečné a k čemu lidé používali houby v minulosti.
V babím létě a na podzim les láká ke sběru hub. Než na ně vyrazíte, měli byste je umět dobře rozpoznat. Ve videu se dozvíte, jak jsou houby prospěšné pro stromy, pod nimiž rostou, a proč byste neměli poškozovat podhoubí u hub, které sbíráte, a neničit houby, které sebrat nechcete.
"Když je den na houby, houbaři zatroubí." Takto začíná píseň z dílny pánů Uhlíře a Svěráka, kterou se snadno naučíte a určitě vám i zvedne náladu. A co myslíte, že je největším postrachem všech houbařů? I to se dozvíte.
Víte, co je to kulajda? Není to ani kulatý talíř, ani kulaťoučká paní kuchařka, ale hustá polévka s mlékem, houbami, koprem a vajíčkem. A proč se tak divně jmenuje? To je také docela záhada. Vysvětlení je hned několik. Tak si je poslechněte.
Asi každému z nás se někdy stalo, že chtěl vynaložit více energie, než mu tělo dovolilo, a potom byl až moc unavený. Energii bychom měli postupně doplňovat a nechat tělo si odpočinout a rozhodně se nesnažit energii prodloužit a únavu odstranit nezdravými prostředky. Víc o tomto tématu se dozvíte v dnešním Superjá.
Pojďme se společně podívat na video, jak funguje paměť. Náš mozek může totiž vzpomínky upravit podle svých potřeb. Paměť nás někdy může také klamat. Možná vás to překvapí, ale naučit se hrát šachy poslepu nebo celý telefonní seznam nazpaměť dokáže každý z nás. Abychom si lépe informace zapamatovali, je dobré učit se průběžně a dostatečně spát.
Pokud chcete vědět, jak vidí mozek, pojďte se společně podívat na video. Naše mozky vidí díky světlu, které se skládá z mnoha miniaturních částeček. Ve zrakové kůře se vyrábí film, který vidíme. Člověk tedy vidí spíše mozkem než očima. A jak funguje zraková kůra nevidomého člověka? A je možné slyšet očima? Pojďte si to vyzkoušet. Dá se věřit spíše očím, nebo uším? A dá se naučit hudební sluch?
Taky slzíte, když krájíte cibuli? To nevadí, cibule se vám odmění. Již naši dávní předci věděli, že je nesmírné prospěšná pro naše zdraví. Někteří kuchaři dokonce tvrdí, že připraví jídlo raději bez ohně než bez cibule. Pro cibulovou polévku, smažené cibulové kroužky nebo v různých omáčkách je cibule prostě nezbytná. Nejvíc si snědli dělníci ke svačině, když stavěli pyramidy.
Špagety z cukety? Zní to hezky a taky to výborně chutná. Cuketu můžeme nejen vařit, smažit nebo zapékat, ale jsou z ní i výborné placky, polévka, omáčka a dokonce se z ní dají vyrobit cuketové chipsy nebo upéct buchta. A odkud se k nám tahle multifunkční dobrota dostala?
Přestože lidé nejsou žádní vodníci, je tělo dospělého člověka ze tří čtvrtin tvořeno vodou. Vodu máme ve svalech, v kloubech, v krvi a dokonce i v kostech. Bez vody by naše tělo chřadlo. A protože během dne spousta vody z těla odejde například pocením, musíme ji zase do těla dodat zpátky. Jaký je pro člověka vhodný pitný režim a jak pijí rostliny? To dnes zajímá Brďa.
Máte rádi gumové medvídky? Tak to vás pak jistě bude zajímat, že se jedná o zdravé mlsání. Obsahují totiž želatinu, která může být rostlinného původu, ale nejčastěji je živočišného původu, protože se jedná o vyvařené kosti, kůži a šlachy. Obsahuje také kolagen, který je prospěšný na naše klouby.
Na výlet v žabkách určitě nevyrazíme. Podle čeho ale oblečení do přírody vybírat? To vám poradí odborník ze specializovaného obchodu. Také vám prozradí, k čemu slouží membrána a jaké oblečení je vhodné na sport. Zjistíte i zajímavosti o tom, jak se lidé oblékali dříve a jaká dvě hlavní kritéria musí oblečení splňovat.
Petr Pavel, bývalý generál, vyhrál v roce 2023 prezidentské volby, a je tak novým českým prezidentem. Reportáž ze Zpráviček vám hlavu státu představí.
Nejhlubší propast u nás je právě ta Hranická. Říká se jí také Tajemná dáma. Víte proč? Dozvíte se nejen to. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Největší travertinová jeskyně střední Evropy dnes slouží jako kaple. Podle legendy se v ní usadil první český poustevník svatý Ivan. Navštivte s námi Svatého Jana pod Skalou. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.