01:05
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje s Prahou, hlavním městem České republiky. Krátký úvod seznámí s hranicemi naší vlasti a rozdělením ČR na Čechy, Moravu a Slezsko a na jednotlivé kraje. Následuje ucelený pohled na Prahu: její poloha, sídlo vlády a prezidenta, části Prahy, budovy a památky, městská zeleň, bydlení, doprava atd.
Tzv. reliktní bory jsou pozůstatky doby ledové u nás. Na skalních hranách s mělkou půdou se daří vřesu i lišejníkům. Pojďte se s námi podívat na jedinečné Kokořínsko. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Ukázka popisuje historii renesančního vodního zámku Červená Lhota v jižních Čechách.
Máte rádi tradiční českou kuchyni, která je unikátním mixem různých vlivů? Znáte recepty, které vařily už vaše praprababičky? A jaké to jsou? Schválně si zkuste tipnout, co je na našich jídlech unikátního. Všechno o tradiční české kuchyni, od jejího původu až po dnešní nové recepty, se dozvíme v dnešním díle pořadu "My se máme".
Wifina nám v tomto díle rozšíří náš rozhled. Příběh Petřínské rozhledny v Praze je příběhem nadšení a odhodlání, a tak by byla škoda ho neznat. Víc vám o zázraku techniky 19. století poví Matěj.
Věděli jste, že v Praze na Proseku se ukrývá až 1 km dlouhá bobová dráha? A že Slapská přehrada není jenom o koupání, ale najdete zde i lanový park? Společně se také projdeme stezkou v korunách stromů na Dolní Moravě a vyzkoušíme místní adrenalinovou houpačku. Kdo chce spojit zábavu se vzděláváním, může vyrazit do Království lesa na Lipně, libereckého IQ parku nebo třeba olomoucké Pevnosti poznání.
V Národním parku České Švýcarsko najdete nádherné soutěsky řeky Kamenice. Díky nově vybudovaným jezům, splavům, tunelům a lávkám se soutěsky staly vyhledávaným cílem turistů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Vysvětlíme si původ a význam jednotlivých polí státního znaku, kde se používá a jaký je rozdíl mezi malým a velkým státním znakem. Dozvíme se něco i o heraldických pravidlech.
Suťová pole a kamenná moře krkonošských hřbetů najdete na Luční hoře. A pak až ve Skandinávii nebo na Uralu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Víte, že prameny dvou vodních toků se mohou potkat a zase rozdělit? V jedné minutě vám představíme zázraky flory a fauny naší přírody.
Terčin zvířecí svět a její tutoriál nás seznámí s tím, co je nutné připravit, abychom vytvořili tůně pro žáby. Obnovení různých mokřadů, které vlivem činnosti člověka zanikly, je důležitá aktivita pro rozmnožování žab.
V lese najdete mnoho druhů muchomůrek od těch jedlých až po ty nebezpečně jedovaté. Než vyrazíte do lesa, měli byste je umět dobře poznávat. Jak je rozlišit? Jsou mezi nimi některé opravdu nebezpečné!
Terčin svět nám v tomto videu představí šelmu našich lesů rysa ostrovida. Rys je poměrně plachá šelma a video nám jeho život přiblíží.
Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci. / У уривку показано деякі рослини, які цвітуть ранньою весною. Він переносить глядачів туди, де можна знайти проліски чи рідкісну рослину лілії собачого зуба. У програмі також тема міграції жаб навесні та цікаві факти про ялівці.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.